veren vuoto nenästä

huolestuneet

Meidän 7kk ikäseletä tyttökissalta rupesi vuotamaan verta sieraimesta. Vuoto ei ole voimakasta, mutta tihkuu vähän kerrassaan. Lisäksi huomattiin, että se aivasteli vähän, jolloin verta tietenkin roiskahti.
Vähän paha lähteä kyselemään, mutta mitkä tekijät voivat tuota verenvuotoa aiheuttaa? Jos nyt suljetaan pois satuttaminen, perheessä on myös saman ikäinen poikakissa ja ne telmivät yhdessä.

5

6424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Soittoa eläinlääkärille, vaikka päivystävälle!

      Eläinlääkäri parempi veikkailemaan syytä!

      • huolestuneet

        Käski tutkia asiaa pari päivää. Nyt se tihkuminen on tyrehtynyt, mutta tutkitaan edelleen. Pirteä se kisu kuitenkin on, kuin peipponen.


    • Sae

      tai haava sieraimessa voisivat aiheuttaa verenvuotoa. Kannattaa käydä varmuuden vuoksi näyttämässä, jos mitään selvää haavaa tms ei näy.

    • -eräs-

      Meidän jo edesmenneellä kissalla oli joskus sama vaiva. Kissalla oli monenlaista allergiaa, josta johtuen se rapsutteli itseään aika paljon. Joskus siten kävi niin että oli repäissyt itse nenäänsä pienen haavan, josta sitten aiheutui sellaisia pienen pieniä veripisaroita ympäriinsä kun kissa aivasteli. Aivastelu johtui veren kertymisestä nenään. Käytiin ihan lääkärilläkin mutta ei ollut mitään hälyttävää sillä kertaa.

      Joten kannattaa tutkailla onko nenässä haavaumia. Jos kissa raapii itseään jatkuvasti niin teettäkää allergiatestit, voi olla esimerkiksi ruoka-aineallergia (meillä oli kalalle alleginen) jota on mahdollista helpottaa muuttamalla ruokintaa.

    • Anonyymi

      Selvisikö ikinä mikä kissaa vaivasi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4735
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3645
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      168
      3174
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3094
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2801
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1964
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1881
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1660
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe