Erityisesti Castilloa ollaan harkittu.
Onko samanlainen turistihuijausrysä, kun esim. Playa de Las Americas Teneriffalla? Entä onko koko saari tosiaan kauhean tuulinen; onkohan siellä edes lämmintä tammikuussa?
Kertokaa vinkkejä mitä piditte. Mihinkään hirmulevottomaan menomestaan emme lasten kanssa halua - toisaalta hinnan puolesta Kanarian kohteet on melkein ainoat vaihtoehdot lapsiperheelle.
Onko samanlainen turistihuijausrysä, kun esim. Playa de Las Americas Teneriffalla? Entä onko koko saari tosiaan kauhean tuulinen; onkohan siellä edes lämmintä tammikuussa?
Kertokaa vinkkejä mitä piditte. Mihinkään hirmulevottomaan menomestaan emme lasten kanssa halua - toisaalta hinnan puolesta Kanarian kohteet on melkein ainoat vaihtoehdot lapsiperheelle.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei! Tunnistan ongelman; matkojen hintojen ja lentojen pituuden vuoksi lapsiperheille ei niin hirveästi vaihtoehtoja ole tarjolla. Sen vuoksi olemmekin ehtineet käydä lapsemme kanssa lähes "kaikki" paikat läpi.
Aivan rehellisesti sanottuna Fuerteventura on ollut niistä selväsi tylsin. Me haemme lomalta aina lämpöä, aurinkoa, hyvää ruokaa, mukavia retkiä/itsenäisiä autoiluretkiä.
Tällä saarella voi hyvän tuurin sattuessa - varsinkin tammikuussa tuuria erityisen paljon tarvitaan - saada aurinkoa ja lämpöä, mutta jos käy toisin, koko saari näyttää tylsimmän puolensa: huonolla ilmalla siellä ei ole mitään tekemistä. Tuulisella ilmalla jopa altaalla on kylmä, auringossakin. Huonolla ilmalla huoneet ovat kostean kylmät!
Castillo on pieni paikka. Olimme Corralejossa ja kävimme vain käymässä Castillossa.
Mutta jos teillä sattuu hyvä tuuri ja saatte lämpöä ja aurinkoa, saari varmaan tyydyttää tarpeenne. Maisemat ovat karuudessaan jopa kauniita, saarella on kerrassan upeita rantoja. Ruoka on hyvää, tosin jo melko kallista. Kulttuurianti on olematon, retkikohteitakin niukasti. Mutta lapsiperheet eivät välttämättä niin niitä muita houkutuksia kaipaakaan.
Huonolla ilmalla kiersimme autolla saarta kolmena päivänä ja jos aurinko pilkisti, pysähdyimme jollekin saarelle suojaiseen poukamaan tuulen suojaan.
Missään tapauksessa paikka ei ole menomesta, joten siinä mielessä voitte rauhassa lähteä.
Anteeksi, että tämä kommentti on vähän negatiivinen, mutta se on realistinen.
Suosittelisin teille mieluummin Kanarian kohteista vaikkapa Bahia Feliziä ja toisena vaihtoehtona Fuerteventuran naapurisaarta Lanzarotea, jolla on myös enemmän toimintaa ja katsomista, vaikka onkin sääolosuhteiltaan suhteellisen samanlainen.
Gran Canarialla on paremmat ilmat, joten se on siinä mielessä turvallisempi, vaikkakin kuluneempi kohde.
Olemme käyneet myös Dubaissa (myös varteenotettava vaihtoehto lasten kanssa), Bahrainissa, Madeiralla, Thaimaassa, Dominikaanisessa tasavallassa ja lukuisissa kesäkohteissa Välimerellä jä lähistöllä.
Jos tulee mieleen muita kysymyksia, vastaan mielelläni. Toivotaan teille hyvää matkaa!!