Muistatteko,
kun Fiat 600 saattoi ohittaa kuplafolkkarin maantiellä
kun Laika-koira lensi Sputnik 2:lla ja Lassie palasi kotiin
kun kokoonnuttiin radion ääreen kuuntelemaan kuunnelmia
kun nuorisomusiikki oli harvinaista herkkua
kun tanssi oli syntiä
kun 40 % huviveron välttämiseksi tanssien alussa piti olla ”arvokkaampaa” ohjelmaa
kun tytöt alkoivat käydä tansseissa vasta 17-vuotiaina
kun tytöt teitittelivät ja puhuttelivat idoliaan kunnioittavasti ihailijakirjeissään
kun meikkaaminen, kauneuspilkku ja purkan jauhaminen oli sopimatonta
kun kellohameet ja suorat housut olivat muotia
kun rock’n’roll tuli Suomeen ja Paul Anka esiintyi Linnanmäellä
kun hiihtolomalla lähdettiin Helsingistä Teinijunalla pohjoiseen ja poliiseja oli hälytetty asemille
kun lättähatut koettiin pelottavaksi uhaksi
kun Seura, Apu, Suomen kuvalehti ja Elokuva-aitta olivat suuria aarteita
Poimin tiedot kirjailija, FT Teppo Kulmala on koostamasta juhlakirjasta, Anna pois mun kitarain. Se sisältää Lasse Liemolan tähtiuran vaiheet vuosilta 1957-1966. Siihen on kopioitu runsaasti lehtileikkeitä, käsin kirjoitettuja ihailijakirjeitä, levyjen kansia ja julisteita, lisäksi siinä on paljon valokuvia. Henkilöhakemistoa on seitsemän kaksipalstaista sivua, joten monet muutkin sen ajan idoleista ovat päässeet mukaan kirjaan.
Jos haluatte muistaa lisää, suosittelen kirjan lukemista. Itse en ole kuulunut Lassen ihailijoihin, mutta ihastuin Kulmalan kokoamaan juhlakirjaan. ”Anna pois mun kitarain” -kirjan aion ostaa omaan hyllyyni tuon kauden viihde-elämän käsikirjaksi.
PS: Tiesittekö muuten, että Lasse Liemolaa pidetään ensimmäisenä nuorison idolina Suomessa ja hänet valittiin vuonna 1959 neljänneksi suosituimmaksi suomalaiseksi Juhani Järvisen, Urho Kekkosen ja Väinö Linnan jälkeen? Uskomatonta, miten maailma muuttuu lyhyessä ajassa.
Nuoruusmuistoja: Muistatteko kun...
8
774
Vastaukset
- Hintriika*
Että nuo totuudetko eivät enää pidäkään paikkaansa? Narraat...
Kävin katsomassa Paul Ankan konserttia Linnanmäellä..jaa'a on siitä aikaa.. Lasse Liemola oli tosi suuri idoli ,joskus..60-luvulla,kun omat tyttäreni olivat pieniä.. Tykkäsivät siitä..Lättähatuilla oli hauskat vaatteet..Housut olivat niin tiukat ja lahkeet kapeat,että oli suoranainen ihme,että saivat jalkaansa ne. Takki oli tosi leveä harteista...toppauksia kovasti ja se hattu Wautsi..hehhee..Eivät he olleet pelottavia ,aika
mukavia poikia..Onhan ajat muuttuneet kovasti.
Tästä huomaa,että ikää on tullut..Pitääkin hankkia se kirja ja muistella nuoruutta..- konsertissa
irkku-37 kirjoitti:
Kävin katsomassa Paul Ankan konserttia Linnanmäellä..jaa'a on siitä aikaa.. Lasse Liemola oli tosi suuri idoli ,joskus..60-luvulla,kun omat tyttäreni olivat pieniä.. Tykkäsivät siitä..Lättähatuilla oli hauskat vaatteet..Housut olivat niin tiukat ja lahkeet kapeat,että oli suoranainen ihme,että saivat jalkaansa ne. Takki oli tosi leveä harteista...toppauksia kovasti ja se hattu Wautsi..hehhee..Eivät he olleet pelottavia ,aika
mukavia poikia..Onhan ajat muuttuneet kovasti.
Tästä huomaa,että ikää on tullut..Pitääkin hankkia se kirja ja muistella nuoruutta..Linnanmäellä olin minäkin silloin sulhaseni kanssa. Ja edelleenkin kuuntelen hänen laulujaan. Sensijaan Lasse Liemolan ääni ei ole koskaan vedonnut minuun, ei myöskään hänen tyylinsä. Siksi ihmettelinkin aina hänen suosiotaan, mutta makuasioita.
- lamaannuttava,
konsertissa kirjoitti:
Linnanmäellä olin minäkin silloin sulhaseni kanssa. Ja edelleenkin kuuntelen hänen laulujaan. Sensijaan Lasse Liemolan ääni ei ole koskaan vedonnut minuun, ei myöskään hänen tyylinsä. Siksi ihmettelinkin aina hänen suosiotaan, mutta makuasioita.
suhde naisiin huono, vaimoilla vaikeata varmaan ollut.
- sivustoa
lamaannuttava, kirjoitti:
suhde naisiin huono, vaimoilla vaikeata varmaan ollut.
http://www.nouseva.com/index2.php?mod=2
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomalaiset_lauluyhtyeet
ja ketkäs niissä...http://www.hypermedia.fi/VYS/lauluyhtyeet.htmlhttp://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4
Voipi pulpahtyaa jokin unohtunutnimi - Fanni
sivustoa kirjoitti:
http://www.nouseva.com/index2.php?mod=2
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomalaiset_lauluyhtyeet
ja ketkäs niissä...http://www.hypermedia.fi/VYS/lauluyhtyeet.htmlhttp://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4
Voipi pulpahtyaa jokin unohtunutnimiTuollaisen koontilistan linkki on arvokas meille tavallisille tallaajille. Siitä voi helposti katsoa jotain kiinnostavaa, kiitos epäitsekkäästä avustasi.
On monia aiheita, alueita, joiden pariin pääsyyn toivoo kokoavaa sivua. Taitavan takataskusta näyttää tippuvan mitä vaan avuksi sokeille kissanpojille. - kiittämästä
Fanni kirjoitti:
Tuollaisen koontilistan linkki on arvokas meille tavallisille tallaajille. Siitä voi helposti katsoa jotain kiinnostavaa, kiitos epäitsekkäästä avustasi.
On monia aiheita, alueita, joiden pariin pääsyyn toivoo kokoavaa sivua. Taitavan takataskusta näyttää tippuvan mitä vaan avuksi sokeille kissanpojille.Olen senverta kiinnostunut ko aiheista. Aina "vanhoja" ystäviä tavatessa alkaa keskustelus siirtyä " Muistatko kun ja sen nimi ....."
Viimeksi tuli mieleen Siinai , no se oli eka nk nuorison tanssilava Munkkiniemestä Pitäjänmäkeen mentäessä. Nykyisin vastapäätä Vanha Viertotie on Huoltamo.
Aiheesta ja muusta mahtava http://koti.mbnet.fi/seija10/50luku.html - minäkin+
kiittämästä kirjoitti:
Olen senverta kiinnostunut ko aiheista. Aina "vanhoja" ystäviä tavatessa alkaa keskustelus siirtyä " Muistatko kun ja sen nimi ....."
Viimeksi tuli mieleen Siinai , no se oli eka nk nuorison tanssilava Munkkiniemestä Pitäjänmäkeen mentäessä. Nykyisin vastapäätä Vanha Viertotie on Huoltamo.
Aiheesta ja muusta mahtava http://koti.mbnet.fi/seija10/50luku.htmlkävin, tulin Haagasta fillarilla. Kiva muistella nuoruusaikaansa ja niitä parhaita tanssittajiaan 50-luvun alkuvuosilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam17311704Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu506509Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö984819K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon854614Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju674582Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos484087Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754082Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta983842- 863534
Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä183426
