Kuinka mnta kertaa työnantaja saa jatkaa määräaikaista sijaisuutta, eikö jossain vaiheessa tulisi lain mukaan vakinaistaa?
Joku puhui että kolmen pätkän jälkeen ja toinen taas että peräti kahdeksan pätkän jälkeen pitäisi saada vakipesti. Onko kenelläkään faktatietoa?
Itse olen sairaanhoitajana kunnan palveluksessa, työsopimusta jatkettu jokusen kuukauden pätkissä nyt jo viisi kertaa.
Joku puhui että kolmen pätkän jälkeen ja toinen taas että peräti kahdeksan pätkän jälkeen pitäisi saada vakipesti. Onko kenelläkään faktatietoa?
Itse olen sairaanhoitajana kunnan palveluksessa, työsopimusta jatkettu jokusen kuukauden pätkissä nyt jo viisi kertaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
töitäsi kun tulee tuomaan pätkä työ sopimusta älä alle kirjoita sitä vaan pyydä toistaiseksi olevaa työ sopimusta jos ei anna käske antaa kenkää ,kysy asia liiton lakimieheltä. raastuvassa se ratkaistaan mikä sopimus sulla sitten on.niin minä tekisin, kun ei ole mitään menetettävää.pätkiteetään vaan tyhmiä.laki voi olla mikä vaan tyhmille se sama kun tekevät mitä vaan.
Tuon viestin perusteella sulla ei kyllä ole vara puhua tyhmistä yhtään mitään.
olla mitään rajaa sillä, kuinka monta määräyskirjaa kunnalla kirjoitetaan. Minulle niitä kertyi 40 viiden vuoden aikana ja sitten sanoin: "Kiitos, nyt riitti" ja vaihdoin alaa.
Kysyin asiaa työkkärissä, kun sopimus taas kerran katkaistiin hiljaisemman jakson ajaksi.
Työkkäristä sanottiin, ettei ole aivan varma(!)
mutta arveli sen olevan kolme kertaa, mutta sisältävän porsaanreiän, jolla sitä jatkuvasti kierretään.
hei onhan teillä luottamusmies(henkilö).kysy häneltä.hän varmasti ottaa selvää asiasta.se on hänen velvollisuus valittuna henkilönä.
kirjoita sitten meille muillekkin mikä on käytäntö.luultavasti niinkuin sinulle ensim.vastaaja kirjoitti:riita-asioissa sopimuksen tulkinta riippuu siitä onko toistaiseksi vai määräaikainen?
olen usein miettinyt miten työkkärissä on niiiin ammattitaidotonta ja välinpitämätöntä sakkia töissä ettei tiedä tai välitä ottaa selvää asiakkaan ongelmista.hyvä asiakaspalvelija olisi selvittänyt sinua koskevan asian.