taas linuri oli ajanut ojaan..ei ihme,sillä 6-tietä ajoi perässäni pohjolan liikenne bussi ja vaik ajoin 90km/h,se roikku hanuris ja meni vielä ohi!!niin hyviä ja luotettavia ammattiautoilijoita..
linja-autojen
hurjastelu
6863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
joutuu kuskit aikataulujen vuoksi ja kaahata pitää.Muistaaksein nuo linja-autot saavat ajaa 100km/h,voin muistaa väärinkin.
MOOTTORITIELLÄ
Kuutostiellä on useita kohtia jossa on myös talviaikana satasen rajoitus ja useimmilla, todennäköisesti kaikilla nykyaikaisilla linja-autoilla on siihen myös ajoneuvokohtainen mahdollisuus. Liikenteessä on myös huomioitava että raskas liikenne polkee rajoitinta vasten 85-87 nopeutta, alamäessä painollaan kovemminkin. Me henkilöautoilijat emme vaan useinkaan osaa ajatella mikä vaikutus on sillä että autossa on 60 tonnia painoa ja mitä se edellyttää kuljettajalta. "Perässäroikkuminen" saattaa joskus johtua meidän henkilöautoilijoiden ajattelemattomuudesta, tahattomastakin. Ajellaan joustavasti, otetaan kanssaliikkujat huomioon, auton koosta ja kansallisuudesta riippumatta.
kuutos tiellä on aika monta kohtaa jossa saa ajaa 100km/h.
taavetti-lpr väli on 80km/h,taavetti-kouvola on 100km/h,kouvolasta-elimäelle on 100km/h entiseltä napan essolta 2km etelään päin on 100km/h.
ja linja-autolla SAA ajaa 100km/h kunhan siinä on abs-jarrut.
kyllä siellä on ammatti ihmiset asialla.toisin kun katsoo esim 6-tien muutamia henkilö autoja.
luotetaan mittariin 100% vaikkei ymmärretä esim renkaiden vaikusta mittari virheeseen.sitten ihmetellään kun ajetaan mittarin mukaan 100km/h ja todelinen nopeus onkin 90-92km/h
ja jos ei uskalla ajaa nopeus rajoitusten mukaan
voisi pysyä poissa liikennettä tukkimasta tai antaa sitten tilaa niille joilla on taitoa aja autoa.
kukaan ei kyllä tietoisesti tai tahallaan vaaranna 60 ihmisen henkeä bussin ratissa.
rautjärvi-simpele kohdalla 6-tiellä on 80km/h rajoitus talvella kokomatkan.tämä tienopeus koskee tiettävästi linurikuskia,vaikka linurin sallittu nopeus on 100km/h.,mutta eihän ne sitä noudata..
Nii... katoku se koko imatra simpele väli on 80 Km/h, nih silti siinä paineloo ohi niin kotimaiset autot ku ulkolaist. Ja tälee talvella ku sinne on ripoteltu hiekaa nii pienet kiven muruset tupaa hyökäämään auton tuulilasiin. Niin että kiitos vaan tossa sunnuntaina mersu kuskille joka menit ohi siinä rautjärven risteyksen kohalla tuulilasin rikkomisesta.