alkoholista

Miten on, voiko inseminaation jälkeisenä päivänä juoda muutaman siiderin, jos siihen ajankohtaan sattuu esim. jotkut kutsut tms. Voiko se heikentää hedelmöittymistä? En tietenkään joisi mitään jos sillä olisi pienikin huonontava vaikutus. Miten itse olette toimineet tai oletteko kysyneet asiaa lääkäriltä? Ajattelin kysyä kyllä itse, mutta haluaisin jo nyt tietää teidän kokemuksia.
4471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..tullut siihen tulokseen, että parempi elää normaalisti. Eli, jos ottaisin pari siideriä normaallistikin niin myös inssin jälkeen. En tiedä onko sillä jokin minimaalinen merkitys, mutta kun on monta vuotta lasta yritetty niin pitää yrittää elää normaalia elämää tai hajoaa pää. Ei voi koko ajan käyttäytyä kuin olisi raskaana kun voi olla että sitä saa jatkaa vuositolkulla. Tämä on ainakin itselleni parempi. Helpottaa omaa stressiä kun lakkaa joka käänteessä ajattelemasta, että "entäs jos minä olenkin raskaana".

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Näin olen itsekin nykyään alkanut ajattelemaan. Takana vuosi ilman alkoholia ihan vain sen takia, jos kuitenkin olisin ollu raskaana, mutta en vain ole ollu!!
    Nyt saa loppua tämä pelleily, ei se raskautuminen voi jostain muutamasta juomasta olla kiinni, kyl se sit tulee, jos on tullakseen.

    Äänestä

  • helpottunut kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Näin olen itsekin nykyään alkanut ajattelemaan. Takana vuosi ilman alkoholia ihan vain sen takia, jos kuitenkin olisin ollu raskaana, mutta en vain ole ollu!!
    Nyt saa loppua tämä pelleily, ei se raskautuminen voi jostain muutamasta juomasta olla kiinni, kyl se sit tulee, jos on tullakseen.

    Meillä oli aikoinaan juhlat töissä, hyvin kosteat, heti istutuksen jälkeen. ja kysyin lääkäriltä voinko ottaa alkumaljan, ja lääkäri sanoi että raskaana olet vasta kun testi näyttää ja ennen sitä juodulla määrällä ei ole mitään merkitystä, jos et siis ole alkoholisti.

    Äänestä

Miten ihmeessä alkoholi ylipäänsä voisi heikentää hedelmöittymistä, kun niitä lapsia siunaantuu alkoholisteille ilman ongelmia? Ihan turhaa olet juomatta, ei varmana paranna hedelmöitymismahiksia. Perseet olalle vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietityttää kirjoitti:

Miten on, voiko inseminaation jälkeisenä päivänä juoda muutaman siiderin, jos siihen ajankohtaan sattuu esim. jotkut kutsut tms. Voiko se heikentää hedelmöittymistä? En tietenkään joisi mitään jos sillä olisi pienikin huonontava vaikutus. Miten itse olette toimineet tai oletteko kysyneet asiaa lääkäriltä? Ajattelin kysyä kyllä itse, mutta haluaisin jo nyt tietää teidän kokemuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu