Koska oletta jättäneet vauvan yksin kotiin isän kans? Mulla olis lähtö päiväksi pois paikkakunnalta ja vauva on 2kk vanha. Vähän pelottaa et jätänkö pikkusen kotiin vai otanko matkaan. Hankala olis kyllä ottaa matkaan. Vauva osaa kyllä syödä pullosta rintamaitoa hyvin ja osaahan se isi tietty yhtä hyvin hoitaa lasta kun minä(melkeen ainaki?).
Vauva isän kans kotiin
koska?
8606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...millon jätin mutta oisin jättäny vaikka heti laitokselta tultua... miltähän isästä mahtaa tuntua kun luotat häneen noin paljon, kyseessä oma lapsi vielä
Mutta minusta on tosi vaikeaa kumminki jättää pikkunen kotiin, tuntuu et oon huono äiti kun noin pienen jätän kotiin. Kumminki tulisin oleen pois varmaan 8h ellei enempikin. Ja ikäväkin tietty tulee pikkusta, huoli on aina et miten menee jos se on pitemmän ajan erosta minusta, vaikka tietäsin että ihan yhtä hyvin isän kans pärjää, ainoa ero on että mulla tissit ja imetän.
äidinmaitoa,tai vaikka joisi korviketta,niin eihän ole mitään ongelmaa. Isä on ihan yhtä hyvä lapselle kuin äitikin jos vain on yhtään ollut hoitamisessa mukana.
Älä pode huonoa omaatuntoa vaan tee reissusi.Kannattanee ottaa lypsykone mukaan,ettei ole kovin tukalat oltavat eissussa;)
en ois ajatellutkaan varmaan:D
mä olin ekaa kertaa yksin sen kans kotona varmaan jo ku se oli viikon. Mitä sillä on väliä kumpi sen kansas on jos hoito on sama? Et sä sitä sen paremmin osaa hoitaa kun isäkään. Olen toisaalta sitä ihmistyyppiä että jos en muuten saa koskaan olla sen kanssa kaksin (siis ei osoiteta mitään luottamusta) niin ottaisin sen mukaani kun lähden omille asioilleni. Siihen ei voi äiti sanoa mitään sillä mulla on yhtä suuri oikeus lapseen kuin hänelläkin. ei se tee susta huonoa äitä jos jätät sen "yksin", joskin se tunne on varmasti normaali. Miehenä tosin on ehkä eri tilanne mut emmä tunne koskaan syyllisyyttä vaikka oisin aamusta iltaan koko päivän poissa, hyvää se tekee. Ihmisiä on erilaisia. Nykyään oon säännöllisesti sen kanssa yksin kotona äidin harrastuksen takia, eli meillä tämä toimii näin
edelliseen. Se on nyt reilu 2kk ikäinen ja ollut yökylässä jo 2 kertaa isovanhemmilla n. 2km päässä. En nää mitään ongelmaa asiassa, ovathan hekin useammman lapsen osanneet hoitaa. En edes ruvennut heitä neuvomaan kun itsehän tässä noviiseja ollaan, luotamme täysin heihin
Eihän se isän suhde lapseen ole ihan samanlainen symbioottinen kuin äidillä on kohdussa kannettuun vauvaan. Sikäli on ihan luonnollista että isä voi samantien olla poissa vaikka työmatkalla, mutta äidistä vauvan jättäminen hetkeksikin on ensin kamalaa. Ja imetyshän myös tekee äidin suhteen lapseen tiukemmaksi.
On kumminkin hyvä heti alusta antaa isälle mahdollisuus rakentaa vauvaan hyvä ja tiivis suhde, ja sitä kyllä tukee se että isä on ihan kahdestaankin vauvan kanssa.
Itse en olisi tuossa vaiheessa pystynyt olemaan päivää poissa, lähinnä kyllä imetyksen vuoksi (pullosta juotiin tosi nihkeästi), mutta muuten isä kyllä hoiti vauvaa. Muutaman tunnin pätkiä olin säännöllisesti poissa, treenaamassa tai kaupassa tms.
Ja parempi antaa isän kehittää omat juttunsa vauvan kanssa, ja pitää mölyt mahassa vaikka vauvalla olisikin päällä vähän erikoiset vaateyhdistelmät tms. ;) Ei se oma tapa hoitaa vauvaa ole se ainoa oikea, vaikka sitä haluaisikin isän toimivan just samalla lailla.
tosta vaatetuksen kommentoimisesta... On mustaki hyvä ettei tulla sanomaan että mikä väri sopii minkäki kanssa koska kotona sillä ei ole paskan vertaa väliä, mutta voin ottaa seuraavaa palautetta kyllä vastaan: Vauva oli ekaa kertaa menossa neuvolaan ja me nähtiin siinä edessä eli mä toin vauvan. Olin pukenu sille jonkun aivan kamalan näkösen harmaan ysärihaalarin jossa oli joku jenkkihenkinen #90 rinnuksissa tms. Siitä mulle huomautettiin että oliko ihan pakko ja enkö mirään hirveempää löytäny kaapista. No, olin kyllä ite sama a mieltä että joo on tää kyllä...hmm sanosko että nolon näköstä :D. Noita vaatteitahna sai sieltä täältä lahjotuksina ja siellä nyt oli seassa ollu tommonen..