Eli neuvolasta sanottiin,että nyt saisi alkaa antamaan jogurttia. Suositeltiin bulgarian jogurtin lisäksi rasvattomia jogurtteja.
Ainakin Valion rasvaton jogurtti on makeutettu fruktoosilla,aspartaamilla ja asesulfaami K:lla. Onkos ne nyt sit ihan hyviä pienelle lapselle?
Ainakin Valion rasvaton jogurtti on makeutettu fruktoosilla,aspartaamilla ja asesulfaami K:lla. Onkos ne nyt sit ihan hyviä pienelle lapselle?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käsittääkseni ainakin on parasta antaa maustamattomia jugurtteja/viilejä/rahkoja ja maustaa itse marjoilla, hedelmillä tai soseille.
Jogurtit aloitettiin siinä vuoden ikäisenä, ehkä 11 kk. Silloin kun alettiin juomaan tavallista maitoa ym muita maitotuotteita. Ihan olen kummallekin lapselle antanut "tavallisia" kaupan jogurtteja. Esimerkiksi jacky ja kidius jogurtit ovat tosi pehmeitä ja lapset tykkää.
Neuvolathan aina valistavat että KAIKKI mitä lapsesi syö pitää olla rasvatonta ja kälä kälä...pah! Lapsi tarvitsee erilaisia rasvoja kasvaakseen. Ihan saa meidän lapset ainakin syödä normaaleja ruokia, ei joka purnukan kyljessä todellakaan tarvi lukea RASVATON!
Minä ainakin antaisin mieluummin sitä "pahalla"rasvalla höystettyä jogurttia kuin makeutusaineilla pilattua. Uskon, että makeutusaineista on paljon enemmän haittaa.
hermomyrkkyä? Aspartaami on juuri sitä. Tavallinen rasva on tarpeellista ja terveellistä mm. lapsen aivoille.
mukana se sokeri. Mikä kyllä taitaa olla pienempi paha.
Tuo rasvan välttely on kyllä mielestäni huuhaata, mutta yleisten ravitsemussuositusten mukaanhan neuvolat suosittelee vaikka kyse olis ihan pikkulapsista :(
Meillä lapset syövät kyllä normaalirasvaisia viilejä ja jogurtteja, mutta sokerin ja makeutusaineiden määrä koitetaan pitää matalana. Eli juuri niitä "lastenjogurtteja" ei osteta (kidiukset ym.), niissä on ihan kamalasti sokeria ja monissa vaikka mitä lisäaineita. Lähinnä siis maustamattomia versioita syödään ja laitetaan marjoja ja hedelmiä sekaan. Ei tuolle 2-veelle edes kelpaa mitkään makeammat jutut.