joko huomenna

-70% ?? Tekisi jo mieli muuttaa omaan...
1174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

"hiljaisia" signaaleja:
[b]
Asuntojen hinnoilla on kolme sudenkuoppaa[/b]
[Sami Rainisto 25.2.2008]

Huolet pois! Asuntojen hinnat Suomessa eivät ole romahtamassa, vaikka maailmalla miten paljon kohkattaisiin subprime-asuntolainakriisistä Yhdysvalloissa. Asunto on suomalaisten enemmistön suurin omaisuuspotti, ja sen arvo on turvassa.

Ellei sitten...
http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1314231

Samainen lehti, Talouselämä 8/2008 29.2.2008 s. 14.: "Viron YIT myy uusia asuntojaan tappiolla Uusien asuntojen hinnat romahtaneet Virossa jopa puoleen.... asuntojen hinnan nousun käynnisti EU-jäsenyys ja usko tulevaisuuteen ja kokemattomuus asuntokaupoissa... sekä ruotsalaispankkien tyrkyttämä halpa raha. " Olisko suomessa ollut vähän Euron aiheuttamaa hinta sokeutta, nousuhuumaa, halvan rahan tyrkyttämistä... ? "Viron asunto asuntomarkkinoiden kurimus ei ole [b]vielä [/b]levinnyt suomeen...
[b]Asuntojen hinnat laskuun Ruotsissa[/b]

Julkaistu: 8.11.2007 22:00

Katarina Baer

helsingin sanomat

tukholma. Pitkin syksyä jatkunut uumoilu asuntojen hintojen laskusta sai torstaina vahvistuksen Ruotsissa, kun asunnonvälittäjien yhdistys julkisti tilastonsa: vuosien kiivas hinnannousu on kääntynyt laskuun.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Asuntojen+hinnat+laskuun+Ruotsissa/1135231664780

[b]Asuntolainoitus rojahti Ruotsissa[/b]

Keskiviikko 27.02.2008 klo 14:22
PEKKA KARHUNEN/KL

Ruotsalaispankit ja muut asuntolainoittajat myönsivät tammikuussa 32 prosenttia vähemmän asuntolainoja kuin viime vuonna keskimäärin.

Näin kertoo Ruotsin tilastokeskus SCB, jonka mukaan tammikuussa uusia asuntolainoja myönnettiin yhteensä runsaan kahden miljardin euron edestä. Viime vuonna kuukausikeskiarvo oli runsaat kolme miljardia euroa.

Vähennys joulukuuhun 2007 verrattuna oli runsaat puoli miljardia euroa.

Tukholman seudulla puhutaan, että asuntokauppa hyytyi loka-marraskuussa. Muu Ruotsi noudattaa omia suhdanteitaan.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=10264&sort=true

Asuntohinnat sukeltavat yhä Britanniassa

29.2. 14:38 Britannian asuntohinnat jatkoivat helmikuussa laskuaan.

http://www.taloussanomat.fi/rakentaminen-ja-asuminen/2008/02/29/Asuntohinnat+sukeltavat+yh%E4+Britanniassa/20086270/382

ketju: http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?messageID=2550248�

Äänestä

Kommentoi aloitusta


:::::: Rommaa?? kirjoitti:

-70% ?? Tekisi jo mieli muuttaa omaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu