Ken ehtisi vielä kerran vääntämään rautalangasta, mikä on ala-asteen luokanopettajan työaika?
OAJ:n edunvalvonnasta sanottiin, että 24 plus 3.
Ja ne on 60 min.
Missä se lukee mustaa valkoisella?
Kokeilin googlella opettajien virkaehtosopimus, mutta en löytänyt oikeaa kohtaa kuiten.
Sellaista olen nyt kuullut, että se tunti olisi 60 min 30 min suunnittelua eli 90 min kertaa 24 kpl. Mistä tällainen juttu on voinut tulla?
Eli lukeeko jossakin paljonko suunnitteluun tulee käyttää aikaa. Kiitos!!!!
OAJ:n edunvalvonnasta sanottiin, että 24 plus 3.
Ja ne on 60 min.
Missä se lukee mustaa valkoisella?
Kokeilin googlella opettajien virkaehtosopimus, mutta en löytänyt oikeaa kohtaa kuiten.
Sellaista olen nyt kuullut, että se tunti olisi 60 min 30 min suunnittelua eli 90 min kertaa 24 kpl. Mistä tällainen juttu on voinut tulla?
Eli lukeeko jossakin paljonko suunnitteluun tulee käyttää aikaa. Kiitos!!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Opettajalla ei ole työaikaa. Hänen tulee pitää oppituntinsa (joiden määrä vaihtelee, 24 on luokanopettajan opetusvelvollisuus eli minimituntimäärä) ja osallistua opettajainkokouksiin, valvontoihin, tapahtumien suunnitteluun jne. Opettajan peruspalkka sisältää ns. yt-ajan palkan (3t/vko). OAJ:n kanta asiaan on, ettei työnantaja saa erikseen teettää kolmea tuntia jotain töitä, vaan yt-ajan palkkaa ruvettiin maksamaan jossain vaiheessa sellaisesta työstä, jota oli joka tapauksessa aina tehty. Yt-hommia ovat mm. vanhempainillat ja muu yhteydenpito koteihin ja oppilaiden kanssa käytävät muut kuin opetukselliset keskustelut.
Missään ei tietenkään lue, paljonko suunnitteluun tai arviointiin pitää käyttää aikaa. Se on opettajasta itsestään kiinni ja riippuu todella paljon oppiaineesta, tilanteesta, kokemuksesta jne. Opettajan hommissa on aivan mahdollista vaikka tappaa itsensä työllä: aina voi tehdä jotain lisää.
Suunnittelussa ja arvioinnissa on hyvä tavoite, jos pääsee siihen 12 tuntin viikossa keskimäärin. Jos opetustunteja on 24 ja suunnittelua puolet tästä, se tekee viikossa 24 h 12 h = 36 h. Siihen lisäksi ne 3 yt-tuntia niin tulee 39 tuntia viikossa. Keskimäärin, tosiaan. Yleensä minulla ainakin alkusyksyllä tulee pitempiä viikkoja kuin 39 tuntia, koska opetuksen alussa on enemmän työtä. Toinen suma on joulukuussa ja toukokuussa kun pitää tehdä arvioinnit.
Ei minulla mene puolia opetustunneista suunnitteluun, muuten olisin töissä melkein 45 tuntia viikossa ;). Suunnitteluun mennee ehkä 2-6 tuntia viikossa, vaihtelee, sisältää kokeiden tarkistukset yms. Mutta kaikkeen muuhun diipadaapaan menee kohtuuttomasti, eli kaikki kyselyt, tilastot tms. Ei meillä reksi niitä yskin tee. Sitten tämä palavereissa tehottomuus, asiat voitaisiin käydä läpi sujuvasti, ellei koko ajan uitaisi lillukanvarsissa ja puhuttaisi ummet lammet asian sivusta...
palaverien ja opekokouksien tehottomuus rassaa täälläkin, puheenjohtajastako se on kiinni, että turhat törisemiset jatkuu ja jatkuu? Alkaa olla ajatukset aika katkolla, jos opekokous alkaa kello 15 ja loppuu 19.30. Puolet siitä on jonnin joutavaa.
Puheenjohtajastahan se kiinni on. Nykyisessä koulussani reksi ja apulaisreksi hanksaavat homman. Opekokouksen alkamis- ja päättymisaika ilmoitetaan hyvissä ajoin etukäteen. Kokoustilanteessa puheenvuoroja rajoitetaan, jos mitään uutta ei ilmene tai jos puhe menee ohi aiheen. Puheenvuoroista muotoillaan nopeaan tahtiin jämptejä esityksiä, joista sitten tarvittaessa äänestetään. Kokoukset alkavat ja loppuvat aina ajallaan. Kaikki ovat tyytyväisiä, paitsi tietysti ne, joille opekokous on jonkinlaista terapiaa.
Puheenjohtajasta hyvinkin. Meillä rehtori katkaisee ympyrää jauhavat törisijät. Pidemmät keskustelut ja terapiavalitukset voi päästää pihalle opettajainhuoneessa, jolloin halukkaat voivat kuunnella ja ne joita asia ei kosketa saavat rauhan.
Asiat mietitään ja valmistellaan etukäteen, eikä kokouksessa. Kokous paukutetaan noin tunnissa läpi.
Edellisessä paikassa rehtori kuunteli kaikki lätinät, eikä rajannut keskustelua. Vakiporukka höpisi keskenään pari tuntia asioita, jotka koskivat kolmea ihmistä. Muut koittivat hakea hyvää asentoa ja kestää.