Vaihdekeppi löysä

rimera

Vaihdekeppi on vapaalla ihan letku. Pakki puoli pelaa oikein palautuu keskiasentoon. Mutta vasemmalta puolen se ei enää palaudukaan. Mikä mahtaa olla vikana. Pitääkin vähän outoa ääntä. Aivankuin joku jousijuttu ei palauttas keppiä kohilleen

3

5000

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P11

      Jokin jousi siellä on poikki. Tarkemmin en tiedä, mutta jousen vaihto auttoi minun autossani (P11), kun vaihdekeppi ei palauttanut vasemmalta keskelle. Ei ollut kallis remppa, lähinnä työtä n. puoli h.

    • Anonyymi

      Vanha ketju, mutta melkeinpä ainoa, mikä löytyi aiheesta.
      Mulla N16-korimallin Almera vm.2002 teki tänään ihan saman.
      Lähdin erään kaupan pihasta ja jotenkin naps, vaihdekeppi meni löysäksi eikä palauta vasemmalta oikealle. Vaihteet kuitenkin löytyvät, mutta on aika letku, eli vaihteita joutuu hieman hakemaan. Ja pitää vaihtaessa ääntä, kun kotiparkkiksella paikallaan ollesa kokeilin ja kuulostelin.
      EI nyt ihan kuin sellainen natiseva sarana, mutta sinne päin.
      Itselläkin tuli mieleen, että sieltä jokin jousi tm petti. Mutta voisiko olla vika jossain muussakin?
      Kytkin on toimiva, ei luista tm eikä pitäisikään kun autolla on ajettu normiajoa noin 195tkm verran, ja vaihteistoöljytkin vaihdettiin viime talvena.

    • Anonyymi

      Niin ja jos on jonkun jousen pettämisestä johtuvaa, niin onkohan iso homma korjata..?
      Itse tuskin alan korjaamaan, eli korjaamoreissu tulee, mutta olisi kiva tietää suurin piirtein edes, mitä tasoa ko korjaus on.
      Lueskelin jotain autopalstojakin, mutta aika laaja skaala oli jo senkin suhteen, miten korjataan. Yksi kirjoitti, että alakautta joutuu korjaamaan ja joutuu purkamaan pirusti ja toinen sanoi taas, että keskikonsoli pois ja yläkautta vian kimppuun ja joku taisi sanoa jo, että aski irti ja pöydälle pajottamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      937
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      731
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      59
      712
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      670
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      44
      626
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      593
    7. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      593
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      576
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      460
    Aihe