elokuvien muokkaamiseen ja levylle tallentamiseen?Saako suomenkielisenä?Onko vaikeakäyttöinen?Muita mielipiteitä santasta? Googlettamalla sain joitain tietoja mutta aika vähäistä oli.
Kiitos vastaajille:-)
Kiitos vastaajille:-)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
toinen osumalistalla ja kertoo:
"vdSanta on helppokäyttöinen ohjelma, jolla DVD Video -levyjen luominen onnistuu kirjaimellisesti nappia painamalla.
Ohjelmalla voi pakata AVI, WMV, MPG, ASF jne. videotiedostoja DVD Video muotoon, luoda slideshow-esityksen valokuvista ja kirjoittaa DVD Video -levyjä suoraan digitaalivideokameralta Firewire-yhteyden kautta.
Videoiden pakkaaminen on todella yksinkertaista; valitaan vain pakattavat videot, säädetään haluttu videoformaatti (PAL tai NTSC), resoluutio (720x576, 352x576 tai 352x288) sekä kuvasuhde (4:3 tai 16:9). Ohjelma hoitaa kaiken muun automaattisesti. Mikä tärkeintä, tuotettu kuvanlaatu on vähintäänkin kelvollista.
Slideshow-esitysten luominen on myös helppoa. Ohjelman kehittäjä lisäsi pyytämiämme ominaisuuksia ohjelmaan, ja versiosta 3.40 lähtien kuvien pyörittäminen onnistuu suoraan ohjelman sisällä. Lisäksi kuvien siirtoefektejä, näyttöaikoja jne. voi nyt muokata kerralla kaikille kuville. Jokaiselle kuvalle voi äänittää selostuksen -- todella näppärä ominaisuus! Lisäksi esitykselle voi lisätä taustamusiikkia MP3, OGG, WAV jne. muodossa. Kuvien esitystahdin voi synkronoida musiikin kanssa, jolloin esim. 10 kuvan esitys ja 60 sekunnin taustamusiikki näyttäisi kutakin kuvaa 6 sekuntia.
MiniDV-siirtoa ei testattu. Reaaliaikainen pakkaaminen vaatii kuitenkin kohtuullisen tehokkaan prosessorin.
Ohjelmalla voi polttaa sillä luodun sisällön lisäksi myös muita, valmiiksiauthoroituja VIDEO_TS -kansioita, sekä image-tiedostoja.
Versiosta 3.40 alkaen dvdSanta sisältää myös esikatselutoiminnon ja tuen eri kielille."
LÄHDE: http://www.download.fi/
Ei tuo nyt kauhean vähäistä tietoa minun milestäni ollut, vai mitä sanoo arvon muu raati?