Voisko joku kertoa kaiken mahollisen mitä kannattaa ottaa huomioon kun ostaa tallentavaa DVDsoitinta. elikkäs tiedän että varmistan että on hyvä kuvanlaatu ja tallentaa DVDRWlevyille, mutta mitä muuta kannattaa ottaa huomioon?!?!
Tallentavan DVDn osto
w24
111026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
niin apuja löytyy helposti netistä ja osat maksavat muutaman kympin. Mulla esim on 6 vuotta vanha työpc nyt kotiteatterikoneena. Hyvin riittää tehot 2.4Ghz penalla ja puoligigaa rammia mihin tahansa kotiteatterihommaan.
Laskin just mitä uusi vistapc itse kasattuna maksaa www.poropekka.fi:stä, niin polttavalla dvd-asemalla 335 eur rauta 100 eur vista home premium näyttö kukkaron mukaan. Tämmöisen koneen suunnittelin jos jotakuta kiinnostaa:
MSI S775 IP35 DDR-2 SATA-2 GBLAN 8CH ATX 78.69
CORSAIR DDR2 KIT 2X1G 675MHZ HEAT SPRED 37.96
MSI GF 7300 PCI-E 256M DDR2 VGA DVI-D TV 35.21
SMG S166 80GB SATA2 7200RPM 8MB 38.36
SMG DVDRW 20X BLACK SATA 23.63
KOTE450W3 64.1
INTEL DUAL CORE E2160 1.8GHZ 800/1M S775 57.92
335.87
tarkoitus olis siis ostaa tallentava dvdsoitin jonka saa scartilla boksiin kiinni että saapi noita ohjelmia nauhalle. tietokone viritelmän ei innosta.
hdmi:tä pitää olla ja kun pc:stä tekee kotiteatterin ytimen ei tarvita mitään ulkoisia piuhoja. Scart ja ulkoiset piuhat ne vasta viritelmiä onkin.
Siis haluat tallentaa mitä ja mistä?
Telkkariohjelmia dvd:lle?
Kai olet ottanut huomioon, että Suomessa on siirrytty DIGIAIKAAN? Miksi et siis sinäkin suosiolla. Jos haluat tallnetaa tv-ohjelmia, ostat tallentavan digiboksin. Harvassa dvd-soittimessa kun on muuta kun analoginen viritin!
Ainakaan jos satut asumaan kaapelitalossa.
Ei ole mitään järkeä tehdä asiaa sairaan hankalaksi (lue alta dvd-viritelmät ja digiboksit), jos saman voi hoitaa helpolla: epg-ja-näpäytys-kaukosäätimellä.
Pidä dvd pelkästään leffojen katselua varten.
Jos haluat varastoida tallenteita, siirrät digiboksilta tietokoneelle ja sieltä poltat levylle.
elikkäs. tallentava digiboksi löytyy, nokian 260c. siinä huonona puolena on se, että lähtöjä ei ole muuta kuin se scart ja serialport. ja jotain ohjelmia pitäis saada tallennettua dvdlle.
kysymys kuuluukin että onko mitään järkeä tällaisessa tilaanteessa edes harkita noita kalliimpia tallentimia? kuvanlaatu pitäs olla dvdllä sitten sama kuin tvssä. ja yleensäkin mitä kannattaa soittimesta tarkastaa ennen ostoa, onko sitä toimintoa jne.
Suomessa ei (ainakaan kodinkoneliikeiden mukaan) ole toistaiseksi myynnissä digivirittimella varustettuja dvd laitteita (kuten esim Englannissa on, siirtyy digiaikaan v.2012, fiksua porukkaa), jotta dvd:tä voisi käyttää yhtä vaivattomasti tallennukseen kun tähän asti. Vaihtoehtona on kunnon digiboxi härdelli tai sitten sellaisen boxin hankinta, että voit siirtää elokuvan tietokoneelle polttamista varten.
Eli jotta ei tarvitse itse halkoa omia hiuksia, niin kaapeliverkkoon sopivia digivirittimellä varustettuja dvd-laitteita ei ole tarjolla....
Tallentava digiboksi ja simppeli DVD-tallennin riittävät useimpiin tarkoituksiin. DVD-tallennin käy myös valmiiden levyjen katseluun, joten tuossa ei tarvitse mitään ylimääräisiä laitteita.
Tietokoneella pelaaminen ei monellekaan ole mielekäs vaihtoehto. Se vaatii intoa pelata tietokoneen kanssa. Lisäksi koneen pitää olla samassa huoneessa kuin boksin. Kun asian voi ratkaista 150-200 euron tallentimella en näe juuri tuolle hässäkälle tarvetta.
Toki kovalevyllinen ja digivirittimellinen tallennin antaa enemmän mahdollisuuksia esim. editointiin, mutta hinta on sitten toinen. Sellainen kaapelissa kannattaa lähinnä Welhon verkossa.
Jos minulla siis on tallentava digiboxi ja tuo mainitsemasi simppeli DVD- tallennin, niin voinko siirtää digiboxille tallentamani tv-ohjelman sillä simppelivehkeellä DVD-levylle. Miksi pitäisi vehdata tietokoneen kanssa?
kalliitta nopeasti vanhenevia elektronisia laatikoita ja piuhoja, jos kotiteatterilähteet saa integroitua pc:n koteloon.
Toki voi kopioida DVD:lle. Ei se tallentava DVD tiedä tuleeko se materiaali suoraan boksilta tai boksin kovalevyltä. Tietokoneella saa paremman kuvanlaadun ja yleensä enemmän mahtumaan levulle, koska materiaalia ei tarvitse uudelleenpakata ja kierrättää analogisen kautta. Lisäksi saa tekstitykset valinnaiseksi. Lisäksi tietokoneella homma voi olla nopeampaa etenkin elokuvien kohdalla.
Molemmilla tavoilla on etunsa.