Onko jollain kokemusta Mittava Koti taloista!? Onko hyviä, mitä maksaa!? Itseä kiinnostaisi mallit oiva 133 ja tuomas 145...
Mittava Koti
Mitä maksaa??
107158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kysypppäs edustajalta. Jos tänään lähetät tarjouspyynnön niin huomenna saat sähköpostiisi hinnan. Itse olin ihan ällikällä lyöty tuosta nopeudesta esim kastellin 4 viikon tarjouksen odotteluun nähden.
Pelkkä tavaratoimitushan tuo on mutta jos ei ole aikaa juosta ympäri etsimässä niin kohtuuhintainen vaihtoehto.
Kysyin eilen sähköpostilla, mutta en ole saanu viä vastausta, siksi kyselen, kun en malta odottaa, aattelin jos joku tietäis!? Mikä malli sulla on ja mitä se makso!?
Modifioitu 1,5 kerroksinen Helmi 166, yläkerta varauksella ensi kuussa. Yläkerran ristikot muutettu, jotta saadaan yläkertaan enemmän tilaa kuin pelkkä putkiullakko... Pystytys säältäsuojaan.
Pelkkä talo siinä 45k€.
Mittavan paketit ovat edullisia mutta kannattaa huomioida että siinä on käytännössä pelkkä puutavara talon runkoon, ei mitään muuta. Tämä puutavarakin pelkästään määrämittaan sahatuista laudoista, siis tontille tulee lautakasa. Sun tehtävä on myös suojata nämä kasat.
Tuo sisältää kaiken saman materiaalin kuin elementtitalokin (riippuu tietty mitä siihen haluaa mukaan)... löytyy eristeet, höyrysulut, kipsilevyt, ikkunat, ovet, ulkoverhoilu, kattotiilet, kattoturvatuotteet, läpiviennit, väliseinien materiaalit (ei tiili), saunaan kaikki muut paitsi lauteet ja panelit, kun en halunnut niitä mukaan jne.
Montakos precut taloa olet tilannut?? kovin et tunnu olevan perillä asiasta...
Luepa tämä vanha ketju niin tiedät Mittava-taloista enemmän kuin koskaan halusitkaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000010&posting=22000000020369979#22000000020369979
Noin vuosi sitten tarjosivat Tuomas 145 hintaan 62100 Eur kattotiilet asennettuna seinat pystyssä ja verhoiltu.....
Muuntelin pohjan sopivammaksi ja kilpailutin suurelementtitoimittajat ja otin paketin yhdeltä niistä.
Ihan on suht OK tuntuinen pohja (meille).
Ollaan sen verran maalta, ettei tässä lähiseudulla oo ihan älyttömästi talomyyjiä!! Eli olisitko kiltti ja kertoisit keneltä sait edullisimman tarjouksen, niin ei tars puoli suomee kierrellä ja arvuutella, vaan vois heti lähestyä sitä oikeeta!? Kiitoos! En taida mittavaa sit kuitenkaan uskaltaa ottaa täälä lukemani perusteella!! Pohja kuvat niillä on kyllä meille sopivimpia!!
Otin Lapplin suureksi osin siksi kun sai asennuksen pisimmälle = ulkoa valmis.
Plania ja Vaaja oli parhaat vaihtoehdot.
Halusin olla edes vähän ekolokinen ja otin Termo-ikkunat ja eristettä ulkoseinään 240mm.
Kullakin on omat mieltymykset ja kriteerit joten se on sinun kysellessä tarjouksia varmaan?? eri tilanne.
Kovaa opiskelua ja vertailua tarjousten kanssa.
Mitä puuttuu mistäkin tarjouksesta ja mitä sen lisääminen/itse tekeminen maksaa.
Mekin olimme päätymässä Lappliin kun valitsimme talotoimittajaamme. Lappli-myyjän asennevamma kuitenkin ratkaisi homman lopullisesti ja päädyimme Mittavaan. Eikä ole valittamista ollut :D