Vaihdekeppi löysä

rimera

Vaihdekeppi on vapaalla ihan letku. Pakki puoli pelaa oikein palautuu keskiasentoon. Mutta vasemmalta puolen se ei enää palaudukaan. Mikä mahtaa olla vikana. Pitääkin vähän outoa ääntä. Aivankuin joku jousijuttu ei palauttas keppiä kohilleen

3

4635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P11

      Jokin jousi siellä on poikki. Tarkemmin en tiedä, mutta jousen vaihto auttoi minun autossani (P11), kun vaihdekeppi ei palauttanut vasemmalta keskelle. Ei ollut kallis remppa, lähinnä työtä n. puoli h.

    • Anonyymi

      Vanha ketju, mutta melkeinpä ainoa, mikä löytyi aiheesta.
      Mulla N16-korimallin Almera vm.2002 teki tänään ihan saman.
      Lähdin erään kaupan pihasta ja jotenkin naps, vaihdekeppi meni löysäksi eikä palauta vasemmalta oikealle. Vaihteet kuitenkin löytyvät, mutta on aika letku, eli vaihteita joutuu hieman hakemaan. Ja pitää vaihtaessa ääntä, kun kotiparkkiksella paikallaan ollesa kokeilin ja kuulostelin.
      EI nyt ihan kuin sellainen natiseva sarana, mutta sinne päin.
      Itselläkin tuli mieleen, että sieltä jokin jousi tm petti. Mutta voisiko olla vika jossain muussakin?
      Kytkin on toimiva, ei luista tm eikä pitäisikään kun autolla on ajettu normiajoa noin 195tkm verran, ja vaihteistoöljytkin vaihdettiin viime talvena.

    • Anonyymi

      Niin ja jos on jonkun jousen pettämisestä johtuvaa, niin onkohan iso homma korjata..?
      Itse tuskin alan korjaamaan, eli korjaamoreissu tulee, mutta olisi kiva tietää suurin piirtein edes, mitä tasoa ko korjaus on.
      Lueskelin jotain autopalstojakin, mutta aika laaja skaala oli jo senkin suhteen, miten korjataan. Yksi kirjoitti, että alakautta joutuu korjaamaan ja joutuu purkamaan pirusti ja toinen sanoi taas, että keskikonsoli pois ja yläkautta vian kimppuun ja joku taisi sanoa jo, että aski irti ja pöydälle pajottamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      497
      8671
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      128
      5957
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      336
      5025
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4667
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4226
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      3993
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3828
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1778
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1312
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      919
    Aihe