Mikä avuksi haukkumiseen?

Dammi.

Hei!

Haluaisin kysyä täältä neujoja liittyen koirani haukkumiseen. Koirani on siis nuori murrosikäinen novascotiannoutajauros.

Ihan alkuun voin keroa, ettei koira ole milläänlailla agressiivinen tai dominoiva muita ihmisiä tai eläimiä kohtaan. Päinvastoin! Koirani rakastaa kaikkia muita eläimiä ja ihmisiä sukupuolesta riippumatta. Koirallani on joku ihme pakkomielle aina "toivottaa tervetulleeksi" haukkumalla kaikki kotiimme saapuvat tutut ja tuntemattomat.

Kun ihmiset tulevat sisälle (oli sitten ihminen tuttu tai tuntematon) koirani suunnilleen heittäytyy maahan rapsutettavaksi. Vaikka kotiimme saapuisikin täysin tuntematon ihminen, niin koira tuo viralle palloja ym omia lelujaan heiteltäväksi. Eli ennen kuin ovi ihmisille avataan, niin siihen asti koira haukkuu ja haukkuu! Asumme rivitalossa, joten asia ottaa melkoisesti päähän.

Mikä avuksi?

1

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jke

      Onko tuo nyt edes kovin suuri ongelma jos koira haukkuu ainoastaan vieraiden tullessa? Voihan asiaan ryhtyä korjaamaan, jos murrosikäisen tollerin toilailuilta kerkiää ;) Ensin pitää selvittää, mikä on se ärsyke joka laukaisee haukkumisen? Ovikello, ihmisten ilmestyminen, oven kolistely tms?

      Jälleen kerran tulee vahvistaa haluttua toimintoa (haukkumattomuutta) palkkaamalla. Ensin ärsyke tuodaan koiralle todella heikkona. Esim. ovikellon ääni kuuluu vaimeana ja palkataan kun koira ei hauku. Ärsykettä pikkuhiljaa kasvatetaan ja palkkaamista jatketaan kun koira ei hauku.

      JOS se haukkumisen aikaansaava ärsyke on ovikello, niin kannattaa pimputtaa ovikelloa muuten vain ilman että se tarkoittaa vieraiden saapumista, niin koira oppii ettei se aina mitään tarkoitakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      79
      1525
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1004
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      912
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      95
      902
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      724
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      139
      674
    7. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      651
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      641
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      74
      633
    Aihe