Kasvinoituus

Topu

"Vegetalista" on nimitys perulaiselle shamaanille joka hallitsee kasvinoituuden. Huonosta alkukesästä huolimatta näyttää siltä että kesä tuleekin olemaan varsin suotuisa kasvinoituuden kannalta.

Kuminat ja persiljat kukoistavat ;-)

Noidan puutarhaa kitkiessäni tutustuin vahingossa ilmeisesti Ukonhattuni voimaan, koska jouduin petiin useaksi vuorokaudeksi. Te ette halua kuulla yksityiskohtia, sen voin taata. Siis en suosittele. Jos näette kyseisen kasvin puutarhassanne, niin kitkekää se paksut hanskat kädessä. Varokaa erityisesti sen juurta! Ja polttakaa sitten suurin seremonioin, sillä taas on maailma vapautunut yhdestä pienestä pahasta...

Ennenvanhaan Ukonhatulla noidat tekivätkin vaikka mitä.

Näin kesällä kasvinoituus on mielenkiintoinen ja ajankohtainen aihe. Monellako täällä se on verissä, vai onko tämä foorumi muuttunut pelkästään filosofiseksi lepertelyksi...?

Miten tunnistatte kasvin, jossa on Voimaa?

5

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummeli

      No enpä ainakaan voi sanoa liperin vaikuttaneen, senhän pitäs karkottaa noidat ja sammakot. Kumpiakin on tuvassa asti ollunna, en tarkoita itseäni kummassakaan määritteessä ;)
      Oolaminlehti eli hirvenjuuri tuntuu jotenkin väkevältä, en osaa tarkemmin määrittää fiilistä kun en ole filosofoinut tarpeeksi. Aaprotti on toinen mokoma. Onhan noita.
      Puutarhani on iänkakkisen vanha, tuli talon mukana, ja kaivelin aikoinaan ekakertalaisena puskia periaatteella: tuo on Joku, en heitä menemään, tutkitaan, ja aina se oli "puutarhakasvi". Historiaa piisaa paikalla.
      Kyläläiset kertoivat että meillä on oma kummitus, noin 30-vuotias mies. No syrjähdin asiasta, anteeksi.

      • maagikko

        Olen lukenut viisaita kirjoja. Kokeilematta ovat jääneet. Sen ymmärrän etä oikeassa suhteessa ne parantaa tai tappaa. Itse olisin aikoinaan uteliaisuuttani kokeillut hullukaali nimistä. Onneksi kasvoin???? sen vaiheen ohitse. Nyt vetelen röökiä ja välillä lonkeroa. Mutta kahvi on parasta piristettä Taidan mennä tupakalle.


      • mummeli
        maagikko kirjoitti:

        Olen lukenut viisaita kirjoja. Kokeilematta ovat jääneet. Sen ymmärrän etä oikeassa suhteessa ne parantaa tai tappaa. Itse olisin aikoinaan uteliaisuuttani kokeillut hullukaali nimistä. Onneksi kasvoin???? sen vaiheen ohitse. Nyt vetelen röökiä ja välillä lonkeroa. Mutta kahvi on parasta piristettä Taidan mennä tupakalle.

        Herttimunjee nyt on mummo tajunnu koko keskustelun iihan väärin. En hoksinut ollenkaan että kasveja olis pitänyt käyttää päähän menevällä tavalla! No en ole siinä mielessä poltellut enkä napsinut mitään ja hyvin olen pärjännyt, rohdoskäytöstä kuvittelin puhuneeni!


    • andy

      kipparikalle saa voimaa pinaatista

    • daisy

      topu, kertoisitko minulle kasvinoituudesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe