OpenOffice kapeammaksi

Fontti

Työpöydän tilasta on ainainen pula ja hammasten kiristys. Kaikkialla lilluvat ohjelma- ynnä muut ikkunat ruuhkauttavat nopeasti näkymän sietämättömään epäjärjestykseen. Tarvittaisiin kipeästi mahdollisuutta OpeOfficen luontevaan kavennukseen, jotta se ei peittäisi muita ja hankaloittaisi näin työskentelyä.

OOo:n Writerissä on turhaa leveyttä muun muassa tekstin muotoilu-, tekstityyppi- ja tekstikoon kentissä, joita voinee jollakin konstilla kaventaa. Lisäksi haluaisin tietää, miksi ikkunan vasenta marginaalia ei saa kavennettua/kokonaan poistettua? Eihän tekstinkäsittelyssä näkyvissä olevilla marginaaleilla yleensä ole kummempaa merkitystä, koska tarvittaessa voi käyttää esikatselua.

Koska työkaluriveissä on yleensä eri määrä kuvakepainikkeita (rivit erimittaisia), kaventamista helpottaisi osaltaan sekin, jos työkalurivien painikkeet voisi sijoittaa kumpaan tahansa työkaluriviin. Nythän esim. alemman rivin painikkeita ei voi sijoittaa ylempään, vai voiko?

Eli onko neuvoa, miten OOo:sta saisi löysät pois?

Käyttiksenä Windows XP/SP2

4

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Kyllä työkalurivejä voi siirrellä mielensä mukaan, niitä voi myös yhdistää samalle riville.
      Työkalurivin voi siirtää klikkaamalla palkin vasemmassa-/yläreunassa olevaa pallukkariviä ja raahaamalla palkki toiseen paikkaan.

      Työkalurivin voi sijoittaa myös itse ohjelman ulkopuolelle irroittamalla se ensin työkaluriviltä ja siirtämälle sen sitten ohjelmaikkunan ulkopuolelle. Kätevä toiminto jos haluaa, että työkalurivi on aina jossain tietyssä kohdassa näyttöä huolimatta siitä mihin kohtaan ohjelmaikkuna on siirretty. Käytettävyyden kannalta on kuitenkin ehkä parempi, että työkalupalkit ovat lähellä tekstialuetta.

      Parhaimman lopputuloksen saa kun koostaa ihan oman työkalurivin, jossa on vain ne tärkeimmät toiminnot (Näytä -> Työkalurivit -> Mukauta).

      • Fontti

        "Kyllä työkalurivejä voi siirrellä mielensä mukaan, niitä voi myös yhdistää samalle riville."

        Niinpä tosiaan voi, kun tarkemmin hommaa opiskeli. Kiitos neuvoista! Se auttaa vähän,mutta edelleen haluaisin saada tarvittaessa vasemman marginaalin ikkunassa joko kokonaan pois tai ainakin osittain kavennetuksi. Siihen ei löydy keinoa, vai? Entä tekstikenttien kavennus...?


    • ydin.

      >Työpöydän tilasta on ainainen pula...

      Miksi sitten käytät Windowsia? ;)

      Linux-järjestelmän oletus on 4 työpöytää ja niitä voi tarvittaessa lisätä hiiren klikkauksella ja siirtyminen työpöydältä toiselle äärimmäisen helppoa.

      Kun jaat työpöydät aiheittain esim. toimisto-ohjelmat, netti, musiikin kuuntelu, jne niin se selkiyttää näkymää kummasti. Tiedonsiirto eri työpöydillä olevien ohjelmien välillä on yhtä vaivatonta kuin jos ne olisivat Windowsin tapaan yhtenä puurona samalla työpöydällä.

      • Fontti

        Siirtyisin kyllä pikana Linuxiin, jos

        A) osaisin sitä hyvin käyttää
        B) töiden vuoksi ei olisi pakko parkkeerata Windowsin mittareille.

        Kiitos oman järjestelmäsi esittelystä. Esimerkiksi kuvankäsittely on asia, jossa etukäteispäätöksillä työn sujuvuutta ei voi kuitenkaan ratkaista. Jossakin tilanteessa tarvitaan OOo:n Writeriä, jossa taas on käytettävä selainta ja kuvankatseluohjelmaa, mahdollisesti taulukkolaskentaa tai jotakin piirto-ohjemaa, jotka taas edellyttävät uuden Writer-ikkunan avaamista ym...

        Ongelman ydin on edelleen, että OOo:n Writeriä pitäisi saada kavennettua. Miten esimerkiksi saada vasemmanpuoleinen marginaali ikkunanäkymästä huit hevon kuuseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      168
      2827
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2107
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      59
      2091
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1776
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1658
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1561
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1278
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1090
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1049
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      201
      1049
    Aihe