Meillä d-vitamiini on aiheuttanut koliikkia.
Vaivat alkoi kun olin muutaman päivän antanut d-vitamiinia. Olen sen jälkeen vaihtanut merkkiä ja kokeillut jopa kalanmaksaöljyä.
Vauva on nyt 6,5 kk ja ei vieläkään pysty ottamaan d-vitamiinia puhumattakaan vauvan ruuista ja korvikkeesta jotka sisältävät d-vitamiinia. Hän saa aivan älyttömiä kipu kohtauksia jos on saanut d-vitamiinia.(7 eri kertaan olen kokeillut)
Olen rehellisesti puhunut neuvolassa asiasta mutta ei he ymmärrä. Kysyin että mitä voin lapselle antaa kun ei rintamaito riitä eikä korvike käy. Vastaus oli että lääkäriin ja lääkärissä vaan pyöritettiin päätä. Sain itse ratkaista ongelman antamalla tytölle veteen lantrattua luomumaitoa jotta tyttö saisi tarvitsemat kalciumit ja magnesiumit jne. Luomumaitoa annoin ensimäistä kertaa 5kk ikäisenä eikä mitään oireita tullut.
Olisiko jollain sammanlaisia kokemuksia d-vitamiinista?
koliikki ja d-vitamiini
7
3405
Vastaukset
- vielä pahempaa vois olla
- kotikissa
Ihana kuulla että löytyy muitakin kuin meidän tyttö. Mitä oireita sinulle tulee, missä on kipua (jos on) ja missä se tuntuu? Kysyn koska tahtoisin ymmärtää vauvamme kipua joka ei itse osaa kertoa.
- yhä terve silti
kotikissa kirjoitti:
Ihana kuulla että löytyy muitakin kuin meidän tyttö. Mitä oireita sinulle tulee, missä on kipua (jos on) ja missä se tuntuu? Kysyn koska tahtoisin ymmärtää vauvamme kipua joka ei itse osaa kertoa.
- ......................
yhä terve silti kirjoitti:
Esikoiselle tuli ihan kauhea masu kipeä d-vitamiinista,toiselle ja kolmannelle lapselle olen aloittanut ja antanut vitamiinia tosi tosi vähitellen,heti jos näyttää että masu tulee kipeäksi niin pitäkää vaan taukoa siinä d-vitamiinin antamisessa,niin onparasta!
D-vitamiini ei itse asiassa ole vitamiini vaan hormoni. Vitamiini-nimen käyttö on puhtaasti historiallinen.
D-vitamiini osallistuu mm. kalsium-fosforitasapainon säätelyyn. Erityisen tärkeää se on kasvavilla lapsilla luiden muodostumisessa. Puutteesta seuraa riisitauti, tila, jossa luut ovat hauraita, ja lapsi heikko. Pituuskasvu pysähtyy.
Ihmisen oletettu evolutiivinen alkuperä on päiväntasaajalla. Auringon uv-valon vaikutuksesta d-vitamiinia syntyy iholla valokemiallisessa reaktiossa. Suomalaiset elävät maailman väestöön nähden poikkeuksellisen pohjoisessa ja vähässä valossa. Talvisaikaan d-vitamiinin muodostuminen on todella niukkaa. D-vitamiinin saannista on puutetta koko väestöllä. Itse asiassa kaikkien suomalaisten tulisi syödä d-vitamiinilisää. Kansanterveyslaitoksen saantisuositukset ovat liian pienet.
Oma lapseni sai vauvaikäisenä yleisimmistä d-vitamiinivalmisteista (Devitol, Jekovit) ilmeisesti vatsaoireita (itkuisuus). Neuvolassa ja apteekissa moiset olivat lähes tuntemattomia. Liekö sitten johtuneet apuaineista. Deetippa-valmisteeseen siirtyminen vei oireet. Voisin suositella sitä.
Äidinmaidossa ei luontaisesti ole lainkaan d-vitamiinia. Liekö sillä jokin tarkoitus?
Oletko varma ettei lapsellasi ole maitoallergiaa?- Kokeile
Kannattaa kokeilla Deetippa -nimistä D-vitamiinia. Jekovit tms. ovat myös aiheuttaneet meillä päänvaivaa. Deetippa imeytyy jotenkin eri tavoin kun nuo muut..
- d-wa
Kokeile kirjoitti:
Kannattaa kokeilla Deetippa -nimistä D-vitamiinia. Jekovit tms. ovat myös aiheuttaneet meillä päänvaivaa. Deetippa imeytyy jotenkin eri tavoin kun nuo muut..
ostin eilen niitä deetippoja. hurja määrä niitä pitää antaa 20 tippaa!!! kait se juju on kuitenkin siinä että se litku oli selvästi "laihempaa"??? Noh, tänää on tipat annettu, eikä ainakaa viel oo kohtausta tullu, toivottavasti ei tulekkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114379
- 793553
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223411Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 762974
- 892933
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672855"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589