Tunnustatko, että olet huomaamattasi muuttunut vanhaksi pieruksi, joka ei ymmärrä enää mistään mitään?
Vanha Pieru siellä
12
654
Vastaukset
- oo tuommosta
huomannut. Asia melkein päinvastoin. Usein oon luullu tietäväni kaikki.
- ai,ei
nuoremmat katselee joskus hitaasti, kun en ymmärrä tekniikan päälle hölökäsenpöläystä :(
- Pirre*
etten mistään mitää, mutta tunnustan, - olen pudonnut monesta kelkasta, - en ymmärrä mitään mooooonista tietotekniikan uutuuksista, en uusimmista tangokuninkaista, en viimeisimmästä missistä, en mistään telkun kulttiohjelmista -niin, taijjan olla se vanha pieru :(
*huoks*- täti puskasta
yritin tänään kuvata uudemmalla digikameralla, ei helvata siitä meinannut tulla mitään.
Aina kun sain kuvan otettua, totta vie se oli tärähtänyt, sekava,.....kääk.
Entisellä kameralla ei mitään ongelmaa kuvatessa, eikö enää ole käsi vakaa, vai mikä siinä riivaa, onko liian vaikea käyttöinen meikäläiselle, uutuudet, hienoudet, tarvitsen varmaan kurssin (pidemmän) että kuvat ois katseltavia. Sieppaa kun hyvät kohteet ei monesti ole tyrkyllä. täti puskasta kirjoitti:
yritin tänään kuvata uudemmalla digikameralla, ei helvata siitä meinannut tulla mitään.
Aina kun sain kuvan otettua, totta vie se oli tärähtänyt, sekava,.....kääk.
Entisellä kameralla ei mitään ongelmaa kuvatessa, eikö enää ole käsi vakaa, vai mikä siinä riivaa, onko liian vaikea käyttöinen meikäläiselle, uutuudet, hienoudet, tarvitsen varmaan kurssin (pidemmän) että kuvat ois katseltavia. Sieppaa kun hyvät kohteet ei monesti ole tyrkyllä.olen ollut kaikkitietävä ja omannut aika kärkkäitä mielipiteitä. Ikää tullessa sitä huomaa että ei ne asiat aina niin ole kuin ensinäkemältä näyttää. Ikä tuskin on minuakaan tyhmistänyt. Olen vain tajunnut asioilla olevan monta puolta. Ja tekniikka. Siinä pysyn mukana kun opiskelen tietotekniikkaa. HIH! Vielä sitä vanhakin jaksaa ja on mielenkiintoa vaikka muille jakaa
- Pirre*
täti puskasta kirjoitti:
yritin tänään kuvata uudemmalla digikameralla, ei helvata siitä meinannut tulla mitään.
Aina kun sain kuvan otettua, totta vie se oli tärähtänyt, sekava,.....kääk.
Entisellä kameralla ei mitään ongelmaa kuvatessa, eikö enää ole käsi vakaa, vai mikä siinä riivaa, onko liian vaikea käyttöinen meikäläiselle, uutuudet, hienoudet, tarvitsen varmaan kurssin (pidemmän) että kuvat ois katseltavia. Sieppaa kun hyvät kohteet ei monesti ole tyrkyllä.ei muuten mitään, mutku EI MILLÄÄN jaksais lukea käyttöohjeita, - aina ryntään kokeilemaan tukka putkella.
Ja sittenkun olen oikein sotkenut kaikki esim. digikamerani asetukset, ei auta muu kuin mennä lasten luo nöyränä tyttönä - taas :)
Puolustuksekseni sanon kyllä huonon, melkein olemattoman, kielitaitoni..
Onneksi tätä tietsikkaa on aika vaikea saada sotkettua :) - täti puskasta
Pirre* kirjoitti:
ei muuten mitään, mutku EI MILLÄÄN jaksais lukea käyttöohjeita, - aina ryntään kokeilemaan tukka putkella.
Ja sittenkun olen oikein sotkenut kaikki esim. digikamerani asetukset, ei auta muu kuin mennä lasten luo nöyränä tyttönä - taas :)
Puolustuksekseni sanon kyllä huonon, melkein olemattoman, kielitaitoni..
Onneksi tätä tietsikkaa on aika vaikea saada sotkettua :)samaa olen ajatellut tietsikan suhteen.
Hm...... ne kameran käyttöohjeet, luki ukkoni. :)
Et silleen meillä.
- v.pieru
meinaa ottaa lujille ymmärtää isojen automarkettien tuoretuotteiden puntareilla :D
Tässä olen kolmatta viikkoa kaveerannut, siis kulkenut samoja polkuja juuri kolmekymmetä täyttäneen sukulaispojan kanssa.
Hyvin on sujuneet niin yhteiset asiat, kuin sanaton viestintä, ts. ei tarvitse puolin tai toisin, rautalangasta vääntää.
Toisaalta itsestään ei huomaa jälkeenjääneisyyttä, kuin ulkopuolelta katsovat, joten taidan loppujenlopuksi jäävätä itseni tästä arvioinnista!- kotikiusattu
olen mielelläni vanha pieru,sillä se antaa minulle sellaisia vapauksia mitä junioreilla ei ole.
Jos haluan tavata vanhoja kavereita,menen lääkäriin ja siellä orotushuoneessa.
lentää merivesi ja raikas merituuli pöllyttää harvenivia hapsia ja olemme nuoria jälleen,kiva olla vanha pieru.No kyllähän täs jo aletahan olemahan, jos ei ny aivan pieruja niin vanhoja kohtapuolihin kuitenkin.
Soon toisaalta mukavaaki, 50 ku tuloo täytehen niin ainakin me miehet jo saarahan sitten kulukia housuun juluppi aina auki,hih. No eipähän trenkää ny sillä ainakaan ittiään tressata. Vissihin aatteloo nua nuoremmat notta ei sunkahan tuasta oo enää mitään vaaraa kenellekkään. Kulukekohon ny juluppi aukinaasena tai pitäköhön kiinni, kuinka ny vaan.
Tämä ny ainaki tuli mielehen ja onhan sitä varmahan palijon muutaki myönteestä ku vaan ny tuliis mielehen ja sais sanootuksi.
Niin ja ikää ku tuloo niin jos alakaas sitten kehumahan ittiään. Sekin sallitahan, ainaki paremmin ku nuorille. Sitten vielä sekin notta ei niinkään kuule eikä liioon hokasaakaa aivan kaikkia, senkin ainakin itte koin olevan sellaasen armollisen ja armahtavan asian.
terv. aikalaalla nuorekkahat seppä ja pieni Tiitu-kani lapsi täältä kotoa vaan.
nuoret ajan tasalla, enemmän olen tekemisissä 25-35 v. kanssa kuin omanikäisteni.
Ja kaikki tekniikka kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1632917Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1122246Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.661923Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi451690Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n621597Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään311374Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe141351Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.721236Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan661235Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n9961