Uudelleen koulutukseen...

Tervehdys kaikille ja mukavaa viikkoa!

Täällä muistaakseni oli ainakin muutamia jotka olivat uudelleenkoulutuksessa?? Muistanko väärin?

Itselle on nyt tuolla sädetyksessä alkaneet puhumaan ,että pitäs alkaa miettimään uudelleenkoulutusta:)

Mutta miten tämä käytännössä menee? Pitääkö mun itse hakea näissä nyt menossa olevissa hakuaikojen puitteissa opiskelupaikkaa? Vai mitä kautta se tulee?

Millanen rulianssi tämä oikein on ?

Voikaa kaikki hyvin ja otetaan tästä keväästä kaikki irti:)

13

791

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uudelleen koulutuksesta

      että millaista työtä olet aiemmin tehnyt, jos et enää sovellu siihen ja millaisia haittoja sinulle on syövän takia tullut?

      • Olen hoitoalalla.
        Ja käden ja sormien toiminta on osaltaan menetetty.

        Mutta nyt säteisiin...
        Päivänjatkoja immeisille!!!!


      • Janett
        pikkuhöpäkkä kirjoitti:

        Olen hoitoalalla.
        Ja käden ja sormien toiminta on osaltaan menetetty.

        Mutta nyt säteisiin...
        Päivänjatkoja immeisille!!!!

        uuteen ammattiin, jos ei terveydellisistä syistä kykene enää entiseen. Itse ei siis tarvitse maksaa opiskelukuluja.

        Minäkin luulin välillä, etten kykene enää toimistosihteerin hommiin tietokoneen ääreen, kun vinkristiini-sytostaatti vei sormenpäistä tunnot ja käsistä voimat. Mutta onneksi tunto palautui ja olen ollut töissä jo 19.11. saakka. Vajaan kuukauden päästä tulee jo vuosi kun syöpäni löytyi. Niin se aika rientää. Silloin luulin kuolevani enkä ainakaan uskonut koskaan enää pääseväni töihin takaisin. Siellä sitä istun nyt kuin ennenkin enkä välillä muista olleenikaan pois. Paitsi, että oloni on nyt parempi kuin vuosi sitten ja vaaleiden hiusten tilalla on ruskea, kihara tukka. Kunpa tästä vain saisi nauttia pitkään....

        Tsemppiä hoitoihin ja uudelleenkoulutukseen!


      • vastauksestasi
        pikkuhöpäkkä kirjoitti:

        Olen hoitoalalla.
        Ja käden ja sormien toiminta on osaltaan menetetty.

        Mutta nyt säteisiin...
        Päivänjatkoja immeisille!!!!

        Onko sinulla kuitenkin vakituinen työsuhde hoitoalalla? Vai mistä se nyt jo tiedetään, ettet kykene entiseen työhösi?

        Itse onneksi kykenin palaamaan vanhaan työhöni, se kun ei ole fyyisesti raskasta. Tosin tuntuu että pää ei pysy kiireen mukana :(


    • Elisama

      Älä hae vielä mihinkään.
      Ensin kun sinut on hoidettu, niin lääkäri arvioi mikä on työkykysi ja mitkä ovat rajoitteet jotka tulee huomioida uudessa ammatissa.
      Sitten KELA ja Työvoima yhdessä tutkii sinun kanssasi mitä aloja on mahdollista ja mitkä sinua kiinnostaa.
      Sitten tulee vasta katsottavaksi milloin alkaa sopivaa koulutusta ja seuraavaksi haku.
      Taloutesi on turvattu koulutuksen ajan.
      Niin ja tietysti sairasloman on loputtava ennen koulutuksen alkua.

    • No minä en tuon hakemisen kanssa sittenmin hermoile.

      Kun fysioterapeutti sanoi ,että ala miettimään takaraivossa,että mitäs haluaisit työksesi tehdä:)
      Että hän on melko varma,että koulutus tarvitaan ja pyysi lääkäriltä lähetteen vielä toimintaterapeutille..
      Ja lääkäri on kirjoittanut B-lausunnon että olen työkyvytön...
      Ja nyt kun hoksasin, että on hakuajat ties minne niin aattelin, että pitääkö mun itse alkaa hakemaan:)

      Mutta minä otan sittenmin säteet rauhassa vastaan ja annan asioiden mennä omalla painollaan:)

      Kiitos kaikille oikein paljon ja mukavaa päivää...

      • Elisama

        Oikein teet kun odotat.
        Ne systeemit on hieman jäykkiä, mutta niissä on jonkinverran itse pidettävä myös puoliaan.
        Olen tuhon paperirumbaan joutunut osallistumaan todella monen ihmisen kohdalla (kolminumeroinen luku).


    • sinulle..

      minulle luvattiin rintasyövän ja tram leikkauksen jälkeeen että en pysty kantamaan kädelläni kuin max kilon, en voi mahallani (leikattu) enää odottaa ja ruummiilinen työ on loppu. Minun käskettiin muistaa että en ole enää nuori tyttö (33v)..:)

      Itse en pystynyt luopumaan ruummiillisesta harrastuksesta (rakentaminen) vaikka naisihminen olenkin ja keposesti kantelen 30kg säkkejä ja pyöräytin tuossa lapsenkin vuosi sitten. Teen myös helposti koko päivän hommia paikat vaan hieman aristaa illalla..

      Itse jatkoin normaalia elämää ja normaaleja rutiineja ilman aitoa rintaa, imusolmukkeita ja ihan samoja puutarha askareita yms. aluksi sattui mutta parissa vuodessa helpotti. Juuri terveydenhoitajalla tein lihasvoimakkuustestin tälle kädelle joka huitelin kaikkien normaali naisten arvojen yli ja oli miesten luokkaa.

      Jos olisin uskonut olisi luopunut isosta osasta itseäni ja heittäytynyt "helppoihin hommiin" jo nuorella iällä mutta olisin jäänyt ilman sitä tyydytystä joka näissä raskaissa hommissa tulee työpäivän loputtua..

      • kun kerroit

        Samoin ajattelen toimia:)


      • sypis

        Hieno kirjoitus. Juuri tuota tarvitsin tällä hetkellä.
        Aloitan huomenna viimein levyseppä/hitsaaja opinnot ja kokoajan on huolettanut miten tuo imusolmuukkeeton käsi kestää. Minulle ei edes ole ehdotettu uudelleenkoulutusta, vaan sanottu että työkyky palaa.
        Jatkankin oikeastaan siitä mihin ennen sairastumista jäin. Saan työmarkkinatuen/8€ päivä.
        Täytyy vaan mennä reippaasti etiäpäin. Vappuna on kontrolli.
        Pikkuhöpäkällekin tsemppiä loppusuoralle ja onnea uuden ammatin löytymiseen.


      • Elisama
        sypis kirjoitti:

        Hieno kirjoitus. Juuri tuota tarvitsin tällä hetkellä.
        Aloitan huomenna viimein levyseppä/hitsaaja opinnot ja kokoajan on huolettanut miten tuo imusolmuukkeeton käsi kestää. Minulle ei edes ole ehdotettu uudelleenkoulutusta, vaan sanottu että työkyky palaa.
        Jatkankin oikeastaan siitä mihin ennen sairastumista jäin. Saan työmarkkinatuen/8€ päivä.
        Täytyy vaan mennä reippaasti etiäpäin. Vappuna on kontrolli.
        Pikkuhöpäkällekin tsemppiä loppusuoralle ja onnea uuden ammatin löytymiseen.

        Vai onko tuo 8 ekeä koulutustukea.


      • sypis
        Elisama kirjoitti:

        Vai onko tuo 8 ekeä koulutustukea.

        viralliselta nimeltään ylläpitokorvaus, joka tulee työmarkkinatuen päälle tuo 8€ päivässä.


      • Elisama
        sypis kirjoitti:

        viralliselta nimeltään ylläpitokorvaus, joka tulee työmarkkinatuen päälle tuo 8€ päivässä.

        No hyvä sitten.
        Minä jo ehdin huolestua että maksaako ne sinulle noin pientä työmarkkinatukea.
        No sillä nimellä se taitaa nykyään kulkea jonka sanoit.
        Jos työmarkkinatukesi olisi ollut noin pieni, niin olisin antanut jonkin neuvon, tai oikeastaan kysynyt ensin lisää, mutta nyt ei tarvitse.
        Opiskelun iloa sinulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3688
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      20
      1887
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      85
      841
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      807
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      803
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe