Onko siitä haittaa jos lataa akun uudelleen, vaikka varausta olisi vielä jonkin verran jäljellä?
Jos vaikka varautuu johonkin reissuun eikä ole kuin yksi akku kyseisessä kamerassa, ajattelin lähteä yhdellä akulla liikkeelle tämän kameran kanssa, kyseessä eka järkkärini jota nyt olen tilaamassa.
Näyttäisi olevan "Litium -ioniakku", tuossa 450D:ssä.
Onko nämä kameroiden akut kuinkakin tarkkoja siitä, että pitääkö ne käyttää aina ihan tyhjäksi, ennenkuin lataa uudelleen?
Kiitos vastauksista.
Jos vaikka varautuu johonkin reissuun eikä ole kuin yksi akku kyseisessä kamerassa, ajattelin lähteä yhdellä akulla liikkeelle tämän kameran kanssa, kyseessä eka järkkärini jota nyt olen tilaamassa.
Näyttäisi olevan "Litium -ioniakku", tuossa 450D:ssä.
Onko nämä kameroiden akut kuinkakin tarkkoja siitä, että pitääkö ne käyttää aina ihan tyhjäksi, ennenkuin lataa uudelleen?
Kiitos vastauksista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Canonin akut on aina tyhjiä. Ihan sama miten, tai mitä teet. Vaihda merkkiä!
Lioni-akut eivät tykkää tyhjänä säilyttämisestä, joten parempi pitää latingissa. Muisti-ilmiötä ei ole, joten voi ladata kun haluaa.
Akut heikkenee iän myötä vaikka niitä ei käyttäisikkään, siis rajua käyttöä vaan....!
yleensä pari akkua messissä. Ulkomailla on hyvä pitää useampikin, koska aina ei voi tietää että pääseekö mihinkään niitä lataamaan. Muutaman kympinhän ne maksaa mutta vahinko voi olla suuri silloin, jos parhaalla kuvaus hetkellä akku loppuu. Myös muistikortteja on aina hyvä pitää mukana useampikin. Itse yleensä kuvaan sarjana esim tapahtumia, niin kyllähän tuommoinen tietysti kuluttaakin sekä näitä akkuja että korttejakin.
...Lioni akku on näin huoleton, niin taidan kuitenkin sitten rohjeta lähteä yhdellä akulla liikenteeseen, kun sen kerran voi ladata täyteen vaikka varausta on vielä jäljellä.
(Voi toki käydä niinkin, että jossain vaiheessa kadun päätöstäni yhdestä akusta, kun missaan hyvän kuvaustilanteen yhden akkuni kanssa, ja opin kantapään kautta ja ostan sen vara-akun) :)
Minulla on ehkä päivän parin matkoja kotimaassa, että pitäis saada ladattua tarvittaessa.
Kiitos teille vastauksista.
Vielä yksi kyssäri, kauankohan nämä Canonin akut kestää yleensä ladata?
Suosittelen kaikesta huolimatta kahden akun hankintaa paristakin syystä.... Sanotaan mitä hyvänsä nykyakkujen latauskestosta niin akun elinikä on kuitenkin voimakkaasti riippuvaista latauskertojen määrään. Yhtä akkua käyttämällä törmäät tämän tästä tilanteeseen jossa edessä on "tärkeä kuvaussessio" ja joudut varmuuden vuoksi lataamaan puolitäyden akun joka sekin on akun keston kannalta epäedullista.
Kahta akkua käyttämällä voit lähes aina käyttää akun koko varauksen ja samalla pääset latauksen kannalta ihannetilanteeseen. Lisäksi kun akku on tyhjä niin kuvaus päättyy vähintään pikalatauksen vaatimaksi ajaksi... harva asia harmittaa niin paljoa kuin sippaava kamera koska Murphyn lain mukaan vuosikymmenen parhaat kuvat olisi ollut mahdollista ottaa vain ja ainoastaan silloin; tästä löytyy lukemattomia tarinoita ; - )
...se Murphyn laki on minullekkin tuttu, joten todennäköisesti noin kuin mainitsit, se tulisi tapahtumaaan.
Eihän minunkaan ole sitä ihan pakko kantapään kautta oppia, kun sitä voisi nyt jo ottaa neuvosta vaarin, niin kuin taidan nyt tehdäkkin.
Kiitos edelleen kaikille vastanneille.