Skulaako Dvd-leffat hyvin xboxis? Kandeeko ostaa se dvd-lisäpaketti? pärjääkö Xbox dvd-soittimena markkinoilla oleville dvd-soittimille?
tuhannet kiitokset vastauksista?
tuhannet kiitokset vastauksista?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itsellä on ainakin toiminut kohtuu hyvin.
Aikoinaan TM -testasi Xboxia ja sen DVD ominaisuuksia. Siellä vempain sai yllättäen hyvät arvostelut ja sen väitettiin peittoavan senajan (n. vuosi sitten) "perus" DVD-soittimet. Mm. kuvan ja äänenlaatua pidettiin vertailukalpoisina hieman parempiinkin DVD-laitteisiin.
Miinnuksina voi pitää kauko-ohjaimen virta ja eject nappien puuttumista, mutta näihin olen minä ainakin tottunut. (eipähän tule vahingossa kesken katselun/pelailun painettua kaukarista virtanappia, kun löhöilee sohvalla ja se kauko on siellä jossain...)
Reilun vuoden aikana olen kohdannut 2 levyä, joiden kanssa on ollut ongelmia. Toinen oli mielettömän naarmuinen (joka pelitti kun oli käyttänyt levyä ulkona n. kertaa) ja toinen oli ilmeisesti ulkomailta ostettu (piraatti?, ei ollut oma) jota en saanut pelaamaan.
Löytyy kuiten tälläinen, jossa on listailtu "toimimattomia" levyjä, noin epävirallisesti:
http://www.konsolifin.net/bbs/showthread.php?s=&threadid=8913
Konsolifinin bbs:stä löytyy muutakin "tietoa" Xbox:in DVD kyvyistä!
Itselläni kun oli tarkoitus aikoinaan hankkia pelikonsoli ja en omistanut DVD-soitinta, oli Xbox todellakin hyvä ostos ja siihen se DVD-kit. Eli olen ollut erittäin tyytyväinen, johtuu ehkä siitä, etten paremmasta tiedä...?
Eli vielä vastaukset lyhyesti:
Minulla DVD-leffat on skulannu hyvin (voi vaihdella Xboxin DVD-asemin valmistajista riippuen, Thompson, Philips tai Samsung!)
DVD-kit kandee ostaa jos ei jo ole/aio hankia DVD-soitinta! Ja jos omistat vahvarin, jossa DD 5.1 dekooderi, ostos kannattaa entistä enempi!
Nykyään "perus" DVD-soittimetkin toistavat MP3-musaa, joten siinä suhteessa XBOX ei pärjää nyky soittimille! Kalliimpiin DVD-soittimiin ei kannateedes verrata, kyseessä on PELIkonsoli!
Noihin MP3 ja kuvatiedosto kuuntelu/katselu juttuihin XBOX-LIVE taas tuo korjauksen!
ELi, hanki jos et omista/aio ostaa erillistä "parempaa" soitinta!!!
Kyllä toimii tarpeeksi hyvin, tähän asti ei ole ollu ongelmia (ollu käytössä koneen ilmestymisestä lähtien). Dvd-kit on aivan ehdoton hankinta. Pelkät dvd laitteet varmaan toimivat hieman jouheammin, mutta muuta moitetta ei ole, onhan se kuitenkin pelialusta.