Meidän 7kk ikäseletä tyttökissalta rupesi vuotamaan verta sieraimesta. Vuoto ei ole voimakasta, mutta tihkuu vähän kerrassaan. Lisäksi huomattiin, että se aivasteli vähän, jolloin verta tietenkin roiskahti.
Vähän paha lähteä kyselemään, mutta mitkä tekijät voivat tuota verenvuotoa aiheuttaa? Jos nyt suljetaan pois satuttaminen, perheessä on myös saman ikäinen poikakissa ja ne telmivät yhdessä.
veren vuoto nenästä
5
6386
Vastaukset
- ...
Soittoa eläinlääkärille, vaikka päivystävälle!
Eläinlääkäri parempi veikkailemaan syytä!- huolestuneet
Käski tutkia asiaa pari päivää. Nyt se tihkuminen on tyrehtynyt, mutta tutkitaan edelleen. Pirteä se kisu kuitenkin on, kuin peipponen.
- Sae
tai haava sieraimessa voisivat aiheuttaa verenvuotoa. Kannattaa käydä varmuuden vuoksi näyttämässä, jos mitään selvää haavaa tms ei näy.
- -eräs-
Meidän jo edesmenneellä kissalla oli joskus sama vaiva. Kissalla oli monenlaista allergiaa, josta johtuen se rapsutteli itseään aika paljon. Joskus siten kävi niin että oli repäissyt itse nenäänsä pienen haavan, josta sitten aiheutui sellaisia pienen pieniä veripisaroita ympäriinsä kun kissa aivasteli. Aivastelu johtui veren kertymisestä nenään. Käytiin ihan lääkärilläkin mutta ei ollut mitään hälyttävää sillä kertaa.
Joten kannattaa tutkailla onko nenässä haavaumia. Jos kissa raapii itseään jatkuvasti niin teettäkää allergiatestit, voi olla esimerkiksi ruoka-aineallergia (meillä oli kalalle alleginen) jota on mahdollista helpottaa muuttamalla ruokintaa. - Anonyymi
Selvisikö ikinä mikä kissaa vaivasi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1763266Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732131Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii452003- 411941
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321461Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931231- 541193
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles114993- 42827