Riikaan

peter_olav1

Kertokaa kokeneet Riikan kävijät hotellivinkkejä. Meitä on neljä aikuista ja ollaan menossa huhtikuun lopulla Riikaan (4 pv).

3

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suosikkini

      On ehdottomasti aivan vanhan kaupungin kupeessa oleva Riian maan merkki eli Hotelli Latvija. Hotellissa on 27 kerrosta ja upeat näköalat ylhäältä baarista jokapuolelle Riikaa.
      Siistit huoneet ja minusta hyvä aamiainen.
      Joskin hieman "liikemiesmäinen" vaan se ei ainakaan meitä härinnyt ja jonkin verran paikalisia tyttöjä siellä oli...
      Plussaa lyhyt matka kaikkialle melkein ja kivoja kauppoja lähellä ja ravintoloita.
      Riika jäi mieleen ensikertalaislle kaupunkina jonne aivan varmasti palaamme uudelleen.
      Joten mukavaa matkaa teille vain!

      • Peter_Olav

        vinkistä! Käyn tsekkaamassa hotellia.


    • JyrkiKo

      Hotellin valinta riippuu ainakin halutusta välimatkasta vanhaan kaupunkiin ja ostoskaduille sekä lompakosta. Vaihtoehtoja on paljon.

      Hotelli Latvija (noin 120 euroa/yö) on hyvä suuri perusliikemieshotelli, jossa on kaikki palvelut saman katon alla. Ylimmän kerroksen ravintolasta on huimat näkymät yli kaupungin ja kohtuullinen hinnoittelu. Miinuksena noin kilometrin etäisyys Vanhasta kaupungista mutta se taittuu halvoilla punaisilla takseilla jopa alle latilla (1,5 euroa) vaikka taksi kiertää puoli kaupunkia.

      Hotel Bergs (noin 170 e/yö) on maailman 100 parhaan hotellin listalla. Modernin pelkistetyn tyylikäs ja rauhallinen aamiaisineen. Etäisyys sama kuin Latvian.

      Hotel de Rome (noin 120 e/yö) on Vanhan kaupungin reunassa sen sisääntulossa. Loistava sijainti ja vanhaan tyyliin tehty hieno hotelli. Loistavan laadukas ravintola, myös aamiainen. Happy hour rauhallisessa baarissa.

      Radi un Draugi (75 e/yö) on Vanhassa kaupungissa siisti ja edullisempi hotelli. Aamiaisen kahteen juustoon kyllästyy kolmantena aamuna mutta hintalaatusuhde on hyvä (etenkin perhehuoneessa).

      Ja vielä kommentti taksin hinnasta. Taksilla ajaa Vanhaan kaupunkiin (de Rome) 6-8 latilla eli 9-12 eurolla. Yli 10 euron hinnassa on ilmaa ja nuo 15-25 euron hinnat ovat vedätystä.

      JyrkiKo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      109
      2965
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      187
      2674
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2119
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1421
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1322
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1293
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1071
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      880
    9. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      853
    10. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      822
    Aihe