Kumpi Siljan Commodore-hyteistä parempi?

Parvekkeella varustettu vai ilman? Siis Serenaden ja Symphonyn hyteistä on kyse.

Eikös tuo ilman perveketta oleva hytti ole sisätiloiltaan juuri sen parvekkeen verran isompi? Kumpaa suosittelette?
242488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Terve. Itse olen aina ottanut parvekkeellisen hytin. Kesällä on aivan loistava. Näin talviolosuhteissa ei välttämättä tule parvekkeella vietettyä aikaa edes sauhuilla jos sitä harrastat. Miinuksena täytyy sanoa että jos on myrskyisää niin riippuen parvekkeiden lasien kunnosta ja "välioven" kunnosta niin saattaa pitää vähän ääntä. Muuten hyvät hytit ja muu palvelu. Suosittelen kumpaakin, vaikka ei ole kokemusta parvekkeettomasta hytistä, ei se kovin paljoa tilaa siihen kumminkaan tuo.

Äänestä
  • Eli kesällä parvekkeellinen ja talvella mieluummin ilman.

    Äänestä

olet ymmärtänyt,eli se missä on parveke niin vastaavasti parvekkeeton hytti on sisätiloiltaa juuri sen verran isompi
Ei se parveke mikään iso ole,mutta jos olet tupakoiva niin sittenhän kannattaa ottaa parvekkeellinen hytti
Jokatoinen hytti on parvekkeellinen ja jokatoinen parvekkeeton

parvekkeen koko on noin puolitoista neliötä

Äänestä
  • parvekkellisen niin miten pitäisi hytin varaus tehdä? Tallink-Siljan netti-varauksessa kun ei noita eri versioita ole eritelty mitenkään. Pitänee varmaan soittaa sinne.

    Äänestä

  • Hanne S. kirjoitti:

    parvekkellisen niin miten pitäisi hytin varaus tehdä? Tallink-Siljan netti-varauksessa kun ei noita eri versioita ole eritelty mitenkään. Pitänee varmaan soittaa sinne.

    parvekkeella olevan hytin, commodore balcony vaihtoehdon valitsemalla.

    Äänestä

Nimittäin parvekkeellisen hytin wc on varustettu kylpyammeella kun taas parvekkeettomassa hytissä on suihkutila.

Äänestä
  • Eli erona vain se, että parvekkellisessa on amme? Luultavasti se amme ei kuitenkaan ole kovin suuri vai miten mahtuu?

    Äänestä

  • "Nimittäin parvekkeellisen hytin wc on varustettu kylpyammeella kun taas parvekkeettomassa hytissä on suihkutila"

    Höpö höpö. Samanlaiset saniteettitilat niissä on.

    Äänestä

  • jjkjk kirjoitti:

    "Nimittäin parvekkeellisen hytin wc on varustettu kylpyammeella kun taas parvekkeettomassa hytissä on suihkutila"

    Höpö höpö. Samanlaiset saniteettitilat niissä on.

    Parvekkeellisessa hytissä oikeasti on kylpyamme.

    Äänestä

  • Onkos parvekkeellisten hyttien ammeessa tulppaa, jolla saa ammeen reiän tukkoon, mikäli haluaa ottaa vaahtokylvyn? :D

    Äänestä

Onkos kenelläkään tuoreita (vuoden 2011) kuvia Silja Symphonyn Commodore-hyttiluokan hyteistä?

Olisin todella kiitollinen, jos jollakin olisi edes linkki sivustolle, jossa olisi nähtävillä ks. hyttiluokan tuoreimpia kuvia! :)

Äänestä

Maritimeforumilta löytyy useampiakin linkkejä kuvaajien sivustoihin

Äänestä

Minusta Commodore-osastolla ei ole hyvä ilmapiiri. Sisustukset on aika ok, mutta kylmiä, seinät kuin opiskelija-asuntolassa aikoinaan, mutta ei millään sisustuksella edes voisikaan korvata puuttuvaa hauskaa henkeä.

Äänestä
  • "Sisustukset on aika ok, mutta kylmiä"

    Millä tavalla kylmiä? Onko commodorea rempattu ihan viime kuukausina jotenkin kylmään suuntaan, koska ainakin alkuvuodesta sisustus oli vielä hyvinkin lämpimän ja viihtyisän oloinen? Vanha ja osin kulunut toki, kun ei niitä remppoja ole juurikaan tehty, mutta ei missään nimessä kylmä. Mitä tarkoitat tässä yhteydessä kylmällä sisustuksella ja missä opiskelija-asuntolassa on semmoiset seinät kuin commodoressa? Pelkkiä seiniäkö muuten menet sinne katsomaan, vai ylipäätään nauttimaan hiukan paremmasta palvelusta?

    Äänestä

Mitään "ihmeellistä" remonttia Serenaden/Symphonyn hytteihin ei kannata edes odotella, sillä tämä maksaisi velkaiselle varustamolle todella paljon.

Saattavat/ ovatkin päivittänyt ainoastaan hyttien ilmeitä tekstiilejä vaihtamalla, kuten DeLuxe -hyteistä voidaan nähdä.
En voi kylläkään kiistää etteikö se olisi tyhjää parempia, mutta "stailauksella" ei koskaan saada uudenveroista..

Äänestä

Syyslomaristeily Commodore-hyttiluokassa lähestyy ja ajattelin "heittää" topiciin kysymyksen, joka varmasti saa toiset negatiiviseksi.

Eli pääsevätkö Commodore- ja Sviitti-hyttiluokkien matkustajat edelleen laivaan klo 15:00 alkaen vai saattavatko laskea jopa aiemmin, mikäli terminaalille saapuu huomattavasti ennen klo 15:00?

Äänestä
  • Kyllä klo 15 alkaen on laivaan mahdollisuus päästä, ei aikaisemmin. Mutta mukava tuo puolikin tuntia suurta ruuhkaa aikaisemmin

    Äänestä

Laivalle mennään bilettään eikä mököttään johonkin hyttiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hanne S. kirjoitti:

Parvekkeella varustettu vai ilman? Siis Serenaden ja Symphonyn hyteistä on kyse.

Eikös tuo ilman perveketta oleva hytti ole sisätiloiltaan juuri sen parvekkeen verran isompi? Kumpaa suosittelette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu