Riikaan

peter_olav1

Kertokaa kokeneet Riikan kävijät hotellivinkkejä. Meitä on neljä aikuista ja ollaan menossa huhtikuun lopulla Riikaan (4 pv).

3

1229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suosikkini

      On ehdottomasti aivan vanhan kaupungin kupeessa oleva Riian maan merkki eli Hotelli Latvija. Hotellissa on 27 kerrosta ja upeat näköalat ylhäältä baarista jokapuolelle Riikaa.
      Siistit huoneet ja minusta hyvä aamiainen.
      Joskin hieman "liikemiesmäinen" vaan se ei ainakaan meitä härinnyt ja jonkin verran paikalisia tyttöjä siellä oli...
      Plussaa lyhyt matka kaikkialle melkein ja kivoja kauppoja lähellä ja ravintoloita.
      Riika jäi mieleen ensikertalaislle kaupunkina jonne aivan varmasti palaamme uudelleen.
      Joten mukavaa matkaa teille vain!

      • Peter_Olav

        vinkistä! Käyn tsekkaamassa hotellia.


    • JyrkiKo

      Hotellin valinta riippuu ainakin halutusta välimatkasta vanhaan kaupunkiin ja ostoskaduille sekä lompakosta. Vaihtoehtoja on paljon.

      Hotelli Latvija (noin 120 euroa/yö) on hyvä suuri perusliikemieshotelli, jossa on kaikki palvelut saman katon alla. Ylimmän kerroksen ravintolasta on huimat näkymät yli kaupungin ja kohtuullinen hinnoittelu. Miinuksena noin kilometrin etäisyys Vanhasta kaupungista mutta se taittuu halvoilla punaisilla takseilla jopa alle latilla (1,5 euroa) vaikka taksi kiertää puoli kaupunkia.

      Hotel Bergs (noin 170 e/yö) on maailman 100 parhaan hotellin listalla. Modernin pelkistetyn tyylikäs ja rauhallinen aamiaisineen. Etäisyys sama kuin Latvian.

      Hotel de Rome (noin 120 e/yö) on Vanhan kaupungin reunassa sen sisääntulossa. Loistava sijainti ja vanhaan tyyliin tehty hieno hotelli. Loistavan laadukas ravintola, myös aamiainen. Happy hour rauhallisessa baarissa.

      Radi un Draugi (75 e/yö) on Vanhassa kaupungissa siisti ja edullisempi hotelli. Aamiaisen kahteen juustoon kyllästyy kolmantena aamuna mutta hintalaatusuhde on hyvä (etenkin perhehuoneessa).

      Ja vielä kommentti taksin hinnasta. Taksilla ajaa Vanhaan kaupunkiin (de Rome) 6-8 latilla eli 9-12 eurolla. Yli 10 euron hinnassa on ilmaa ja nuo 15-25 euron hinnat ovat vedätystä.

      JyrkiKo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      227
      17183
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      170
      12219
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      45
      6007
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4872
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4805
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3967
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3595
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3017
    9. S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?

      Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.
      Maailman menoa
      261
      1457
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe