Sharmissa/El Gounassa käyneet

Voisiko kyseisissä kohteissa käyneet kertoa onko Sharmissa sekä Gounassa mitä nähtävää? Millaisia retkiä? Onko koralliriuttaa missä käydä omatoimisesti snorklaamassa?
Hurghadasta käsin ajattelin käydä yhden yön Sharmissa sekä päiväseltään El Gounassa. Eli mitä näissä kohteissa on, missä kannattaa käydä? Millaisia hotelleja Naama Bayssa? Millainen yöelämä Sharmissa?
4852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sharmissa, siellä ole mitään nähtävää. Mene käymään Kairossa 2pv retkellä.

Äänestä

Sharmin yöelämä on naamabayn alueella!
...Muutama täysi disko paikka...
Koralleja pääsee katselemaan ainakin yhdeltä yleiseltä rannalta lähtemällä...

Äänestä

El Gouna on suljettu kaupunki, siis ei mitään katubasaarimeininkiä. Hiljaista. Sanotaan Egyptin Venetsiaksi kanavien takia. Hienoja taloja. Enimmäkseen golfareita, eipä siellä paljon muuta kuin golfia, jaa no snorklailla tietty voi. Golfkenttä on hyvä mutta tuulinen.

Äänestä

P. Katariinan luostarin (1 570 m) huikeissa graniittimaisemissa.

Ainakin A-matkojen retki sisältää lounaan eikä retki ole edes järjettömän kalliskaan, EUR 40, kun kyse on sentään kokopv-retkestä - toivottavasti kyseessä ei ole painovirhe.

Safarilla on tarjolla beduiinien valmistama lounas ja beduiinit ovat kiehtova kansa.

Kairo on must, jos vain kerran elämässä käy Egyptissä, ellei matka ole tappavan pitkä Sharmista: Gizan alueen kolme suurta pyramidia ja sfinksi sekä Kairon egyptiläinen museo, johon tarvittaisiin vähintään kaksi tuntia, ei mitään juoksua läpi, kauheaan tungokseen kannattaa varautua, ulkopuolella ja sisällä. Niilille pitäisi myös päästä.

Kahden päivän kv-retkikin on tarjolla. Jos se toteutetaan kahden yön matkana, kuulostaa melko tappavalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa.. kirjoitti:

Voisiko kyseisissä kohteissa käyneet kertoa onko Sharmissa sekä Gounassa mitä nähtävää? Millaisia retkiä? Onko koralliriuttaa missä käydä omatoimisesti snorklaamassa?
Hurghadasta käsin ajattelin käydä yhden yön Sharmissa sekä päiväseltään El Gounassa. Eli mitä näissä kohteissa on, missä kannattaa käydä? Millaisia hotelleja Naama Bayssa? Millainen yöelämä Sharmissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu