Olemme perheen kanssa juuri palanneet ensimmäiseltä Gambian-reissultamme. Matkamme onnistui erinomaisesti, mihin vaikutti erityisesti se, että saimme etukäteen ystäviltämme heidän gambialaisen ystävänsä yhteystiedot. Otimme häneen yhteyttä jo ennen matkaa ja kerroimme, millaisia asioita olemme kiinnostuneita näkemään ja kokemaan. Tapasimme hänet jo ensimmäisenä päivänä ja pystyimme sopimaan viikon lomalle mieleisemme ja monipuolisen ohjelman hintoja ja aikatauluja myöten. Ensikertalaiselle se oli merkittävä apu ja auttoi saamaan viikosta paljon irti. Pitkin viikkoa kävi jatkuvasti ilmi, että sama luotettu opas oli hyödyllinen: hän esimerkiksi kertoi käyvät hinnat eri tuotteista ja palveluista ja jopa tinki puolestamme (esim. ensiluokkaisena, paikallisena räätälintyönä tehty puku 13-vuotiaalle pojalle 40 euron hintaan); löysi paikalliset tekijät, jolloin maksoimme aidosti paikallisille ihmisille emmekä bisneksiä usein pyörittäville eurooppalaisille; pystyi selittämään paikallisten tapaa kokea ja nähdä asioita sekä arvioimaan esimerkiksi, millaisissa tilanteissa voi ottaa kuvia, millaisissa se taas ärsyttää joitakin paikallisia ihmisiä jne. Huomasimme myös, että oppaamme Yaya vei meitä moniin sellaisiin paikkoihin, joita emme itse olisi keksineet pyytää.
Suosittelemme Yayaa myös teille muille. Hänen suostumuksellaan laitamme tähän hänen yhteystietonsa ja vähän taustatietoa: Sympaattinen ja erittäin luotettava rastaheppu Yaya Jabang toimii taksikuskina ja oppaana ja soittaa rumpuja. Sisarensa kanssa hän pitää myös kauppaa Mansea Beach -hotellin yhteydessä. Yayalla on pieni Mikko-poika, joka on ristitty suomalaisen ystävän mukaan. Yayan opastus- ja kyytitaksat ovat kokemustemme mukaan erittäin kilpailukykyiset. Yayan tavoittaa sähköpostitse osoitteesta [email protected] ja puhelimitse numerosta 00220-7778193.
Mukavia lomafiilistelyjä kaikille teille Gambiaan suuntaaville!
Suosittelemme Yayaa myös teille muille. Hänen suostumuksellaan laitamme tähän hänen yhteystietonsa ja vähän taustatietoa: Sympaattinen ja erittäin luotettava rastaheppu Yaya Jabang toimii taksikuskina ja oppaana ja soittaa rumpuja. Sisarensa kanssa hän pitää myös kauppaa Mansea Beach -hotellin yhteydessä. Yayalla on pieni Mikko-poika, joka on ristitty suomalaisen ystävän mukaan. Yayan opastus- ja kyytitaksat ovat kokemustemme mukaan erittäin kilpailukykyiset. Yayan tavoittaa sähköpostitse osoitteesta [email protected] ja puhelimitse numerosta 00220-7778193.
Mukavia lomafiilistelyjä kaikille teille Gambiaan suuntaaville!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ne ystävät ole teidän ystäviä, ainoastaan rahanahneita. Ovat siis ystäviä vain rahan vuoksi. Tosiystävät näyttää paikkoja ilmaiseksi.
Moro!
Kiitos tosi hyvästä opasvinkistä! Kuulosti hyvältä ajatukselta buukata opas jo ennalta, eipä sit tarttenu kokea kaikkea kummaa säätämistä mitä monilla tuntu olevan oppaittensa kanssa.
Yaya oli tosiaan huippu tyyppi! Vietettiin tosi kivoja päiviä sen kanssa ja nähtiin paljon.
Paikallisena räätälintyönä tehty puku 40 euroa? Ja tämä siis paikallinen hinta? Valitan, mutta kovasti vaikuttaa siltä että joku on vienyt rahaa välistä tai muuten vain hinnassa huijattu. Jos paikallisten kuukausipalkka on 30-50 euroa, niin siihen suhteutettuna tuo puku on ollut todellakin "kallis". Tuskin kukaan gambialainen tuota hintaa maksaisi. Et kai suomessakaan maksaisi muutaman päivän työstä 1500 euroa.
Onneksi nuo eivät eurooppalaisen mittakaavan mukaan ole suuria hintoja, mutta periaatteena en pidä tuollaisesta huijaustoiminnasta. Mielellään tuonkin 40 euroa antaisi räätälille vaikka lisämaksuna hyvin tehdystä työstä. Silloin kun se raha huijataan, niin se kertoo paljon "ystävästä".
"Paljon matkustanut" kommentoi 40 euron puvun hintaa:
"- - Paikallisena räätälintyönä tehty puku 40 euroa? Ja tämä siis paikallinen hinta? Valitan, mutta kovasti vaikuttaa siltä että joku on vienyt rahaa välistä tai muuten vain hinnassa huijattu. Jos paikallisten kuukausipalkka on 30-50 euroa, niin siihen suhteutettuna tuo puku on ollut todellakin "kallis". - - "
Ei nyt tartte olla niin kauhean paljon matkustanut, että pystyy tekemään tuon päätelmäsi siltä osin, että 40 euroa miesten puvusta on paikalliselle ihan mahdoton hinta maksaa ja vastaa todellakin pidempää kuin muutaman päivän palkkaa. Tyytyväisenä maksoin kuitenkin suoraan paikalliselle räätälille tuon summan, joka meikäläisittäin on huippuedullinen. Pidän lähinnä naiivina sitä kuvitelmaa, että turistit muka maksaisivat tällaisissa maissa samat hinnat paikallisten kanssa. Olisiko se tarkoituksenmukaistakaan? Maksavathan teatteri- ja konserttiliput Venäjälläkin lähtökohtaisesti ja täysin avoimesti ulkomaalaisille enemmän kuin paikallisille.
Ja vielä pieni lisäys: oppaamme ei ollut ystävämme vaan opas. Hänen kauttaan saimme aivan selvästi asioita edullisemmin ja vaivattomammin kuin omin päin olisimme onnistuneet saamaan.
Aika hurja hinta kuitenkin. Erittäin kauniisti kirjaillun, kaksiosaisen juhlapuvun saa reilusti alle 10€:lla, sis. kangas ja ompelu. Mutta jos rahaa maksaa, mikäs siinä!