Muutin kokkolaan opiskelemaan teerijärveltä, olen lähes vuoden saanut tuntea nahoissani vihaa ruotsia puhuessani.
Mikä teitä suomenkielisiä vaivaa?
Mikä teitä suomenkielisiä vaivaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Puhutaan ruotsia murtaen Kokkolassa ja odotetaan,että jokaikinen täällä töissä oleva ymmärtää sen kaiken, mikä on vaikeaa, varsinkin jos on muuttanut muualta eikä ole kuullut tätä pohjanmaan ihmeellistä ruotsia aiemmin puhuttavan.
Töissäni ei vaadita minkäänlaista ruotsin kielen taitoa, mutta sitä tulee kyllä käytettyä sen verran kuin pystyy. Mutta ne ovat niitä perusjuttuja.
Siksi alkaa ärsyttään, kun tullaan nenä pystyssä (aika yllättävän usein, varsinkin naiset) puhumaan sitä ns "ruotsia" ja kun ODOTETAAN että palvelen ja nuolen vaikka tädin saappaat hänen halutessaan. Kaupan alalla työskentelevänä on ollut jännä huomata täällä Kokkolassa, miten ruotsinkieliset asettavat itsensä muiden yläpuolelle.
Sun yläpuolelle me kuulutaanki... tyhmä juntti. faktahan on että me ollaan rikkaampia, komeempia ja fiksumpia
Minua käy sääliksi tuo sun luulotauti ja kuvittelutaaito. Tule tähän päivään ja tunnusta että Suomi on menettämässä kaiken teollisuuden muualle kun eivät osaa eikä hallitse maailman markkinoita. Kielikylpyyn koko porukka niin Suomi ja sinä nousette. Heja Sverige.
"Suomi on menettämässä kaiken teollisuuden muualle kun eivät osaa eikä hallitse maailman markkinoita. Kielikylpyyn koko porukka niin Suomi ja sinä nousette. Heja Sverige."
Ei maailmanmarkkinoilla pärjätä ruotsin osaamisella eikä suomalaisia tarvitse mihinkään ruotsinkielikylpyyn laittaa.
Ruotsinkielisten on ruvettava puhumaan suomea koska asuvat Suomessa.
Eihän Ruotsikaan salli suomalaisten puhuvan siellä suomea!
No resitentti vois alkaa kielikylvystä että kelpuutettais valkoseen taloon.
Mitä te sekoitatte Ruotsia Suomeen. Me olemme suomen ruottalaisia ja mulle käy kaikki kielet. Sinä se vaan olet niin perkelen kade että pitää maukua kuin naapurin kolli. Ruotsi tätä Ruotsi sitä. Juoskaa jorpakkoon, sillä kaksikielisyys on rikkaus sanot sä sitten juu tai ei.
Minä olen asunut kokkolassa 40 vuotta, ja puhun ruotsia, ei koskaan mitään ongelmaa.
Onko kivaa aloittaa viestiketju, ja vastailla omiin viesteihin?
vihannu meitä. Ei se sen kummempaa.
että hurrjävlarna måste tervata ja kieritellä höyhenissä!
rumia saakkaan. Te olette syntyynet rumiks.
...kun te vuosia/vuosikymmeniä kuulette ja puhutte suomea,ettekä yritä korjata puheenne vääriä sanoja/painotuksia,vaan sönkkäätte sitä alavetelin suomen ja ruotsin sekakieltä.Ootte huono-oppisia tai sitte vain haluatte pitää se oma murre yllä,että varmasti kaikki kuule,että oleet rantaruohtalainen.Minäkin alka oppi sun kieltä,jos vain tahdon,mutta se otta korvan nin pahasti,etten haluta.
suumenruohtalainen olla hauska eikä vihata ollenka
Sää rakastat niitä. Niinkuin sinun kuuluukin tehdä.
Luuletkos olevas joku parempi kun osaat Suomea ja siihen se jää. Toivottavasti sua ei myydä halvalla Moskovan torilla jollekin Moskovalaiselle liikemiehelle. Minua et sinä ainakaan myy för något pris. Elde va? Int girigonantti, eli tarkoitti ei koskaan. Kuuleppas välyvilkku. Kaikkia kieliä tarvitaan. Ja voin lohduttaa sinua että jos jokin kieli häipyy maailman kartalta niin Suomi on niitä ensimmäisiä. Päivän kysymys sinulle että montakos Afriikan kieltä luulet maailmassa olevan. Trevlig dag. önskar en svensktuppe. Tajusitkos edes tätä välkkypää. Blixthövå.
Kokkola on muuten ihana kaupunki ja näin, mutta ikävän tahran kaupungin imagoon antaa nuo ruotsinkieliset.. meneppä johonki ouluun ja sanot että oon kokkolasta, niin ankarat naurut saa ja leimataan heti rantahomoksi vaikka en todellakaan edes osaa ruotsia(enkä haluakkaan osata, hyi olkoon)
sieltä kaapista. Ei sun tarvi yrittää esittää jotain muuta kuin mitä oot.
Puhu ruotsia. Vain siten voit vaikuttaa fiksummalta. Oululaisista ei kannata oikeestaan paljon välittää.
Ruotsinkieliset fiksuja... mmm.. ja paskanmarjat.
viisaampia kuin suomalaiset.
Eheeii.. ei ole..:) ruotsinkieliset voi muuttaa mun puolesta sinne ruotsiin jos kerta haluavat niin ruotsiksi jutella:) eikös se niin ois parempi.??
Aika hauskaa näin sivustaseuranneena kommentoida tätä viestiketjua. Päällisinpuolin huomaan, että ruotsinkieltä kannattavat ovat selvästi agressiivisempia ja hyökkäävämpiä. Oikeastaan näillä kahdella sanalla riittäisi jo antamaan Atridillle vastauksen. Turhamaisuus ja mitättömillä asioilla ylpeily on ollut ruotsinkielisten paheena jo kauan.
Kaikki tämä jauhaminen " me ruotsinkieliset ollaan rikkaampia, kauniimpia ja fiksumpia " riittää jo minulle osoittamaan rodun tai kulttuurin pakkomielteen itsensä ylentämiseen jonkun vahvemman rinnalla. Tässä huomaan, kuinka ruotsinkieliset selvästi osoittavat olevansa jo pelkillä puheillansa alakynnessä.
Suomessa turvataan vähemmistöjen asemaa ja sana vähemmistö viittaa heikommassa asemassa oleviin, esimerkiksi ruotsinkielisiin. Samanlaista käytöstä on jo vuosikaudet tavattu romaneilta. Ruotsinkieliset ja romanit tarvitsevat keksittyjä asioita kuvittaakseen ylpeytensä siihen mittaan, että he itsekin uskovat perättömät tarinansa.
psykologin opinnot uudestaan. Olen nimittäin suomenkielinen ja tarkoituksena on pelkästään vittuilla.
Ai kannatais? Tuosta kirjoitusvirheestä päätellen, et osaa ainakaan kirjoittaa suomea. Tavataanpa nyt: K A N N A T T A I S I, eikä kannatais. Oppitunti ruotsinmielisille.
kielipolisi. ha ha ha ha. alkoko pinna kiristyyyyy?
Huomaan edelleen kirjoitusvirheesi: kielipolisi. Tavataanpas nyt vielä uudestaan, K I E L I P O L I I S I, eikä kielipolisi. Poliisi sana kirjoitetaan kadella I-kirjaimella. Oppitunti ruotsinmielisille.
vituttaan. kyl oon hauskaa.
Että nauravat? Enpä ole huomannut. Vaikka asun Oulussa. Olen ruotsalainen (pohjanmaalainen). Ja kielestä sen huomaa. Sanoisin että Oulu on nykyään sivistynyt kaupunki, kiitos yliopiston.
OLI RUATTIN KIÄLINEN KRISTUS TOTTA JUMALAUTA
HENU HE
Mäkin erehdyin kerran töihin Teerijärvelle. Minua katsottiin pitkin nenänvartta kun puhuin suomea ja pidettiin ilmeisesti jonkinlaisena toisenluokan kansalaisena tai jotain... No eipä oikeesti olis voinu vähempää kiinnostaa, omapa oli häpeänsä. Miksi Teerijärvellä vihataan suomenkielisiä?
faktat ennenkuin uskotte kaikkea nettiin kirjoitettua.
Minäkin katselisin pääpyöränä, kun sun työtahti on mitä on. Taitaa sulla olla kompleksi kun kyttäät mitä työkaverit ajattelee sinusta. Kyllä se maailma sut vielä koulii että ei pidä ajatella mitä muut tekee ja katsoo, vaan hoidat työsi niin saat sinäkin kavereita sieltä Teerijärven kunnassa.
Näitä suomenruotsinkielisten juttuja ylläpitävät etupäässä ruotsinkieltä puhuvat, kun heillä ei ole mitään muuta osaamista.