Pääsiäinen Lissabonissa

Riogo

Miten Portugalissa vietetään päsiäistä? Eli miten on kauppojen ja ravintoloiden aukioloajat? Olisi hienoa nähdä pääsiäiskulkueita ja muita traditioita! Kauppoihin ei ole mikään pakko päästä joka päivä, mutta murua rintalastan alle olisi mukava saada. Eli miten toimii turistien huolto? Olemme omatoimimatkalaisia, joten ei ole matkaoppaista apuva.

5

4864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama juttu

      Pääsiäiseksi mekin mennään ja ihmetellään saako sieltä mitään ruoka ja onko mikään auki ja missä olisi jotain rahallista nähtävää. Kiva jos joku osaisi vastata.

    • Varsinaisia kansallisia juhlapäiviä Portugalissa ovat pääsiäisen aikaan pitkäperjantai ja 1. pääsiäispäivä. Tässä maassa on vain yksi päivä vuodessa, jolloin kaikki kaupat ovat kiinni ja se on joulupäivä. Myös uudenvuodenpäivä on aika hiljainen.

      Pääsiäisen jälkeinen maanantai on normaali arkipäivä.

      Monet ravintolat ovat suljettuna sunnuntaina, mutta eivät suinkaan kaikki, ei edes pääsiäisen aikaan ja ei etenkään Lissabonissa, johon kyseisenä aikana varmasti odotetaan matkailijoita.

      Baixassa (baisha, vanha ydinkeskústa) on takuulla vilinää pääsiäisenä ja paikat ovat auki. Sieltä on mm. Pingo Doce -supermarket ja monia muita pienempiä marketteja (minimercados). Isot marketit (hiper) voivat olla avoinna sunnuntaiaamuisin kello 13:een saakka. jotkut minimercadot noudattavat samaa aikataulua. Pienemmät supermarketit saattavat olla auki sunnuntaisin koko päivän eikä niitä sulje välttämättä pääsiäinenkään.

      Marques de Pombalin alueella, jossa on paljon liiketiloja, on todennäköisesti myös enemmän suljettuja ravintoloita, näin on normaaleina viikonloppuinakin, koska niiden pääasialliset asiakkaat, firmojen työntekijät, ovat silloin kotona. Seudulla sijaitsee myös valtaosa Lissabonin hotelleista.

      Pullotettua vettä voi ostaa ulos mistä pastelariasta, cafésta ja snack barista vain. Niistä saa myös mukaan täytettyjä sämpylöitä ja leivonnaisia.

      Portgalilainen suhtautuu juhlapyhiin varsin käyntännöllisesti: niitä ei voi juhlia, jos ei pöydässä ole ruokaa ja/tai ravintolat ole auki.

      Toisin sanoen, en olisi huolissani. Tämän maan ravintolatiheys on yksi Euroopan suurimpia ja ne pidetään auki aina kun suinkin vain voidaan.

      On myös syytä muistaa, että aivan toisin kuin Suomessa, jossa suuret instituutionaaliset ravintolat jylläävät isolla rahalla, täällä on paljon, paljon pieniä perheravintoloita (joissa saa aidointa portugalilaista ruokaa). Niiden aukioloaikaa rajoittavat etupäässä henkilöresurssit. Monet niistä sulkevat ovensa ainakin yhtenä päivänä viikossa, mutta jos yksi on suljettu toinen on auki.

      • Riogo

        kysymykset kattavasta vastauksestasi. Kunpa joku vielä osaisi ennustaa pääsiäisen ajan säät, niin kyllä kelpaisi. Mutta kukapa niitä osaisi, kun mikään ei enää pidä paikkaansa (=Vanha klisee, mutta varsin totta silti.)


      • saksie23

        Kattopa vaikka accuweather tai ihan ilmatieteen laitos. täällä Madeiralla on vaihtelevaa pilvisyyttä ja sopivan lämmintä luvassa.


    • Anonyymi

      Slay

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3007
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1674
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      1247
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe