sinkkimaalit

kevät toi ruostekukkasia..

Onko kellään kokemuksia näistä sinkkimaaleista?

Itseäni vähän epäilyttää se, että sinkkimaali purkki sisältää 90-95 % sinkkiä. Eniten epäilyttää se, että miten tämä sinkki pysyy pellissä kiinni, jos maalin sekaan ei kerran laiteta kovetinta tms? Luulisi sinkin rapisevan (liottimien) kuivuttua pois.. Sinkin korkea määrä parantaa kuulema maalin tehoa..

Voiko tämmösen sinkkimaalin päälle sitten laittaa esim. epoksivärin ja kitata turvallisesti sen päälle? Vai kannattaako suosiolla unohtaa tämä ja käyttää esim. happoväriä pohjalla ja laittaa sen päälle ruiskukitti tai epoksi?

6

4653

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dtfuylk

      L-cruiserin konepellissä oli pahoja kiveniskemiä ja alkavaa ruostetta. Vedin laikalla koko etupinnan puhtaaksi ja maalasin sen pensselisinkillä (spray ei toimi yhtä hyvin). Päälle laitoin ruiskukittiä ja oli se tarkoitus maalatakin, mutta oikea sävy oli hukassa. Kitin väri oli kuitenkin sen verran lähellä alkuperäistä, ettei se pahemmin kiusannut ja hyvin on jo muutaman vuoden pysynyt ruosteettomana. Yllättävää ettei myöskään kitti ole kärsinyt.

    • Kyllähän se pysyy riittävän hyvin jos olet hionut pellin tarpeeksi hyvin ja päälle voi laittaa jonkun polyuretaani fyllerin ja pintamaalin mutta ei epoksia. Epoksi laitetaan suoraan puhtaalle pellille, samoin muovi/ruiskukitti. Ainoa jonka päälle voi tuvallisesti kitata on epoksi tai uretaani fyllerit.
      Happoprimerien päälle ei kitata.

    • Ei kestä

      Ei kestä pakkelin tai auto maalien alla,yleensä päälle vedetty pinta korkkaa irti jnkun ajan kuluttua.Kokeiltu jokusen kerran ja kyllä vituttaa kun on maalattu koko auto ja parin kk.n päästä huomaa että maalit irtoo paloina sinkin päältä

      • ....

        Mitä sinkkiä käytit tai käytitte? Sinkkimaalien laadussa on kait suuriakin eroja.. Wurth kuulema suht hyvää, mutta monet suosittelevat unohtamaan kolikolipulossa olevat maalit..


      • sinkkimaalia
        .... kirjoitti:

        Mitä sinkkiä käytit tai käytitte? Sinkkimaalien laadussa on kait suuriakin eroja.. Wurth kuulema suht hyvää, mutta monet suosittelevat unohtamaan kolikolipulossa olevat maalit..

        Joskus kokeilin sinkkimaalia helmoihin. Ja sinkkimaalin päälle en mitään sen kummemmin laittanut niin 1vuoden päästä kaikki sinkkimaalit lohkeilivat paloina pois.


      • fnu9w
        sinkkimaalia kirjoitti:

        Joskus kokeilin sinkkimaalia helmoihin. Ja sinkkimaalin päälle en mitään sen kummemmin laittanut niin 1vuoden päästä kaikki sinkkimaalit lohkeilivat paloina pois.

        ei sprayta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      675
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      516
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      37
      496
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      71
      437
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      37
      432
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      21
      419
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      414
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe