Hei mistä saa todistuksen, että on hakenut eroa? Tarvitsen kelaa varten. Tuleeko kotiin joku lappunen ja jos niin millaisen ajan kuluessa siitä kun eroa on haettu?
Todistus erosta
????
4325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tarkoittatko harkinta-aikaa vai varsinaista eroa. Miksi Kela sen tarvitsee. Maisraatilta saavat åostiin tehdyn muuttoilmoituksen perusteella tiedon virkateitse eri osoitteessa asumisesta. Siihen meni muistaakseni viikon verran poismuutosta.
Harkinta-ajasta tuli paperinivaska oikeudesta ja se piti allekirjoittaa ja lähettää takaisin. Jäi siitä joku kappale itselle tai sitten tuli myöhemmin oikeudesta postissa.
Eropaperit läksivät oikeusaputoimistosta harkinta-ajan jälkeen, eikä siinä mennyt kuin viikko pari niin ero oli selvä. Vähän sen jälkeen tuli taas papereita oikeudesta postissa.
Jos jonkun ylimääräisen paperin tarvitset pikaisesti todistukseksi, niin ilman muuta sen saat siitä paikasta jonne olet jättänyt harkinta-aika- tai eroanomuksen,
Joo, kiitos! Tarkoitan harkinta-aikaa. Kelalle kuulemma tarvitsee paperin todistukseksi, että on hakenut eroa, sitten voi saada yksinhuoltajakorotuksen lapsilisiin ja asumistukea.
Näkyy Kelan toiminta olevan paikkakuntakohtaista. Niin ei pitäisi olla. Mulle riitti sekä lapsilisänkorotukseen ja asumistukeen virkatietse tullut tieto ex:n postiin jätetystä muuttoilmoituksesta maisraatilta.
Vai asutteko yhdessä, niin kuin me harkinta-ajan. Silloin en saanut mitään tukia, koska ex:n tulot vaikuttivat niin kauan kuin oli yhteinen osoite.
Tuomiokunnasta sieltä minne olet heittänyt harkinta-aika ilmoituksen saat varmaan paperin, jota tarvitset.
Ei asuta yhdessä. Viralisesti on pois muutettu.