Mitä tarkoittaa laivayhtiäiden kohdalla pax tai pax-määrä? Liittynee ilmeisesti matkustajamäärään jollakin tavalla.
Mitä tarkoittaa pax?
10
15896
Vastaukset
- ammattikielellä.
Ei sen vaarallisempaa.
- Waitress
Laivalla matkustaja - ravintolassa asiakas.
- Neuvoja.
Alkujaan sana tulee lentoliikenteestä. Lentoyhtiöt käyttävät sanaa Pax kuvaamaan matkustajapaikkaa (lyhenne sanasta Passenger). Nykyisin levinnyt myös merelle.
- ....,,,,
On tuo wikipedia fiksu.
- Neuvoja.
....,,,, kirjoitti:
On tuo wikipedia fiksu.
Wikipediasta löytyy tietoa.
Fiksuutta on käyttää tietolähdettä.
- Pax tarkoittaa Rauha
Pax tarkoitta kylläkin sanana rauhaa. Pax Romana jne...
- Neuvoja.
Jos leikinlaskulinjalle mennään, niin ei pidä unohtaa hyvää pastillia.
- 22
Neuvoja. kirjoitti:
Jos leikinlaskulinjalle mennään, niin ei pidä unohtaa hyvää pastillia.
PAX:i huuleen ja baanalle.
- .................
Pax = sivistyneempi ilmaisu suomalaisjuntista.
- M*ust*ard
Lentoemäntien slangilla vauva on sinappi(tuubi).
No, sinapin kaltaistahan siitä tulee ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841390Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 901115
- 81975
- 82971
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v68866Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841