kurottajista

manimerlo

kertokaapa kokemuksia pyörivistä kurottajista esim:merlo,manitou ja terex/genie. hinnat aika samoissa ja huoltopuoli tuntuu olevan ok onko jotain lastentauteja ilmennyt?

3

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • manitoita

      aika paljon työmailla.yks kuski kertoi että vikaa riittä.vepasto hoitaa ylävaunun lämmityksen kun kone alhaalla.usein ollut jo rikki.perät uusittu koska ajettu siirto ajot ennen,nyt hoidetaan lavetilla.sähkövikaa koska paljon tunnistimia esim tassuissa.melron akselit kestää siirtoajoa.täälä ainakin kurottajat n.2pv samalla työmalla ja taas toiselle.no joskus poikkeuksiakin että kokoajan samalla työmalla eli esim.1vuosi.mutta harvinaista.

      • jyväskylä

        ei ole muuta kokemusta kuin manitousta. italia-ranskalainen häristin.

        mielestäni hyvä kone, runko on järeä ja mielestäni akselisto ok, kulkee tiellä lujaa ja ajoin pitkiäkin 15km siirtoja. hydrauliöljyt lämpenee kesällä tosin kovasti ja jopa liiaksikin, jäähdyteltävä helteillä.

        käsittelyominaisuuksiltaan ihan ok ja erityisesti tukevuudeltaan ainutlaatuinen. kone oli 2150, eli 21m/500kg
        toinen kone oli pienempi joka vielä isompaansa vakaampi.

        kone pääsi oikeuksiinsa erityisesti raivauskouran kanssa jolla jopa lajittelee roskat lavoille tms.

        manitous kori kanssa hyvä, 4m2 lattiapinta-alaa.

        lämmitys on surkea ja aina on joko liian kylmä tai kuuma. eberi ei ole parhaimmillaan.

        maniotussa on sähkövikoja mutta onpahan siinä tekniikkaakin joka välttämätöntä.


    • Anonyymi

      Nämä paskat ajalevat aina aamuruuhkassa alle kuuttakymppiä, kahdeksankympin-alueella.

      Kurottaja.fi ei ainakaan ole koskaan kuullut lavettikuljetuksista kun monena aamuna hämeenlinnanväylällä ja Kehä 1:sellä Aiheuttavat ruuhkaa ja vaaratilanteita, eihän kukaan siellä mopoillakaan ajele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7467
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3891
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2178
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      42
      1447
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1447
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      341
      1190
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1002
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      938
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      907
    Aihe