Ostin lapselleni sellaisen 50-kuutioisen pikkumönkijän ja tuntuu siltä että pitää heti hommata 70-kuutioinen pyttysetti kun on niin naurettavan vähän vääntöä tuossa pienessä ettei meinaa edes pihalla kulkea.
Mönkijän moottori on Honda Monkeystä tuttu 4-tahtikone.
No 70-kuutioinen tietysti sitten myös kuljettaa ehkä vähän liiankin reippaasti joten kulkua pitäisi voida rajoittaa mutta ei kierroksia ja vääntöä eli kaasuvaijerin löysääminen tai liikkeen rajoittaminen ei ole ratkaisu.
Tarkoituksena olisi siis nysvätä joku elektroninen rajoitin. Nopeuden voisi napata taka-akselilta jollain hall-anturiviritelmällä.
Akselilta saatava nopeustieto ajetaan D/A-muuntimen läpi komparaattorille jonka lähdöllä sitten ohjataan jotain joka katkoo sytytystä.
Mitäs sitten pitäisi katkoa? Kestäneekö CDI-boksi käyttöjännitteen katkomista vai pitäisikö katkoa CDI:n ja puolan välistä johtoa?
Nyt meillä on vaan pieni ongelma:
Jos esimerkiksi laskettelee mäkeä alas kovempaa kuin mihin rajoitin on säädetty, moottori sammuu kun nopeus ei rajoituksesta huolimatta laske alle säädetyn.
Laitteessa pitäisi siis olla vielä jengamittarikin eli systeemi joka estää rajoittimen kytkeytymisen jos kierrokset laskevat tietyn rajan alle.
Nyt päästään seuraavaan ongelmaan:
Vehkeellä ei voi heittää ns. "paskarinkiä". Syystä että vaikka itse mönkijä ei juuri liikukaan niin taka-akseli pyörii vimmatusti ja kusettaa nopeudentunnistinta.
Tämä ongelma on toki kierrettävissä jos saadaan nopeudentunnistus etupyörältä.
Onkos hyviä ideoita joilla systeemiä voisi lähteä toteuttamaan?
Nopeudenrajoitin mönkijään
11
5131
Vastaukset
- gf,jf
Turha sitä on ryhtyä noin paljon muuttelemaan. Vaihdat rattaita välityksessä niin ei kulje enää yhtä lujaa ja samalla vääntökin paranee.
- minimönkijä
Välitykset on vaihdettu mutta silti vauhtia tulee liikaa kun suoraa pääsee posottamaan.
Eli edelleen tarvitaan ideoita nopeuden rajoittmiseksi. - Seijo
minimönkijä kirjoitti:
Välitykset on vaihdettu mutta silti vauhtia tulee liikaa kun suoraa pääsee posottamaan.
Eli edelleen tarvitaan ideoita nopeuden rajoittmiseksi.Voi hyvä hyssykkä vaihda nyt siihen entistä suurempi taka- tai vaihtarina pienempi eturatas niin helekura vauhti laskee!
- minimönkijä
Seijo kirjoitti:
Voi hyvä hyssykkä vaihda nyt siihen entistä suurempi taka- tai vaihtarina pienempi eturatas niin helekura vauhti laskee!
Jos luit edellisen viestini niin varmasti myös huomasit että välitykset on jo vaihdettu.
Enempää ei välityksiä voi tihentää sillä suurempi ei mahdu taakse ja pienempää eteen ei ole olemassa.
Välitysasia lienee nyt siis käsitelty joten voitaisiin varmaankin palata alkuperäiseen aiheeseen. - Rekoissakin.
minimönkijä kirjoitti:
Jos luit edellisen viestini niin varmasti myös huomasit että välitykset on jo vaihdettu.
Enempää ei välityksiä voi tihentää sillä suurempi ei mahdu taakse ja pienempää eteen ei ole olemassa.
Välitysasia lienee nyt siis käsitelty joten voitaisiin varmaankin palata alkuperäiseen aiheeseen.Rajoittaja lopettaa sytytyksen kun nopeus nousee yli rajoituspisteen,sen jälkeen moottori jarruttaa menoa kunnes tullaan ajoalueelle konekäynnistyy mäkistartilla.
Sytytys vain katkaistaan ei moottorin pyörimistä. Saa olla aika jyrkkä alamäki jos moottorin jarrutus ei riitä nopeuden pitämiseen sallitussa. - minimönkijä
Rekoissakin. kirjoitti:
Rajoittaja lopettaa sytytyksen kun nopeus nousee yli rajoituspisteen,sen jälkeen moottori jarruttaa menoa kunnes tullaan ajoalueelle konekäynnistyy mäkistartilla.
Sytytys vain katkaistaan ei moottorin pyörimistä. Saa olla aika jyrkkä alamäki jos moottorin jarrutus ei riitä nopeuden pitämiseen sallitussa.Sytytyksen katkominen on selkeä juttu mutta moottorin sammumiseen pitä keksiä joku ratkaisu.
Tuo mainitsemasi mäkistartti ei toimi sillä vehkeessä on keskipakokytkin eli kun koneen kierrokset laskevat riittävän alas niin kytkin irrottaa.
Tämä tilanne tulee eteen siis esim alamäessä kun nopeus on yli rajoitusnopeuden niin kauan että kone todella ehtii sammua. - fykjsfj
minimönkijä kirjoitti:
Sytytyksen katkominen on selkeä juttu mutta moottorin sammumiseen pitä keksiä joku ratkaisu.
Tuo mainitsemasi mäkistartti ei toimi sillä vehkeessä on keskipakokytkin eli kun koneen kierrokset laskevat riittävän alas niin kytkin irrottaa.
Tämä tilanne tulee eteen siis esim alamäessä kun nopeus on yli rajoitusnopeuden niin kauan että kone todella ehtii sammua.Keskipakokytkin ei irroita vaikka kipinä puuttuu. Kytkin irroittaa vain kun kierrokset laskevat lähelle tyhjäkäyntiä, mutta tätähän ei voi tapahtua koska kipinä kytkeytyy takaisin päälle jo ennen. Siis se kytkin pitää vaikka veto tulee väärästä suunnasta. Asia olisi toinen, jos siinä olisi lisänä vapaakytkin.
Mitä jos laittaisit siihen perinteisen konstin, eli kavennuksen imukanavaan. Sopiva prikka kaasuttajan ja sylinterin välissä toimii hyvin. - Samppa1982
minimönkijä kirjoitti:
Välitykset on vaihdettu mutta silti vauhtia tulee liikaa kun suoraa pääsee posottamaan.
Eli edelleen tarvitaan ideoita nopeuden rajoittmiseksi.Väsää hukkaputki käyrään.
- Monkeytä himoviritellyt
Joskus aikoinaan virittelin monkeytä jossa oli kierrostenrajoitin. löysin myöskeinon kierrostenrajoittimen ohittamiseen (ei säätövastus). Uskoisin että tästä jiposta voisi olla apuja.
Monkeyssä homma meni näin: Magneeton vauhtipyörä irti, otettiin kampiakselista kiila pois, laitettiin vauhtipyörä 50´ ennakkoon.. Tällöin ei tarvinnut säätövastusta (kipinän pienentäjää).
Eli tätä jippoa käyttämällä homma VOISI(?) toimia..
A) laitat kaksi CDI boksia ja säädät/ohjelmoit takapyöriltä kumpaa boksia käytetään (sytytys oikein vai sytytys myöhässä). Oletuksena on että sinulla on kaksi moottoria (50 ja 70cc) ja niissä molemmissa cdi:t
B) Mikäli mönkijässäsi on kierrostenrajoitin ja monkeystä tuttu säätövastus toimii sen ohittajana, niin: Käännä vauhtipyörästä sytytystä myöhemmälle ja kytket ohittimen(säätövastuksen) johtoihin. Säätövastuksen rinnalle laitat tekemäsi piirin, joka kytkee johdot yhteen tarvittaessa* ilman, että virta kulkee vastuksen läpi. Tämän tekemäsi vastuksen ohitus kytkennän toiminnan ohjelmoit sieltä takapyöristä.
*eli silloin kuin tarvitaan rajoitusta
Huomaa, että nämä antamani vaihtoehdot pohjautuu vain olettamukseen. Joten MUISTA toimia sen mukaan.
Ps. Monkeyn koneessa tuli KIPINÄ joka kierroksella. Ylimääräinen kipinä poltti pako->imutahdin paikkeilla ylimääräisen bensan pois. Näin toimi kierrosten rajoitus. Eli käytettävällä nokka-akselilla on tässä kierrosten rajoituksessa suuri merkitys. - idea
Älä osta sitä isompaa pyttyä. Virität vain pienemmän pytyn sellaiseksi kuin tarve vaatii. Jos se on hondan kopiokone made by kiina, niin luultavasti kaasarissa on täysin väärät suuttimet ja putsarit.
- lähestyminen
Laita jousikuormitteinen jarru ja nopeusohjattu solenoidi joka pitää jarrun auki säädettyyn nopeuteen asti.
Penska oppii hyvin nopeasti olemaan hurjastelematta koska jarrutus "täydestä vauhdista" tuntuu kovin ikävältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746