Mistä johtuu ilmiö, että 3-lasinen ikkuna, jossa lasit ovat yhdessä pakassa, huurtuu välistä? Lasien väliin ei pitäisi millään päästä kosteutta. Kyseessä on nk- kiinteä puu-alumiini-ikkuna. Aivan kuin tiivisteet vuotaisivat parivuotiaassa ikkunassa.
Ikkuna
huurtuu?
4374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
onko varmasti huurre välissä, kiinteillä on ongelma jos ne ovat ns paksun seinän välissä eli ilman kierto pitää toimia ikkuna pinnoissa ulkona ja sisällä.
lasipakan välissä. Viime viikkoina on ollut kovia lämpötilanvaihteluja, mutta ei kai se siitä huolimatta saisi huurtua. Ja vieressä on samanlainen ikkuna joka ei huurru.
Takuuseen uusi lasi. Lasien väliin pääsee ilmaa ja sen mukana kosteutta. Reklamaatio toimittajalle!
Viallinenhan se ja jos vain pari vuotta vanha, niin täytyy mennä takuuseen.
Erittäin yleinen vika 15 v ja siitä vanhemmissa ikkunoissa. Vanhemmat 3:lla erillisellä lasilla olevat ikkunat kestää huollettuina vaikka 50 vuotta. Nykyisten keskimääräinen elinikä on 15-20 vuoden luokkaa. Se niistä energiansäästöistä.