Mulla on ongelmia oikealle kääntymisessä. Lasken siis vasenjalka edellä. Vasemmalle kääntyy ihan hyvin muuta kun koittaa oikealle niin ei. Kttelin rinteessä kun muut kääntyili niin helpon näkösesti ja nopeesti. Mulla menee kääntymiseen paljon aikaa ja vauhti kiihtyy liian kovaksi jos koitan kääntyillä liian nopeasti. Olisiko vinkkejä että miten voisin oppia kääntyilemään kunnolla? Oon siis laskenu laudalla 3 kertaa ja ens viikolla menossa taas. Eikös kääntyminen tapahdu niin että edessä olevalle jalalle paino ja takana olevaa käännetään niin että lauta menee melkein vaakaasentoon? Nyt kelpaisi hyvät neuvot ;)
Vastaukset 2
- lautalija-95
No, sähän oot kumma tapaus. Yleensä just oikealle kääntyminen on helpompi. Ensiksi; se paino ensin eteen ja sitten takajalalle on kantilla laskua varten, eli sitä ei kannata yrittää vielä. Mene loivaan rinteeseen (tai tasamaalle) ja harjoittele painonsiirtoa. Sitten vaan opettelet sen menemään sujuvasti.
- gfhfghfgh
Mulla oli sama ongelma, mutta vasemmalle kääntymisessä. Luultavasti painoa siirrät oikealle jalalle ihan oikein, mutta et siirrä painoa tarpeeksi etukantille. Eli painat varpailla etukanttia ja kallistut eteenpäin. Vähän vaikea selittää, mutta itse kun tajusin vasemalle kääntyessä laittaa painon kunnolla kantapäille tuli kääntymisestä helppoa.
Tällä hetkellä harjoittelen kääntymään leikkaavammin, eli painon siirroilla kikkaillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1381530- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69946Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi279784- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37629
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7581Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571- 60567