Hei. Oon vaan tässä mietiskellyt kun kevään kirjotukset lähestyy että jos nyt sattuisi migreenikohtaus iskemään jollekkin kirjotuspäivälle niin saisko sanoa näkemiin valkolakille. Vai antaako ne mitään armahdusta jos vaikka muut kirjoitetut aineet menee hyvin tms..
Ja jos nyt sattuisi tulemaan sairaaksi mutta ehtisi käydä vaikka vain nimen kirjoittamassa paperiin, ratkaisisko silloin kompensaatiopisteet ylioppilaaksi pääsyn?
Ja jos nyt sattuisi tulemaan sairaaksi mutta ehtisi käydä vaikka vain nimen kirjoittamassa paperiin, ratkaisisko silloin kompensaatiopisteet ylioppilaaksi pääsyn?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos aamulla hankit lääkärin todistuksen ennen kirjoituksia, voit saada lievemmän arvostelun yo lautakunnalta tai voit ehkä tehdä sen kokeen myöhemmin..
Ei sitä koetta voi tehdä eri aikaan kuin muut vaikea tajuta? Seuraavan kerran voit kokeen suorittaa puolen vuoden päästä, toki voit lääkärintodistuksen avulla päästä erilliseen tilaan ja saada enemmän aikaa kokeen tekemiseen.
vain nimen, niin se lasketaan kokeen keskeyttämiseksi etkä saa siitä arvosanaa etkä koesuoritusta, eli jos se on pakollinen, niin et pääse ylioppilaaksi. Mutta jos teet sen verran vastauksen tapaista, että se tulkitaan kokeen yritykseksi, niin sitten siitä tulee koesuoritus ja katsotaan kompensaatiopisteitä. Toki se lääkärintodistus auttaa myös.