miten onnistuu

vanhemmuus

Jos lapset vähän isompia, ei vielä omillaan, mutta kaverit tärkeitä, harrastuksia ymv. Kohta myös halutaan mennä kavereiden kanssa milloin mihinkin.... Mutta vanhemmat ei ole saaneet välejään kuntoon eron jälkeen, niin mielipiteitä olisin kysynyt tai kokemuksia, miten onnistuu tai ei onnistu tällaisessa tilanteessa. Vanhemmilla yht.huolto, mutta ei vuosiin puheväleissä. En ymmärrä, miten mahd.

4

296

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymys olikaan??

      niin mikä onnistuu??

    • vedättää teitä

      vanhempia, kun ette voi kysellä toisltanne että onko lapsi siellä, vai missä liehuaa...? ja takuulla kersat käyttää tätä teidän tilannettanne hyväkseen kympillä. Ei auta kun alkaa parantaan niitä keskusteluvälejä ihan sentakia ettei lapset joudu hankaluuksiin viinasten ja outojen kaveriporukoiden kanssa.

    • Eron tuskassa

      Meillä on 15v ja 8v pojat.Meillä yhteishuoltajuus ja olemme puheväleissä juuri ja juuri.Mutta lasten asiat voimme keskustella ihan asiallaisesti,paitsi uusin ongelma koskien 15v.Hänellä ja isällään on mennyt sukset niin ristiin,etei poika enää halua mennä isälleen.Tästä ex syyllistää mua,että olen sotkenut heidän välinsä!!Niinpä niin.Poika kyllä itse sanoo,ettei jaksa enää kuunnella isänsä huutamista.
      No,poika on niin iso,ettei voi pakottaa tapaamaan isäänsä.Surullista vain,jos noin välit menee toiseen vanhempaan poikki.Olen yrittänyt pojalle puhua,että kun isää on vain se yksi kappale.Että vanhemmat ajattelevat lapsensa parasta rajoitteilla.Ex sanoi pesevänsä kätensä koko jutusta.Kehotti mua kasvattamaan pojasta kunnon kansalaisen.Ennusti kyllä pojasta tulevan kriminaalin mun kasvatustaidoilla!!!No,parhaani teen,etti tulis kuitenkaan:)

      • teille.......

        Uskon,että pystyt kasvattamaan pojastasi täysin kunnon kansalaisen! =) lapsellista isältä purkaa sinuun ongelmiansa pojan kanssa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe