Harkinnassa olisi uudehko Diesel ave, mutta mistä lähtien ilmastointi on vakiona. Voiko olla mahdollista että 02 terrassa sitä ei olisi. Miten eroavat d4 ja d4d, onko d4d se 81 kw:n tehoinen?
Olisi mukava että kulutus pysyisi n 5.5 litrassa ilm kanssa, onnistuuko?
Tarpeeksi kun olisi rahaa niin ostaisin uuden d aven, joka on tehokas ja kuluttaa vähän, mutta on sillä hintaakin (liikaa)
Olisi mukava että kulutus pysyisi n 5.5 litrassa ilm kanssa, onnistuuko?
Tarpeeksi kun olisi rahaa niin ostaisin uuden d aven, joka on tehokas ja kuluttaa vähän, mutta on sillä hintaakin (liikaa)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vasta uudessa Avessa on ilmastointi vakiona myös Terrassa. Vuodesta 2002 en tiedä, mutta 2001 ei ollut ilmastointi vakiona edes Sollissa.
D4 on suoraruisku bensakone, Avensiksessa kaksilitrainen. D4D on diesel 81 kW, mutta tänä keväänä se muuttui 85 kW:ksi. En muista tuliko uuteen Aveen vai saiko sen jo edelliseen.
Edellisen diesel-Aven kulutuslukemat:
Sedan: 8,0/4,8/5,9
Wagon: 8,0/5,0/6,0.
2002/2003 Linea Luna mallissa on ilmastointi ja ajotietokone vakiona!
Ostimme itsellemme 2001 D4D dieselfarmarin saksasta. Siellä on automaattinen ilmastointi vakiona. (webasto on lisävaruste, mutta joissain sekin löytyy).
Kulutus on ollut noin 5,5 litraa ja ilmastoinnin kanssa noin 6 litraa satasella.
Jos täältä ei löydy mieluista, kannattaa harkita myös saksanmatkaa. Itse olemme tosi tyytyväisiä. Löysimme mieluisen ja vähän ajetun webastollisen auton halvemmalla.