Olympus SP-560 uz

Kuinka saisi lisättyä kuvaan automaattisesti päivämäärän, vai saako näin tehtyä? Kamerahan tallentaa päivämäärän kuvan nimeen, mutta itse kuvaan en ole saanut pvmäärää tallennetua.

Entä onko olemassa jotain hyvää kikkaa/konstia jolla voisi "manuaalisesti" lisätä päiväyksen kuvaan, esim. joku ohjelma?
2656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Miksi ihmeessä kuva pitäisi pilata näkyvällä päivämäärällä?

Äänestä

Hei!

En tunne kameraasi, joten sen suhteen en osaa auttaa.
Haluamasi asia onnistuu sopivalla ohjelmalla ja yksi vaihtoehto olisi esim TimeToPhoto softa:

http://www.avpsoft.com/products/timetophoto/

Il,mainen tuo softa ei ole, mutta saat ladattua demoversion ja testattua, soveltuuko tarkoituksiisi.

Kyllä se aikaleima joskus on kiva lisätä, mutta kyllä se yleensä "pilaa" kuvan katseluelämyksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pöllämystynyt kirjoitti:

Kuinka saisi lisättyä kuvaan automaattisesti päivämäärän, vai saako näin tehtyä? Kamerahan tallentaa päivämäärän kuvan nimeen, mutta itse kuvaan en ole saanut pvmäärää tallennetua.

Entä onko olemassa jotain hyvää kikkaa/konstia jolla voisi "manuaalisesti" lisätä päiväyksen kuvaan, esim. joku ohjelma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu