Florida ja hurrikaanikausi

Ainu_li

Ollaan suunnittelemassa matkaa Floridaan heinä-elokuussa 2008. Mukaan lähtevät miehen lisäksi 6- ja 12-vuotiaat lapset. Nyt vain mietityttää ilmasto... Onko kellään kokemuksia ko. ajalla matkustamisesta? Olen saanut vähän ristiriitaista tietoa hurrikaanikaudesta, olisiko niistä vaaraa jo tuolloin?

8

10660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totta on

      se pahin hurikaani kausi on syyskesästä että miettikää nyt onko aika paras mahdollinen.

      • kesa on

        kuuma ja kostea, pahinta aikaa sinne matkustaa.


      • Mutta ei ole sesonkia
        kesa on kirjoitti:

        kuuma ja kostea, pahinta aikaa sinne matkustaa.

        Koska siellä on liian kuumaa, niin silloin ei ole sesonkia eikä tarivtse kärsiä ruuhkista.

        Ihanaa...

        Vaikka mä en kyllä pidä yli 30 asteen lämmöstä. Viime kesänä olin Wienissä ja oli 39.7 astetta. Se oli jo aika sadistista. Oikeesti tipahti jokun parin tunnin ulkoilun jälkeen.


    • Mama70

      Me olimme perheeni ja siskoni perheen kanssa Floridassa, sekä Atlantin puoleisella rannikolla, Orlandossa, Stuartissa, Miamissa että Meksikon lahden puolella Clearwater Beachillä heinäkuussa kesällä 2006. On totta, että silloin eletään ns.hurrikaanikautta siellä. Käsittääkseni syksy on kuitenkin pahinta aikaa, kun ilma rupeaa "viilenemään" ja merivesi on vielä lämmintä eli on otollista pyörteiden syntymiselle. Meillä ei ollut kuitenkaan minkäänlaisia ongelmia asian suhteen. Ainoa sääilmiö, josta voisi mainita, on jokapäiväinen sadekuuro n. 45-60 min. Se oli oikeastaan vaan hyvä asia, sillä ilma raikastui mukavasti kuurojen jälkeen. Hyvää matkaa teille. Florida on aivan ihana lomakohde, niin lapsille kuin aikuisille. Meilläkin suunnitelmissa on lähteä taas isosetää moikkamaan kesä-heinäkuun vaihteessa.

    • orlandoon rakastunut

      Me aiotaan ensi kesänä (2010) tuohon samaan aikaan, lapset silloi 14 ja 7v, kannattaako. Miehen kanssa käytiin siellä huhti-toukokuun vaihteessa 2008, koukkuun jäin. Tuo vuoden aika mietityttää, myrskyt kyl pelottaa...

    • Itse en ole koskaan kokenut myrskyä Floridassa mutta sää ei todellakaan keskellä kesää ole kovinkaan kiva Floridassa. Todella lämmintä ja kosteaa joten en siinä mielessä suosittele.

      • 3

        Hurrikaanikausi on jo alkanut. Pohjois-Floridassa satanut niin paljon etta maa ei enaa veda vetta.


    • Anonyymi

      Kauhea sää siellä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      183
      1279
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      49
      690
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      52
      552
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    Aihe