alicante-torrevieja

sepi

Paljonko Alicanten lentokentältä on matkaa Torreviejaan? Mitähän taximatka mahtaa maksaa?
Muutenkin kaipaisin tietoja Torreviejasta ja Suomi-seuran toiminnasta kaupungissa.
kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.

12

14670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AUTOROUTEn

      mukaan matkaa tulee moottoritien A7/A37n kautta 62,1 km ja rantatie N332n kautta 44,0 km. Jotkut vuokra-asunnon välittäjät noutavat asiakkaansa Alicanten lentokentältä hintaan 40 euroa. Alicante-spain.comin mukaan taximatkan hinta näyttäisi olevan 50-60 euroa.

      Googlettamalla näyttää löytyvän Costa Blancan Suomiseuran kotisivu. Torrevieja.fi sivustolta myös lisää tietoa Torreviejasta.

      • maarian11

        Taxin hinta n. 50 euroa riippuen siitä minnepäin Torreviejaa olet menossa. Kysele kyytiä 40 e / suunta esim. www.rantuu.fi, www.riaali.fi ja www.elsamar.com


      • sepi
        maarian11 kirjoitti:

        Taxin hinta n. 50 euroa riippuen siitä minnepäin Torreviejaa olet menossa. Kysele kyytiä 40 e / suunta esim. www.rantuu.fi, www.riaali.fi ja www.elsamar.com

        Kiitos kaikille asiallisista vastauksista.Lähteekö muuten lentoasemalta busseja kuinka tiheään torreviejaan.Lentomme saapuu alicanteen illalla n.klo.19-20


      • TORREVIEJAan
        sepi kirjoitti:

        Kiitos kaikille asiallisista vastauksista.Lähteekö muuten lentoasemalta busseja kuinka tiheään torreviejaan.Lentomme saapuu alicanteen illalla n.klo.19-20

        EI ole suoraa linja-autoyhteyttä. Linja-autolla kuljettaessa on mentävä ensin Alicanten keskustaan ja sitten otettava toinen auto Alicantesta Torreviejaan.

        Meillä on varattu 31.3. RyanAirin 19.15 Alicanteen saapuvalle lennolle Elsamar.comin kautta kuljetus Alicantesta Torreviejaan. Elsamarin edustaja on kentällä vastassa ja vie meidät suoraan kuukaudeksi vuokraamaamme asuntoon.

        Paluumatkan kuljetusta harkitaan paikan päällä.


    • ollut torreviejassa -2003

      Eli matkaa Alicantesta Torreviejaan on noin 30 km. taxia en ole käyttänyt, mutta bussi oli Alicanten keskustaan jotain 3,50€ (saattaa olla jo vanhaa tietoa?)
      Suomi-seura on Torreviejassa asuvien pääosin eläkeläisten vapaaehtoistoimintaa jonne kaikki ovat tervetulleita. Tiloissa toimii myös seuran oma kahvila. Suomi-seuralla opiskelijaharjoittelijat tekevät ilmaisia verenpainemittauksia ja pitävät jumppatunteja merenrannalla.
      Kerran viikossa järjestetään ainakin bingo ilta yms.. ja joskus retkiä mm. Alicanteen.

      • kilometrit

        Jos lähdet Alicantesta 30 km torreviejaan päin niin et todellakaan ole vielä läheskään perillä.
        kyllä sitä matkaa kertyy vähintään 45 km.


    • Satuni

      Alicantesta Torreviejaan ON yli 40km. Mahdollisuus on mennä lentokentältä Alicanten bussiasemalle ja siitä bussilla Torreviejaan. Matka tulee suht edulliseksi, mutta jos helpoimmalla haluaa päästä niin ilman muuta kannattaa ottaa taksi ja sopia maksusta etukäteen. Tai niin kuin edellä on mainittu, ottaa yhteyttä Suomi-seuraan ja tiedustella kyyditsijöistä. Busseihin ei aina voi luottaa. Viimeksi odotimme 1½ tuntia lentokentällä bussia...Lopulta otimme muiden tuskastuneiden turistien kanssa tilataksin. Tämä tapahtui siis joulukuussa.

    • Joniina

      Hei!
      Alicantesta on Torreviejaan matkaa noin 43km. Taksin hintaa en tiedä, mutta me maksoimme 30 euroa syyskuussa matkasta lentokentältä Torreviejaa. Taksit ovat huomattavasti edullisempia, kuin Suomessa. Torreviejassa toimiva Suomi-seura on hyvin suosittu ja aktiivinen paikka. Juuri nyt minulla ei ole osoitetta tässä käsillä, mutta löydät osoitteen netistä. Muutenkin Torrevieja on loistava paikka lomailla. Olemme olleet perheeni kanssa nyt 3 kertaa Torreviejassa lomalla ja aina vain paikka tuntuu mukavammalta. Kesällä 2009 olemme lähdössä omalla autolla Torreviejaan, mukava seikkailu lähteä täältä Suomen Turusta ja matkaa tulee noin 3500km. Mukavia hetkiä sinulle Torreviejassa!
      Terveisin Joniina

      • sepi

        Palasimme viikko sitten Torreviejasta jossa vietimme kuukauden.Kaupunki ja alueen ilmasto oli meidän makuumme.Kuljetus Alicanten kentältä torreviejaan oli 40e.Paikallisen Suomi-Seura on Concordia kadulla ja toimii aktiivisesti,kuten kerroit.
        Ensi syksyksi jo suunnittelemme uutta matkaa.


      • Jymi

        Hei Joniina!
        Mihin aikaan kesästä 2009 lähdette?Olemme Turusta ja myöskin menossa omalla autolla kesäkuun lopussa.


    • 24-v

      Toiset, kuten mina, tulkitsevat Torreviejan hallintoalueen kaupungiksi.
      Hyvin monen Torrevieja kasite sisaltaa laajat reservatioalueet kaupungin etela- pohjois- ja lansipuolella.
      Matka riippuu siita mihin on menossa.

      Itse Alicantesta Tv:n keskustaan lienee noin 50km.

      Lentokentalta meille Paseo Juan Apariciolle taxi maksaa 45 - 47E.
      Jos kuski on juttutuulella ja osaat espanjaa niin himmentaa mittarin etuajassa.

      • kakskyt9+

        "Itse Alicantesta Tv:n keskustaan lienee noin 50km. "

        Niin ja siis Alicanten lentokenttäkään ei ole missään Alicanten sydämessä, vaan laitamilla sekin, (El Altet) samoin on Murcian kentän kohdalla San Javierissahan se sijaitsee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      23
      3094
    2. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2138
    3. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      2025
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1847
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1508
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1299
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      123
      1198
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      254
      1179
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1095
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1049
    Aihe