MUSTAT KALAT, eeva tenhunen

solong,farewell

eli eeva tenhusen 1964 kirjoittamasta dekkarista "mustat kalat" haluaisin juonesta tietoa. kertokaa mitä tiedätte, kiitos :)

9

1293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän apua

      Olen lukenut tuon useammankin kerran, joten aika hyvin on muistissa. Dekkarissa "Mustat kalat" liikkuu kaupungissa sarjamurhaaja, joka tappaa nuoria vaaleita naisia kylpyammeeseen laittamalla sinne piraija-kaloja (siitä kirjan nimi). Sitten hän hakee kalat pois, kun uhri on kuollut. Kirja on sen verran vanha, eli 60-luvulta, ettei poliisilla ollut nykyaikaisia tutkimusmenetelmiä, ja siksi eivät tajunneet, miten naiset olivat kuolleet.

      Kunnes sitten äreä, ylipainoinen mutta fiksu etsivä Juuso Ankaström tajuaa juonen (oivallus tapahtuu kun hän on torilla ostamassa kalaa, ja näkee kalojen hampaat ja yhdistää sen uhrien haavoihin).

      Kirjassa oli myös sivujuonia, mm. yksi naisten vaatteisiin pukeutuva pappi. Ei ollut kuitenkaan syyllinen.

      • heidgdf

        meneekse iha noin?:DD etsivän nimi ei oo ainakaa oikee


      • elevia

        Juoni ei kyllä mene noin, nimim. Vähän apua.


      • Vähän apua
        elevia kirjoitti:

        Juoni ei kyllä mene noin, nimim. Vähän apua.

        No jos tarkoitus on noin ilmiselvä kuin aloittajalla, eli laittaa muut tekemään kouluesitelmänsä/kirjaraporttinsa puolestaan, niin katson oikeudekseni pienen päivääni piristivänä pilailun. :-)

        Kyllä, tiedän että se ei mene noin, koska olen kirjan lukenut useampaankin kertaa. Ei ollenkaan hassumpi kirja muuten!


    • Loskis

      Nyt ei kannata mennä tutustumaan tapahtumapaikkoihin. Rappaukset ropisee ja kivet tippuu, eikä Museoviraston budjetti riitä kuin hätävarjeluun. Valitettavasti.

    • miimii

      Tenhusen dekkareihin ja ostin ne kaikki aikoinaan.
      Mustat kalat kannattaa ihan itse lukea.

      • luettavana

        hyvä kirja on, olen juuri lukemassa ties monettako kertaa. On niitä kirjoja, joita on kiva lukea aina uudestaan, kun väliä pitää.


    • KERTOKAAAAAA

      luin kirjan mutta unohdin miten ja kuka murhasi Kirstin :( entä Inkerin?

    • metsähenkilö

      MURHAAAJAAAA murhasi ja loput henkilöt on kuollu muuten. Sen verran kauan asiasta on kulunut jo nyt. Lue uudelleen, siitä se selviää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4482
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2443
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1615
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1486
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1380
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      121
      1285
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1209
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1186
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      66
      1115
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      966
    Aihe