Taksin hinta

jackme

Paljonko maksaa taksilla kruisalu jenkkilässä?

5

2055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruuhkakivi

      Riippuu paikkakunnasta...missä meinasit kruusailla?

      • jackme

        Tarkoitus olis Nykissä käyttää taksia, lentokentältä hotellille ~20 kilsaa. Myös Bostonissa aattelin mennä kentältä hotellille parisenkymmentä kilometriä. Kokemusta hinnasta noilla suunnilla?


      • matkailija x
        jackme kirjoitti:

        Tarkoitus olis Nykissä käyttää taksia, lentokentältä hotellille ~20 kilsaa. Myös Bostonissa aattelin mennä kentältä hotellille parisenkymmentä kilometriä. Kokemusta hinnasta noilla suunnilla?

        New Yorkissa JFK-Manhattan kiinteä hinta 45 USD tietulli tippi = 60 USD.

        Taksihinnat Yhdysvaltojen suurimmissa kaupungeissa löydät osoitteesta www.hopstop.com, etsi ensin haluamasi kaupunki, syötä lähtö- ja määränpääosoite, saat matka-ajan ja hinnan. Päälle 15% tippi.

        Samasta osoitteesta myös reittiopas julkiseen liikenteeseen tai vaikka reittiohjeet ja välimatkat kävellen.


    • nykissä vieraillut

      Taksin hinta on 60-70$ tippeineen. New Yorkin liikenne on kuitenkin huomattavan ruuhkainen, joten itse käyttäisin metroa (alkumatkasta airtrain). New Yorkin metroverkosto on todella kattava ja helppokäyttöinen. Taksiin verrattuna jopa nopeampi ja huomattavasti edullisempi. Varsinkin jos ostaa esim. 7 päivän metropassin.

      Myös shuttle on vaihtoehto. Los Angelesissa vastaavan matkan päääsee jopa alle 20 dollarilla, eli kannattaa ainakin harkita.

      • ----

        Edellinen vestini antaa jotain haarukkaa hinnoista (JFK - Manhattan noin 60$). Muissa kaupungeissa en ole paljon taksilla ajellut, mutta taksojen voisi kuvitella olevan samansuuntaisia. Tosin liikenne ei Los Angelesia lukuun ottamatta ole yleensä yhtä ruuhkaista, mikä vähentää matkustusaikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. 78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2176
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe