haluaisin tehdä kuvaan väriliukuman, mutta en onnistu, mistä syystä? Tai siis kun tämä valittaa mulle näin: "Sekoitus ei toimi indeksoidulla tasolla", mitä tuo meinaa ja miten saan korjattua asian?
osaisiko joku käyttää gimp:iä?
Cross_Of_Death
51047
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Muuta kuva RGB:ksi tai tallenna gif kuva jpg:ksi, kokeile sitten uudestaan..!!
JPG käyttää häviöllistä pakkaustapaa, joten ei ole suositeltavaa tallentaa JPG -muotoon kuvaa, jota on sen tallentamisen jälkeen vielä tarkoitus jotenkin muokata. Tähän kannattaisi mieluummin käyttää jotain häviötöntä pakkaustapaa käyttävää tai pakkaamatonta kuvan tallennusformaattia. Tämä siksi, että jos kuvaa tallennetaan toistuvien muokkauskertojen jälkeen aina uudestaa JPG:ksi niin parhaallakin laadulla menetetään jokaisella tallennuskerralla jotain kuvan laadusta.
JPG -muotoon kannattaa tallentaa vasta sitten se valmis tuotos jota ei enää muokata, ja sekin vain siinä tapauksessa, että se on todella pakko julkaista siinä muodossa.
Tuo indeksoidulla värinesityksellä olevan kuvan muuntaminen RGB -väriavaruuteen oli tietysti oikea neuvo aloittajan esittämään ongelmaan.
Löytyy esim. http://fi.wikibooks.org/wiki/GIMP ja http://www.gimp-suomi.org/phpBB3/, lueppa sieltä.
Indeksoitu värin esitys tarkoittaa sitä, että kuvaan liitetty ennalta määrätty väripaletti, joka voi sisältää enintään 256 värisävyä tai vähemmän (256, 128, 64, 32, 16, 8, 4 tai 2 riippuen paletista). Tällöin et voi käyttää mitään muita värejä, kuin siinä paletissa määrättyjä sävyjä, mitkä esiintyy kuvassa.
Sinun täytyy muuntaa kuva ensin tavalliseen RGB väriavaruuteen, niin sen jälkeen voit käyttää kaikkia mahdollisia rgb-värejä.
Tietääkö joku jos gimpissä voi piirtää suoria ja taivutettuja viivoja, vai onko se edes mahdollista?
Vaikka olisikin mahdollista inhoan joka tapauksessa piirtää kynällä tain mitä ne nyt ovatkaan... :S Joten onko mahdollista ja miten?