tarkoitus lähteä lokakuussa nyciin 7-8 vrk.pärjääkö ummikkosuomalainen(isovanhemmilla ei kielitaitoa)lentokenttä virkailijoiden kysymystulvassa?
tarkoitus käydä päivämatka washington dcssä,mikä olisi kätevin? auto,linja-auto,juna vai lento.meininkinä lähteä 6am ja palata 10pm.
vai kannattaako päiväseltään käydä,ehtiikö mihinkään?onko ruuhkaa kuinka vahvasti.
mitenköhän tuo pysäköinti philadelphia/washington suunnalla,nähtävyyksien kupeella onnistuu?muutenhan olisi edullisin vuokrata auto(4 hlö)?
kiitoksia kovasti etukäteen vastauksista
Kysymyksiä nycistä
6
1364
Vastaukset
- usassasunut
Washington Dc:hen pääsee kätevästi New yorkin Port authoritysta Greyhoundin bussilla, aikaa menee noin 2-3 tuntia New Carroltonin metroasemalle, josta 15 minuutti ihan keskelle Dc:tä.
Kyllä Dc:ssä on näkemistä useaksi päiväksi mutta kyllä yhdessäkin päivässä ehtii aika paljon kun nähtävyydet on lähes kaikki Mall-puisto lähellä.
Washingtonissa saat auton kyllä nähtävyyksien kupeeseen. Philyssa jättäisin auton parkkitaloon ja kävelisin kaupungilla. Mukava kaupunki, tsekatkaa ehdottomasti South Street, jossa on hienoja pikkuputiikkeja ja ruokapaikkoja. - huule1
Kaksi kertaa olen matkannut amtrakin junalla NYC:stä DC:hen ja se on todella helppoa ja miellyttävää. Liparit ostin etukäteen amtrakin sivuilta ja tulostin ne automaatista Penn Stationilla. Juna on kyllä selvästi kalliimpi vaihtoehto kuin bussi, mutta mielestäni myös mukavampi. Juna-asema Washingtonissa on aivan keskellä Capitol Hillin kupeessa. Asemalta saa lippuja hop in hop off "junaan", joka kiertelee kaikki keskustan päänähtävyydet. Jalkaparat säästyvät.
- ...
kiitoksia tähän astisista.kauanko manhattanilta normi liikennemäärällä ajaa dc:n keskustaan?
paljonko dc:ssä ja phillyssä parkkimaksut on?
mitenkä noi tietullit,maksaako minkä verran ja kauanko kestää jos kiertää ne?
voi olla, että mennään suosiolla juna/bussi meiningillä mutta jos joku tietää niin ei olisi sekään pahitteeksi.kiitoksia taas- usassaasunut
Ruuhkia on Manhattanin päässä aina, mutta oikeaan aikaa kun lähdet niin selviät vähällä. Sen sijaan Washington Dc:hen on helppo ja kohtuu nopeakin ajaa. Ainakin itse olen välttynyt siellä päässä ruuhkista.
Parkkimaksut, muistaakseni Philyssa koko päivän parkki parkkitalossa maksoi 20 taalaa.
Tietulleja ei kannata yrittää kiertää, tulee pitkä matka :) Maksut riippuu akselimäärästä, henkilöautolla kun matkustat niin ei ne kalliita todellakaan ole!. Jos päätät mennä bussilla NYC-DC niin mene bussiasemalla ajoissa sillä paikkalippuja ei ole ja bussiin mahtuu vain tietty määrä ihmisiä.
- Ruuhkakivi
Pärjää siellä muutkin jotka ei osaa sanan sanaa englantia...ei ne vanhoilta ihmisiltä paljon kysele...ja olethan itse kai apuna?
Paras keino Washinton DC:n matkalle on juna. Jos vuokra-autolla ajelee niin saattaa huonolla tuurilla mennä koko päivä ruuhkissa molemmissa kaupungeissa...aamuruuhkatkin kun alkavat jo viiden jälkeen...iltaruuhkat taas jatkuvat pitkälle iltaan...
Lentomatkalla ilmassa-olo ei kauan vie...mutta kentille meno ja paluu vievät...- usassasunut
Jos lennät Dc:hen, lennä Arlingtonin lentokentälle. Tällöin olet jos laskeutuessasi hyvin lähellä kaupungin keskustaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774692- 1842013
- 1321722
- 1511295
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351076
- 78973
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh272876