Forssell: Suurella näyttämöllä
Siinä on porvari parhaasta päästä.
Oikea nasse.
Hyvä kirja
5
441
Vastaukset
- kirja on hyvä silti
Mielenkiintoiset muistelmat totta tosiaan! Kelpaa lukea niin porvarin kuin proletariaatin edustajan (jos nitä enää nykyisin on lainkaan, mehän ollaan kaikki niiiin hyinvoivia). Kirjasta paljastuu sekin, etä sivistys on paljonkin muuta kuin maisterinpaperit. Yleensä juuri sitä, mitä suomalaisilta maistereilta nykyisin puuttuu täysin.
Muistatteko,
kun Fiat 600 saattoi ohittaa kuplafolkkarin maantiellä
kun Laika-koira lensi Sputnik 2:lla ja Lassie palasi kotiin
kun kokoonnuttiin radion ääreen kuuntelemaan kuunnelmia
kun nuorisomusiikki oli harvinaista herkkua
kun tanssi oli syntiä
kun 40 % huviveron välttämiseksi tanssien alussa piti olla ”arvokkaampaa” ohjelmaa
kun tytöt alkoivat käydä tansseissa vasta 17-vuotiaina
kun tytöt teitittelivät ja puhuttelivat idoliaan kunnioittavasti ihailijakirjeissään
kun meikkaaminen, kauneuspilkku ja purkan jauhaminen oli sopimatonta
kun kellohameet ja suorat housut olivat muotia
kun rock’n’roll tuli Suomeen ja Paul Anka esiintyi Linnanmäellä
kun hiihtolomalla lähdettiin Helsingistä Teinijunalla pohjoiseen ja poliiseja oli hälytetty asemille
kun lättähatut koettiin pelottavaksi uhaksi
kun Seura, Apu, Suomen kuvalehti ja Elokuva-aitta olivat suuria aarteita
Poimin tiedot kirjailija, FT Teppo Kulmala on koostamasta juhlakirjasta, Anna pois mun kitarain. Se sisältää Lasse Liemolan tähtiuran vaiheet vuosilta 1957-1966. Siihen on kopioitu runsaasti lehtileikkeitä, käsin kirjoitettuja ihailijakirjeitä, levyjen kansia ja julisteita, lisäksi siinä on paljon valokuvia. Henkilöhakemistoa on seitsemän kaksipalstaista sivua, joten monet muutkin sen ajan idoleista ovat päässeet mukaan kirjaan.
Jos haluatte muistaa lisää, suosittelen kirjan lukemista. Itse en ole kuulunut Lassen ihailijoihin, mutta ihastuin Kulmalan kokoamaan juhlakirjaan. ”Anna pois mun kitarain” -kirjan aion ostaa omaan hyllyyni tuon kauden viihde-elämän käsikirjaksi.
PS: Tiesittekö muuten, että Lasse Liemolaa pidetään ensimmäisenä nuorison idolina Suomessa ja hänet valittiin vuonna 1959 neljänneksi suosituimmaksi suomalaiseksi Juhani Järvisen, Urho Kekkosen ja Väinö Linnan jälkeen? Uskomatonta, miten maailma muuttuu lyhyessä ajassa.- a-woman1
Muistan, muistan! Juhani Järvisen tosin paremmin kuin Lasse Liemolan; ollaan oltu samaan aikaan urheiluopistossa. Liemolaa en ole nähnyt, mutta kuullut kyllä.
TK:n kirja kuulostaa mielenkiintoiselta, pitää varmaan hankkia. Kiva, kun kerroit! - 1943
äitini mielestä. Siksi en kotoa käsin käynyt tansseissa. Lasse Liemolan piti tulla Hyrsynkulman lavalle ja naapurin tyttö sai minut houkuteltua mukaan. Menimme metsän halki pyörillä, matkaa noin 5 km. Kansaa oli valtavasti. Lasse ei jostain syystä tullutkaan. Lavalta jäi mieleen se, että lattia hytkyi, kun mentiin jenkkaa.
Pitää ehdottomasti ostaa tämä kirja, tiedä vaikka löytyisi omakin kirje sivuilta.
Lasse oli aikansa idoli, ensimmäinen lajissaan Suomessa.
Kyllä siinä sydän pompotti, kun kuunteli kuinka Lasse lauloi.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466917
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1505866- 1255056
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.444607Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?554008- 643160
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.553090Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m252732- 422364
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢162293