Minkälainen valmispiippu/teräshormi sopisi IKI Original kiukaaseen? Pitäisi saada asennettua rantasaunaan, eikä muuraamiseen ole tilaa.
Sopisiko esim. Harvian valmispiiput?
Sopisiko esim. Harvian valmispiiput?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ikin huonosta hyötysuhteesta johtuva savukaasujen kuumuus voi pilata helposti modulipiiput tai muuratut.
ja schiedelin hormi ja helkkarin hyvin toimii yhdessä. hyötysuhteesta en tiiä mut löylyt ovat helkkarin hyvät. Puita kuluu justiinsa pesällinen ja sitten ovatkin löylyt valmiit nautittaviksi
Miksi valitset tuon, siinä on markinoilla olevien kiukaiden huonoin hyötysuhde.Piippuun tulee korkeat lämpötilat.600 - 700 astetta voi mennä ylikin.
Löylyjen takia valinta. saunassahan saunotaan eikä mitään hytöjä ihmetellä. sen takia.
Kannattaisi ajatella hyötysuhdetta.
Puut palavat harakoille, piippu lämpeää liikaa eikä sauna lämpeä kunnolla. Jos pitää matalista lämpötiloista saunassa kannattaa tarkastella venäläistä banjaa.
no niimpä niin miten viitsit jatkaa tuota marmatusta
Äkkiseltään näin maalaisjärjellä(tai järjellä yleensäkin) ajatellen sanoisin että IKIN hyötysuhde on markkinoiden parhaimpia. Sähkössä vie 20-50% vähemmän sähköä kuin keskiverto kiuas. Puuta menee suunnilleen saman verran kuin keskiverto puukiukaassa. Tämähän aukeaa vain ihmisille jotka ymmärtävät tuon nerokkaan (ja yksinkertaisen) idean!
Puukiukaasta on kysymys - sähköä ei siis kulu.
Mitään nerokasta Ikissä ei ole - sehän on vain vanhan pula-ajan kiukaan kopio.
mikä he....tti sulla on päässä kun jaksat tänne tulla jauhamaan paskaas?
Pula-ajan jatkuvatoiminen kiuas oli tehty bensatynnyristä ja muutamasta putkenpätkästä.
Iki on tosta kopsattu eikä siinä ole mitään uutta.
Eestiläinen ikityyppinen kiuas on paljon kehittyneempi, koska siinä on kunnollinen tulipesä.
Ikin tulipesä on markkinoiden huonoin - arina ja tuhkapesäkin puuttuvat, mikä heikentää puiden palamista ja lämmöt karkaavat harakoille.
buaahhaaaa näin on
jne
Tässä on Iki-kiukaan asiallisin vastaus kysymykseen voiko Iki-kiuas vaurioittaa piippua, koska kiukaassa on huono hyötysuhde simppelistä rakenteesta johtuen.
Olisin mieluusti saanut vastauksen itse kysymykseen. En ole niinkään kiinnostunut kiukaan hyötysuhteesta.
Eli millainen valmispiippu Ikiin? Merkki? Malli? Hinta?
misa
hormex
narvi
tarkista hinnat kaupasta.
Kun kerrankin pääset siihen vatkuttamaan niin tee se .Suomen markkinoilla ei valmistajat kilpaile hyötysuhteella vaan ulkonäöllä.Meitä ostajia pidetään niin tyhminä.Kun ostat auton niin väri ratkaisee , hyötysuteen on jo ratkaisseet markkinat. 50- luvulla oli toisin , länsiauto vietiin "käsistä"Minunkin Wolkkari vietiin lähes käsistä , ysikin ostaja tarjosi lehmän päälikauppaa.
Tutkin asiaa omaan IKI-kiukaaseeni, ja johtuen suurista piippulämpötiloista yksi harvoja IKI:n hyväksymiä piippuja on NVI metallipiippu.
http://www.nvi.fi/
Joo niinkuin tuossa yksi kirjoitti, niin kiukaassa on huono hyötysuhde kun savukaasut menevät hormiin 600 ast. ja todennäköisesti vielä paljon ylikin, tosin itseäni ei häiritse huono hyötysuhde, mutta nuo lämpötilat huolestuttavat kun markkinoilla olevat teräspiiput ei tahdo sietää noita lämpötiloja. Eli kun etsit hormia vaadi T 650 paloluokkaan testattuhormi ja lisää annettuihin suojaetäisyyksiin 50 mm ainakin (vara ei venettä kaada), jätä myös sisäkaton paneli reilusti irti piipun pinnasta (valmistajilta saatavilla leveitä laippoja läpivienteihin). itse suosittelisin myös sisähalkaisijaltaan isompaa hormia mitä kiukaan valmistaja siihen suosittelee.
nvi:n teräspiippua Iki Originaaliin. Laitat sinne piirustukset niin ne laskee sulle piipputarjouksen "all in"
En voi suositella IKI -kiuasta erittäin huonojen kokemusten vuoksi. Tässä muutama perustelu:
- IKI syö puuta lähes tuplasti enenmmän kuin normaali jatkuvalämmitteinen kiuas (johtuu yksinkertaisesta rakenteesta)
- IKI:n tuhkia saa jatkuvasti poistaa ja onnistunut lämmittäminen vaatii erityistaitoja
- IKI palaa yllättävän nopeasti puhki vaikka toisin mainostetaan ja jo nimessäkin näin väitetään
- IKI menee nopeasti ruman näköiseksi (ryhti häviää)
- IKI on kallis ainakin hinta/laatu -suhde
Kun olen seurannut keskustelua Iki kiukaasta niin siellä väitellään oudoista asioista .Siellä kinataan .mutta kukaan ei yritäkkää olla asiassa , paitsi edellinen .Mutta kysyn Iki omistajilta miksi niinä " kiukaassa" ei ole rostia? .Kun tähän vastataan niin minä ilmoitan , Miksi
Pyöreä putki on halvin mahdollinen tulipesä. Näin se on Ikin muussakin rakenteessa.
IKI syö puuta lähes tuplasti enenmmän kuin normaali jatkuvalämmitteinen kiuas (johtuu yksinkertaisesta rakenteesta)
HÖPÖHÖPÖ HÖPÖ---- EI PIDÄ PAIKKAANSA
- IKI:n tuhkia saa jatkuvasti poistaa ja onnistunut lämmittäminen vaatii erityistaitoja
EIKÄ VAADI MITÄÄN ERITYSTÄ POLTTAA PUITA PESÄSSÄ
- IKI palaa yllättävän nopeasti puhki vaikka toisin mainostetaan ja jo nimessäkin näin väitetään
ITSELLÄNI NYT OLLUT 5 VUOTTA PUUIKI MERENRANNALLA EIKÄ OLE VIELÄ TOSIAANKAAN PUHKI MENEMÄSSÄ
- IKI menee nopeasti ruman näköiseksi (ryhti häviää)
HÖPÖ HÖPÖ
- IKI on kallis ainakin hinta/laatu -suhde
TÄHÄN EN OSAA MUUTA SANOA´, KUN ETTÄ AINAKIN HELPOTTAA ETTEI TARVITSE JOKA TOINEN VUOSI VAIHTAA KIUASTA.
Ikissä on huonoin hyötysuhde, puita palaa eikä sauna lämpeä.
aivan sama mitä sanot. löylyt parhaat ja höyrysuhde loistava
Iki lämmittää piippua, ei saunaa.
just joo. osta joku peltilaatikko niin saat iloa elämääsi.
Iki on varsinainen peltiheikki.
Ainoa tukirakenne on rosteriverkkolevy, joka väsyy nopeasti, jos saunaa yrittää lämmittää yli 50 asteen.
Löytyy Sydänkiuas joka ei tarvitse erikoishormia, eikä palomuurauksia ympärille, kaikki on huomioitu kiukaassa, jota saa itse testailla kuukauden omassa saunassa.
Mahtaa olla halvin kiuas asennettuna.
Lupasin vastata , miksi " Iki - kiukaassa " ole rostia. Pakokaasujen lämpö nousisi niin korkeiksi jotta piiput rappeutuisivat . Koska polttoteho nousisi noin 20-25 %
IKI kiukaan hieman muunneltuna, arinat ja tuhkaluukku löytyy, lasiluukku eikä ole pyöreä tulipesä, kiviä meni 220kg, kiertoputki pesänpäällä. Lämmitys aika n. 45min ja löylyt on helvetin hyvät. VAnha kiuas oli myös puukiuas Harvia, lämmitys aika sama eikä löylyt ollu lähimainkaa yhtä hyvät!
Tuliko mitattua pakokaasujen läpö?
mitannu ! ! Se on varmaa et on matalammat lämpötilat ku harviassa, jka päästi tulet aina muurattuun piippuun saakka, eikä siitäkään kyllä mitään haitta ollu. Järkyttävää lämpötila hössötystä täälä. Sauna on saunomista varten lämpötilat mitataan jossain muualla!
Nm. lämminmies , tarkoittaa miestä joka on täkkialla ja lämmittää kattiloia käsipelillä.Olen ollut 3 höyrylaivassa ( kolitramppia) se oli kovajuttu kesällä välimerellä , niin ei yhtään liikaa pesään lapioitu sama vika jäi päälle .Turha lämmittäminen on turhaa
kuinkahan moni noista ns kaikkitietävistä ovat lämmittäneet iki kiuasta tai ees saunoneet sellases saunas jossa sellanen on? meillä on maxi ja löylyt ova aivan mahtavat.. kiuas hehkuu punaisena niinku varmaan misat sun muuttii tekevät kun lämmittää.. löylyjen takia hommasin ikin ja vaihtas sitä pois... piipun punasin 2 millin teräs putkesta eikä ees se oo alkana oikkuileen... voi olla et asuin paikka on "pikkasen" väärä.. ROOTTIS asun... mut se on kait ainut virhe koko saunas...
Aktiivipiipusta? Olen miettinyt tuota piippuvalintaa Ikiin ja olen törmännyt monen myyjän kohdalla että ainut valmistaja joka tekee ikiin paloturvalliset piiput, löytyy härmä airilta.. noh, asiaa tutkiessani olen aika vakuuttunut, mutta heille ilmestyi juuri uusi aktiivipiippu, jota nyt mietin tähän tulevaan saunaprojektiini.. onko joku törmännyt tähän piippuun ja millaisia kokemuksia?
Ajatuksenani olisi seuraava: Piipusta tuleva korvausilma jäähdyttää piippua (ikissä kun nuo on aika kovat) ja samalla toisi lämmintä ilmaa saunaan, kiukaan päältä niinkuin oikeaoppisesti korvausilma kuuluisi tuodakkin. Nyt kuitenkin piippu lämmittäisi saunaa myös nopeammin ja sitä kautta olisi tehokas, sauna saisi korvausilman ja kiuas toimisi paremmin veto olisi hyvä ja piipun pintalämpötila ei kuumenisi? Nyt vain haluaisin kommenttia miten kyseinen tuote on toiminut? ja se mietityttää että puhaltaako piippu kuinka kovaa tuota lämmintä ilmaa, ettei nahka pala :D Saunassahan suusta puhallettu ilmakin tuntuu aika kiusalliselta :)
Kommenttia ja ajatuksia odotellessa..