Kolari järkyttää yhä lapsia

kaarni

Olimme mukana kuolonkolarissa vuosia sitten onnemme ja turvavöiden sekä istuinten ansiosta selvisimme hyvin vähällä.Vastapulella kuoli mies ja kyydissä olleet lapset loukkaantuivat,johtuen paljolti siitä että 2 vuotias oli vain lannevyössä sekä 9 vuotias ilman vöitä.

Kolaripaikalla lapsemme joutuivat näkemään tuon tuskan kun veriset aikuiset huusivat tuskissaan,sitten kuskin vaipumisen tajuttomuuteen.Lasten tuskan ja kärsimyksen.

Vaikka olimme onnellisia että selvittiin vähällä niin tokihan vastapuolen kohtalo järkyttää.Lapsille se on aiheuttanut traumoja vielä vuosien päästä he miettivät vastapuolen lasten kohtaloa,sekä sitä miksi ei heillä ollut turvavyötä ja pienemmällä istuinta.

Kun lehdessä kolariuutisessa sanotaan selvisi säikähdyksellä,se säikähdys vaan voi kestää pitkäänkin.Tältä palstalta olen lukenut vastaavanlaisesta tapauksesta joten koskettaa se monia.Se päivä vaan ei unohdu.
Joku tietysti kysyy nyt miksi lasten annettiin nähdä kaikki tuo,no se vaan sillai ettei siinä voi välttää näkemästä kun tuskanhuuto kuului autoomme ja yritimme auttaa heitä lapset oli pidettävä vieressä kunnes tuli apua.

7

7264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneksi

      onneksi te käytitte turvavyötä. Millaisia istuimia teillä oli lapsille? Ja minkäikäisiä ne oli?

      • kaarni

        Niin me oltiin koko perhe siinä kolarissa edessä oli selkä eteen tyttö 1v9kk silloin,takana äidin kanssa olivat pojat 4 ja 9,5v.Edessä olleella tytöllä oli akta duo joka oli silloin juuri markkinoille tullut viisipistevöillä varustettu uudempi malli.Olin vähän aiemmin hylännyt vanhemman aktan josta puuttui haaravyö.

        Nelivuotiaalla oli rodi vyöistuin ja vanhimmalla vain koroketyyny.Nelivuotias oli keskellä ja autossamme oli siinä kolmipistevyö,joka ei silloin ollut kovin yleinen.Kolarin jälkeen on panostettu vieläkin paremmin lasten istuimiin,mutta onneksi ne täyttivät tehtävänsä silloinkin hyvin pienistä puutteista huolimatta.Tarkoitin että 9,5 vuotiaallakin olisi pitänyt olla selkänojallinen istuin.


    • ............

      kriisiapua? Outoa jos näin ei käynyt...Terapiaan voi hakeutua myöhemminkin jos asia painaa (se on tiet.sitten muuta kuin kriisiapua)

    • olin lapsena kolarissa

      Vieläkin minulle tulee liikenteessä pelkoja, ja ajaessakin pelkään välillä ihan tosi paljon sellaisissa tilanteissa, joista tulee mieleen se kun olin lapsena kolarissa. Meillä ketään ei kuollut mutta koko perhe loukkaantui, äiti ja sisko vakavasti, äiti oli tajuton. Lasinsiruja ja verta oli joka puolella. Oltiin kaikki sairaalassa. Johtui varmaan siitä ettei ollut turvavöitä, mutta eihän kellään silloin ollut. Niin, ja olen kohta 40 v.

      • ennenkin moni

        käytti turvavöitä. Isänikin käytti, vaikka kuoli kolarissa yli 40 vuotta sitten.

        Minä pelkään autossa aina, vaikken itse ollut kolarissa mukana.


      • ei ollut
        ennenkin moni kirjoitti:

        käytti turvavöitä. Isänikin käytti, vaikka kuoli kolarissa yli 40 vuotta sitten.

        Minä pelkään autossa aina, vaikken itse ollut kolarissa mukana.

        Muistan kyllä 40 vuotta sitten eli 60-70 luvun vaihteessa oli turvavöitä kyllä uusissa ja kalliissa autoissa.Mutta tavalliset perheet ajelivat turvattomilla kotteroilla.


    • Rattijuopon uhri

      Olin tosi rajussa kolarissa josta tulee pian 2 vuotta.Rattijuoppo ajoi yllättäen autoni päälle.Minä loukkaannuin erittäin pahasti.Turvavyöni oli paikallaan,mutta siitä huolimatta sain eri puolelle kehoa vakavia vammoja.Minulla oli mukana 12v poikani ja hänen samanikäinen kaveri.Pojan kaverilta meni näkö siinä.Kyllä se oli sellainen kolari joka ei unohdu koskaan,sillä sain maata liikuntakyvyttömänä monta kuukautta.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe