VAARALLINEN AMERIKKA

Mitä mieltä Usassa käyneet ovat maan turvallisuudesta. Jatkuvasti saa lukea matkajuttuja väärään paikkaan joutuneista turisteista joilta on henki mennyt.
Itse kävin Losissa ja sielläkin meitä turisteja varoitti mm. paikalliset että älkää menkö tuonne ja tuonne päin koska siellä
on VAARALLINEN asuinalue. Ja San Fransiscossa eräs pummi varoitti meitä että, tässä on juuri kadonnut nuori tyttö ja jatkoi varoitteluaan ja pyysi vielä rahaakin. Kuinka turvallinen USA teidän mielestä on ja onko teillä ollut vaarallisia tilanteita siellä matkatessanne
43415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itselleni tai tutuille ei ole mitään sattunut, onneksi. Mielestäni suurin ero suomalaiseen on se että Jenkeissä (kuten myös muuallakin maailmalla) köyhyys ja rikollisuus usein keskittyvät määrätyille alueille, slummeihin. Meillähän Suomessa voi olla huonomaineisiakin alueita, mutta kaupungit ei käytä alueiden palveluihin ja kunnossapitoon vähemmän rahaa. Ja monessa paikassa yritetään estää ettei alueille rakenneta pelkkiä vuokra-asuntoja. Toisin on siis mm. USA:ssa. Rikkaat ovat omilla alueillaan ja köyhät omilla alueillaan. Mielestäni on ihan viisastakin kysellä missä ei kannata liikkua ja välttää niitä seutuja.

Miehelläni on kokemusta New Mexicosta (oliko Santa Fe vai Albuquerque..), jossa olivat aikoneet yöpyä halvemmassa motellissa. Paikalle päästyään ympäristö näytti rähjäiseltä ja selvisi että on parempi vaihtaa maisemia kiireenvilkkaa, epämääräiset latinoporukat olivat alkaneet heille huutelemaan, pummaamaan rahaa tms.
Myös häntä oli varoitettu Los Angelesin South Centralista (?). Texasissa itse oltuani en törmännyt mihinkään vaaralliseen.

Äänestä

olen taalla (USAssa) asunut reilut 2 vuotta, eika ole mitaan vaarallisia tilanteita tullut kohdalle. minun mielestani joka maassa on vaarallista asua, jos sen haluaa sillain nahda. mielestani virossa on vaarallisempaa kuin esim. taalla. suomessakin raiskataan naisia keskella kirkasta paivaa jne. lontoossa (olen siellakin asunut) on kaiken maailman "kummajaisia" joiden seurasta on hyva pysya poissa. eli yritan vissiin sanoa, etta joka maassa on tavallaan vaarallista asua/olla. eli jarki kateen minee minne tahansa; ei kulje yksin yolla, pysyy poissa slummi-alueilta jne.

Äänestä

Eiköhän kultaketjuin, kameroin ja paksun lompakon kera varustautunut turisti pääse omaisuudestaan/terveydestään/hengestään ihan yhtä lailla suomessakin, jos hölmöyttään eksyy sopivan hämärälle kujalle.

No, onneksi suomi kuitenkin on niin mälsä maa, ettei sinne kovinkaan montaa tuollaista turistia vapaaehtoisesti tule.

Äänestä

Hei!Olen talla hetkella Floridassa ja tama reissu on kolmas samaiseen paikkaan!Tottakai taalla taytyy olla varovainen,esim.pimean tultua ei kannata lahtea iltalenkille ja muutenkin turvallisuuden kanssa tulee noudattaa tervetta maalaisjarkea.Turvatarkastukset ovat tiukentuneet ja aivan arvattavista syista ja se on hyva se!
Olen lentanyt usealla eri lentoyhtiolla ja matkat ovat joka kerta sujuneet vaivatta!
Itse henkilokohtaisesti olen tyytyvainen tahan maahan!Mutta toki taalta "miinus"-paikkojakin loytyy.Ihan niinkuin joka maasta!Tassa minun mielipiteeni!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


USAma kirjoitti:

Mitä mieltä Usassa käyneet ovat maan turvallisuudesta. Jatkuvasti saa lukea matkajuttuja väärään paikkaan joutuneista turisteista joilta on henki mennyt.
Itse kävin Losissa ja sielläkin meitä turisteja varoitti mm. paikalliset että älkää menkö tuonne ja tuonne päin koska siellä
on VAARALLINEN asuinalue. Ja San Fransiscossa eräs pummi varoitti meitä että, tässä on juuri kadonnut nuori tyttö ja jatkoi varoitteluaan ja pyysi vielä rahaakin. Kuinka turvallinen USA teidän mielestä on ja onko teillä ollut vaarallisia tilanteita siellä matkatessanne

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu