Muistatteko,
kun Fiat 600 saattoi ohittaa kuplafolkkarin maantiellä
kun Laika-koira lensi Sputnik 2:lla ja Lassie palasi kotiin
kun kokoonnuttiin radion ääreen kuuntelemaan kuunnelmia
kun nuorisomusiikki oli harvinaista herkkua
kun tanssi oli syntiä
kun 40 % huviveron välttämiseksi tanssien alussa piti olla ”arvokkaampaa” ohjelmaa
kun tytöt alkoivat käydä tansseissa vasta 17-vuotiaina
kun tytöt teitittelivät ja puhuttelivat idoliaan kunnioittavasti ihailijakirjeissään
kun meikkaaminen, kauneuspilkku ja purkan jauhaminen oli sopimatonta
kun kellohameet ja suorat housut olivat muotia
kun rock’n’roll tuli Suomeen ja Paul Anka esiintyi Linnanmäellä
kun hiihtolomalla lähdettiin Helsingistä Teinijunalla pohjoiseen ja poliiseja oli hälytetty asemille
kun lättähatut koettiin pelottavaksi uhaksi
kun Seura, Apu, Suomen kuvalehti ja Elokuva-aitta olivat suuria aarteita
Poimin tiedot kirjailija, FT Teppo Kulmala on koostamasta juhlakirjasta, Anna pois mun kitarain. Se sisältää Lasse Liemolan tähtiuran vaiheet vuosilta 1957-1966. Siihen on kopioitu runsaasti lehtileikkeitä, käsin kirjoitettuja ihailijakirjeitä, levyjen kansia ja julisteita, lisäksi siinä on paljon valokuvia. Henkilöhakemistoa on seitsemän kaksipalstaista sivua, joten monet muutkin sen ajan idoleista ovat päässeet mukaan kirjaan.
Jos haluatte muistaa lisää, suosittelen kirjan lukemista. Itse en ole kuulunut Lassen ihailijoihin, mutta ihastuin Kulmalan kokoamaan juhlakirjaan. ”Anna pois mun kitarain” -kirjan aion ostaa omaan hyllyyni tuon kauden viihde-elämän käsikirjaksi.
PS: Tiesittekö muuten, että Lasse Liemolaa pidetään ensimmäisenä nuorison idolina Suomessa ja hänet valittiin vuonna 1959 neljänneksi suosituimmaksi suomalaiseksi Juhani Järvisen, Urho Kekkosen ja Väinö Linnan jälkeen? Uskomatonta, miten maailma muuttuu lyhyessä ajassa.
Nuoruusmuistoja: Muistatteko kun...
8
821
Vastaukset
- Hintriika*
Että nuo totuudetko eivät enää pidäkään paikkaansa? Narraat...
Kävin katsomassa Paul Ankan konserttia Linnanmäellä..jaa'a on siitä aikaa.. Lasse Liemola oli tosi suuri idoli ,joskus..60-luvulla,kun omat tyttäreni olivat pieniä.. Tykkäsivät siitä..Lättähatuilla oli hauskat vaatteet..Housut olivat niin tiukat ja lahkeet kapeat,että oli suoranainen ihme,että saivat jalkaansa ne. Takki oli tosi leveä harteista...toppauksia kovasti ja se hattu Wautsi..hehhee..Eivät he olleet pelottavia ,aika
mukavia poikia..Onhan ajat muuttuneet kovasti.
Tästä huomaa,että ikää on tullut..Pitääkin hankkia se kirja ja muistella nuoruutta..- konsertissa
irkku-37 kirjoitti:
Kävin katsomassa Paul Ankan konserttia Linnanmäellä..jaa'a on siitä aikaa.. Lasse Liemola oli tosi suuri idoli ,joskus..60-luvulla,kun omat tyttäreni olivat pieniä.. Tykkäsivät siitä..Lättähatuilla oli hauskat vaatteet..Housut olivat niin tiukat ja lahkeet kapeat,että oli suoranainen ihme,että saivat jalkaansa ne. Takki oli tosi leveä harteista...toppauksia kovasti ja se hattu Wautsi..hehhee..Eivät he olleet pelottavia ,aika
mukavia poikia..Onhan ajat muuttuneet kovasti.
Tästä huomaa,että ikää on tullut..Pitääkin hankkia se kirja ja muistella nuoruutta..Linnanmäellä olin minäkin silloin sulhaseni kanssa. Ja edelleenkin kuuntelen hänen laulujaan. Sensijaan Lasse Liemolan ääni ei ole koskaan vedonnut minuun, ei myöskään hänen tyylinsä. Siksi ihmettelinkin aina hänen suosiotaan, mutta makuasioita.
- lamaannuttava,
konsertissa kirjoitti:
Linnanmäellä olin minäkin silloin sulhaseni kanssa. Ja edelleenkin kuuntelen hänen laulujaan. Sensijaan Lasse Liemolan ääni ei ole koskaan vedonnut minuun, ei myöskään hänen tyylinsä. Siksi ihmettelinkin aina hänen suosiotaan, mutta makuasioita.
suhde naisiin huono, vaimoilla vaikeata varmaan ollut.
- sivustoa
lamaannuttava, kirjoitti:
suhde naisiin huono, vaimoilla vaikeata varmaan ollut.
http://www.nouseva.com/index2.php?mod=2
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomalaiset_lauluyhtyeet
ja ketkäs niissä...http://www.hypermedia.fi/VYS/lauluyhtyeet.htmlhttp://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4
Voipi pulpahtyaa jokin unohtunutnimi - Fanni
sivustoa kirjoitti:
http://www.nouseva.com/index2.php?mod=2
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomalaiset_lauluyhtyeet
ja ketkäs niissä...http://www.hypermedia.fi/VYS/lauluyhtyeet.htmlhttp://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4
Voipi pulpahtyaa jokin unohtunutnimiTuollaisen koontilistan linkki on arvokas meille tavallisille tallaajille. Siitä voi helposti katsoa jotain kiinnostavaa, kiitos epäitsekkäästä avustasi.
On monia aiheita, alueita, joiden pariin pääsyyn toivoo kokoavaa sivua. Taitavan takataskusta näyttää tippuvan mitä vaan avuksi sokeille kissanpojille. - kiittämästä
Fanni kirjoitti:
Tuollaisen koontilistan linkki on arvokas meille tavallisille tallaajille. Siitä voi helposti katsoa jotain kiinnostavaa, kiitos epäitsekkäästä avustasi.
On monia aiheita, alueita, joiden pariin pääsyyn toivoo kokoavaa sivua. Taitavan takataskusta näyttää tippuvan mitä vaan avuksi sokeille kissanpojille.Olen senverta kiinnostunut ko aiheista. Aina "vanhoja" ystäviä tavatessa alkaa keskustelus siirtyä " Muistatko kun ja sen nimi ....."
Viimeksi tuli mieleen Siinai , no se oli eka nk nuorison tanssilava Munkkiniemestä Pitäjänmäkeen mentäessä. Nykyisin vastapäätä Vanha Viertotie on Huoltamo.
Aiheesta ja muusta mahtava http://koti.mbnet.fi/seija10/50luku.html - minäkin+
kiittämästä kirjoitti:
Olen senverta kiinnostunut ko aiheista. Aina "vanhoja" ystäviä tavatessa alkaa keskustelus siirtyä " Muistatko kun ja sen nimi ....."
Viimeksi tuli mieleen Siinai , no se oli eka nk nuorison tanssilava Munkkiniemestä Pitäjänmäkeen mentäessä. Nykyisin vastapäätä Vanha Viertotie on Huoltamo.
Aiheesta ja muusta mahtava http://koti.mbnet.fi/seija10/50luku.htmlkävin, tulin Haagasta fillarilla. Kiva muistella nuoruusaikaansa ja niitä parhaita tanssittajiaan 50-luvun alkuvuosilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1023665Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292413Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422059Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.35925- 45851
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61825En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30820Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5809- 40717
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies89705
