-28 rakennetussa mansardikattoisessa hirsirunkoisessa talossani on -74 rakennettu saneerausta vailla oleva laajennus. Laajennusosa on 'tasakattoinen' eli piiloharjalla varustettu 'aikansa lapsi' - aikanaan ei ole lupaa hellinnyt kunnolliselle harjakatolle.
Nyt olisin lähinnä mielipiteitä vailla seuraavasta. Ideana itselläni olisi muuttaa laajennusosaa radikaalisti modernimmaksi (mansardikattoisen osan kanssa jouhevasti sulautuvaksi sitä ei varmasti saa). Kun laajennus on aikanaan tehty, on se maalattu samalla värillä (punamullalla) kuin vanha osakin. No koska pelkkä sama väri ei todellakaan riitä 'sulauttamaan' laajennusta korkeampaan alkuperäisosaan niin ajattelin että olisiko parempi viedä laajennusosan disainia reippaasti vastakkaiseen suuntaan, eikä yrittääkkään saada sitä sulautumaan rakennuksen vanhaan osaan - ajatusleikkinä oli lasia ja metallia- tyyppinen moderni ulkomuoto - kattorakenne säilyisi matalana harjakattona tms. (uusittava jokatapauksessa).
kiitos etukäteen asiallisista mielipiteistä
tasakattoisesta laajennuksesta
6
685
Vastaukset
- saa luvan
kysy rak tark.
- kauniiksi
Kyse haja-asutuksesta - uskoisin että lupa kohtuullisen radikaaleihinkin malleihin tässä tapauksessa irtoaa - puuta koputtaen!
- Raksan reunalta
Reipas kontrasti on yksi taiteellinen ilmaisukeino.
Se vain vaatii hyvää makua ja hyvää suunnittelua
sekä taitavan toteutuksen yksityiskohtia myöten.
Voit siis olla oikeilla jäljillä. - raksatar 2
Oletko miettinyt pulpettikattoa? Onko laajennusosaan mahdoton tehdä mansardikattoa?
- kauniiksi
mansardikatto toki olisi varmaankin ideaalivaihtoehto, mutta mielestäni ulkonäöllisesti mahdoton toteutettava - laajennusosa ei ole 'linjassa' vanhan osan kanssa ja laajennus on leveämpi kuin alkuperäisosa => kattokulmat tai rakennuksen korkeus olisivat erilaiset kuin vanhassa osassa. Toisaalta perheessäni ei ole mitään tarvetta lisätilalle, jota laajennusosan korottaminen toisi - vanhankin osan yläkerta on vielä jouten. Pulpettikattoa olen itsekin suunnitellut, jos lähden ulkoasua viemään moderniin suuntaan.
- arxitehti
kauniiksi kirjoitti:
mansardikatto toki olisi varmaankin ideaalivaihtoehto, mutta mielestäni ulkonäöllisesti mahdoton toteutettava - laajennusosa ei ole 'linjassa' vanhan osan kanssa ja laajennus on leveämpi kuin alkuperäisosa => kattokulmat tai rakennuksen korkeus olisivat erilaiset kuin vanhassa osassa. Toisaalta perheessäni ei ole mitään tarvetta lisätilalle, jota laajennusosan korottaminen toisi - vanhankin osan yläkerta on vielä jouten. Pulpettikattoa olen itsekin suunnitellut, jos lähden ulkoasua viemään moderniin suuntaan.
ettei kaiken rakentamisen tarvitse olla heti lämmöneristettyä (mm. maatalojen piharakennukset ja vanhojen hirsirakennusten kylmät vintit). Kylmällä rakenteella voi toteuttaa kaikenlaista.
Noista idiksistä, molemmat toimii - sekä vanhaan sopeuttaminen että kontrasti.
Mutta muista mikä erottaa arkkitehtuurin rakentamisesta. Se ei ole "tyyli", kaikilla tyyleillä voidaan tehdä joko hyvää tai huonoa. Se joka eron tekee on täsmällisyys ja huolellisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2712804Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka202225Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3401963- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1031632Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2091337- 661287
- 681233
- 551149
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751093